TOP 5 miejsc i atrakcji w Rovinji, które koniecznie musisz zobaczyć!

, 6 marca 2023 Tagi , , , , , ,

Chorwacja to kraj, który z pewnością zachwycił już nie jednego podróżnika. To właśnie tam możemy podziwiać najpiękniejsze zabytki, a także spędzać wolny czas na łonie natury. Kraj ten zasłynął przede wszystkim ze swoich historycznych miast, a także z najpiękniejszych plaż w całej, południowej Europie. Jeśli poszukujemy absolutnie wyjątkowego miejsca na wakacje w Chorwacji, wówczas warto zwrócić uwagę na Rovinji. To niewielkie miasteczko zlokalizowane jest w środkowej części wybrzeża na półwyspie Istria. Tak więc, jakie jest TOP5 atrakcji i miejsc w Rovinji, które koniecznie musisz zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP5 miejsc i atrakcji w Rovinji – nie możesz ich przegapić!

Rovinji to niewielkie i dość kameralne miasteczko na półwyspie Istria. Na co dzień zamieszkiwane jest ono jedynie przez około 13 tysięcy mieszkańców. To właśnie Rovinji stało się jednym z najpopularniejszych kurortów na całym półwyspie Istria Rovinji. Co ważne może pochwalić się niesamowitą historią, a także fantastyczną architekturą, której nie znajdziemy w żadnym zakamarku Europy. Wobec tego, jeśli chcemy się tam wybrać i spędzić nasze niezapomniane wakacje, wówczas warto poznać absolutne TOP5 miejsc regionu!

Old town of Rovinj, Croatia. Istria touristic attraction
Stare miasto Rovinj, Chorwacja. atrakcja turystyczna Istrii, licencja: shutterstock/By Luca Santilli

1. Kościół Świętej Eufemii

Chorwacja i jej mieszkańcy są świetnie znani z tego, że religia odgrywa w ich życiu niezwykle ważną rolę. Nic więc dziwnego, że nawet w najmniejszych miastach i wioskach nie zabraknie nam do zwiedzania kościołów i budynków sakralnych. Oczywiście nie inaczej jest w Rovinji, jednak najpopularniejszym i najpiękniejszym z obiektów sakralny jest Kościół Świętej Eufemii. Ta niesamowita budowla sakralna znajduje się praktycznie w samym centrum miasta. Jest to biała katedra, zbudowana w stylu gotyckim. Tuż po wejściu do wnętrza tego malowniczego kościoła można podziwiać wspaniałe freski, malowidła ścienne oraz szereg witraży. Wstęp do Kościoła Świętej Eufemii jest całkowicie darmowy, a my możemy zapoznać z niesamowitym kunsztem architektów i projektantów.

2. Park Zlatni Rt

Jeśli z kolei w Rovinji mamy ochotę na to, by wypocząć i nieco bliżej spotkać się z niesamowitą przyrodą, wówczas warto wybrać się do Park Zlatni Rt. Jest to jeden z największych parków miejskich i można powiedzieć, że są to jednocześnie „zielone płuca” Rovinji. W tym parku możemy po prostu odpocząć, zrelaksować się, a także wsłuchać się w śpiew ptaków. Oczywiście przygotowane tam również zostały miejsca do rekreacji i w pobliżu wszystkich ścieżek możemy także znaleźć wygodne ławeczki. Dość popularną praktyką wśród miejscowych jest organizowanie w tym parku pikników, szczególnie w dni weekendowe. Możemy więc również się na to zdecydować i cieszyć w Parku Zlatni Rt słoneczną pogodą i bliskością natury.

Aerial view of Zlatni Rt (Golden Cape) peninsula and Lone Bay near Rovinj, Istria, Croatia. Famous climbing location and a great place for walking and biking
Widok z lotu ptaka na półwysep Zlatni Rt (Golden Cape) i Lone Bay w pobliżu Rovinj, Istria, Chorwacja. Słynne miejsce wspinaczkowe oraz świetne miejsce na spacery i wycieczki rowerowe, licencja: shutterstock/By

3. Mulini Beach

Rovinji zlokalizowane jest w środkowej części istryjskiego wybrzeża. Jak więc łatwo można się domyślić, nie zabraknie nam tam fragmentów piaszczystych i żwirowych plaż. Jeśli jednak chcemy wypocząć na najlepszej i najpopularniejszej z nich, wówczas warto się udać na Mulini Beach. Jest to plaża piaszczysto – żwirowa, która oferuje nam wiele atrakcji. Znajdziemy na tej plaży wiele udogodnień – możemy skorzystać z toalet, prysznica, oraz szeregu restauracji i sklepików z pamiątkami. Tak naprawdę, Mulini Beach znajduje się w samym centrum Rovinij, więc plaża ta jest z reguły mocno oblegana przez turystów.

Rovinj. Beautiful historic town of Rovinj beach and waterfront view, Istria region of Croatia
Rovinj. Piękne zabytkowe miasto Rovinj plaża i widok na nabrzeże, region Istria w Chorwacji, licencja: shutterstock/By xbrchx

Wydzielone jest na niej również miejsce z łagodnym zejściem do wody, a co za tym idzie Mulini Beach jest wręcz idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Co więcej, jeśli tylko mamy na to ochotę, możemy skorzystać tam z możliwości uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Możemy wybrać się na kajaki lub rowerki wodne. Jak więc widać, Mulini Beach zagwarantuje nam – oprócz promieni słońca – cały szereg innych możliwości. Wystarczy tylko z nich skorzystać!

4. Golden Cape

Golden Cape, w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza nic innego, jak Złote Wybrzeże. Okazuje się również, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Rovinji, którego absolutnie nie możemy pominąć podczas zwiedzania miasta. Golden Cape zostało nazwane w ten sposób z uwagi na złocisty piasek, który pokrywa tamtejszą plażę. Pamiętaj także, że Golden Cape to miejsce, gdzie można podziwiać majestatyczne klify, spokojnie zanurzające się w toni wodnej.

Beautiful panorama of famous Adriatic beach Zlatni Rat (Golden Cape or Golden Horn) with turquoise water , Island of Brac Croatia summertime. Famous Adriatic beach Zlatni Rat in Bol, Brac, Croatia.
Piękna panorama słynnej plaży Adriatyku Zlatni Rat (Złoty Przylądek lub Złoty Róg) z turkusową wodą, wyspa Brac Chorwacja latem. Słynna Adriatycka plaża Zlatni Rat w Bol, Brac, Chorwacja licencja: shutterstock/By DaLiu

Złote Wybrzeże popularne jest w szczególności u miłośników skoków do wody – możliwe są skoki prosto z klifów, a także wśród tych podróżnych, którzy liczą na wypoczynek w świętym spokoju i z dala od tłumów turystów. Wynika to z fakt, że dostęp do Golden Cape jest nieco utrudniony – wybrzeże otacza z jednej strony lasem, zaś z drugiej strony wspomnianymi już klifami. Mimo wszystko warto się tam wybrać, gdyż to właśnie tam możemy podziwiać niesamowite widoki na bezkresny horyzont i napawać się promieniami słońca. Jeśli mamy ochotę, możemy się tam wybrać również z naszymi pociechami, gdyż zejście do wody mimo wszystko jest dość łagodne. Plaża na Golden Cape jest wyjątkowo czysta i kameralna, jednak przekąski i napoje warto zabrać ze sobą. Niestety, na tej plaży nie znajdziemy zbyt wielu udogodnień.

5. Stare Miasto Rovinji

Jeśli zażyliśmy już kąpieli słonecznych i morskich i być może chcemy również poświęcić nieco więcej czasu na zwiedzanie, wówczas możemy wybrać się w odwiedziny na Stare Miasto Rovinji. Warto wiedzieć, że miasteczko zaaranżowano na styl włoskich metropolii, a co za tym idzie, z pewnością znajdziemy tam wiele zabytków i perełek architektonicznych. Wybierając się na Stare Miasto Rovinji może nas zaskoczyć, chociażby podwójne nazewnictwo ulic – oprócz języka chorwackiego, także w języku włoskim, co wynika bezpośrednio z historii tego miasta. Niemniej jednak czeka tam na nas kilka budowli sakralnych, a także niesamowite i wielobarwne kamienice. W samym centrum miasteczka będziemy mogli także skorzystać z wyjątkowo dobrze rozwiniętej bazy noclegowej oraz gastronomicznej. Kawiarenki oraz restauracje z lokalną kuchnią zapraszają nas na smakowite posiłki!

Wonderful tourism and travel destination, mediterranean cobblestone street with stone houses, Rovinj, Istria Peninsula, Croatia, Europe
śródziemnomorska brukowana ulica z kamiennymi domami, Rovinj, Półwysep Istria, Chorwacja, Europa,licencja: shutterstock/By Gaspar Janos

Czy warto spędzić wakacje w Rovinji?

Planowanie wakacji w Chorwacji z całą pewnością jest dość trudne. Znajdziemy tam bowiem wiele ciekawych miast i miasteczek, które tylko czekają na to, aż zdecydujemy się je odwiedzić. Jednak choć podczas jednej podróży warto zawitać do Rovinji. To taka niewielka Wenecja na półwyspie Istria. Tak naprawdę, w Rovinji możemy robić dosłownie wszystko to, na co tylko mamy ochotę.

Croatia - Rovinj on Istria peninsula. Old town cobbled street.
Chorwacja – Rovinj na półwyspie Istria. Brukowana ulica Starego Miasta., licencja: shutterstock/By Tupungato

Czeka tam pokaźna liczba zabytków, a także i najpiękniejsze plaże, na których możemy beztrosko wypoczywać. Oczywiście w miasteczku nie zabraknie także budowli sakralnych czy muzeów, do których również warto wybrać się i zapoznać nieco bliżej z historią tej miejscowości. Powyżej wymienione zostały jedynie największe i najbardziej rekomendowane atrakcje turystyczne w Rovinji. Warto jednak samodzielnie wykonać podobny research i zaplanować zwiedzanie. Dzięki temu będziemy mogli mieć swoistą pewność co do tego, że nie przeoczyliśmy niczego, co powinniśmy zobaczyć.

Wakacje w Rovinji pomogą się zrelaksować i nieco zwolnić tempo – atmosfera panująca w miasteczku jest sielska i często nawet i senna. Postarajmy się więc wtopić w ten szczególny klimat, a z pewnością po powrocie do kraju z wakacji będziemy czuć przypływ energii i motywacji.

Czytaj także:

Idealne wakacje w Chorwacji na Riwierze Opatijska, przewodnik

Szlakiem najpopularniejszych miasteczek na wzgórzach w Istrii

Najlepsze hotele w Rovinj

Poprzedni

Park Przyrody Učka – jak dojechać i jak zwiedzić?

Trasa rowerowa Parenzana – sprawdź, co musisz wiedzieć i jak się zorganizować!

Następny

Dodaj komentarz