Transport i komunikacja miejska w Istrii – co musisz wiedzieć przed podróżą?

7 marca 2023 Tagi , , , ,

Istria jest jednym z najbardziej malowniczych półwyspów Chorwacji. To właśnie na Istrii możesz znaleźć niezliczone ilości zabytków, a także szereg innych atrakcji, które z pewnością zadbają o to, by Twoje wakacje okazały się niezapomniane. Wielu podróżnych decyduje się na przylot na Istrię, jednocześnie mają oni zamiar zorganizować sobie objazdową wycieczkę po całym interiorze tego barwnego półwyspu. Jeśli Ty również masz na to ochotę, a nie zdecydujesz się na to, by wynająć samochód, wówczas pozostaje Ci liczyć na komunikację miejską. Jak zatem wygląda transport i komunikacja miejska w Istrii? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Komunikacja miejska w Istrii – z czego możesz skorzystać?

Wielu podróżnych od razu po przylocie na Istrię decyduje się na wynajęcie samochodu. Jest to jeden z najlepszych i najbardziej komfortowych sposobów na to, by zorganizować sobie objazdową wycieczką po tym półwyspie. Jeśli nie masz prawa jazdy lub po prostu nie masz ochoty na taki krok, wówczas pozostaje Ci jedynie komunikacja miejska. Z jakich środków transportu możesz więc skorzystać z istryjskich miastach? Otóż:

  • głównym środkiem komunikacji miejskiej są autobusy transportu publicznego, które kursują w obrębie poszczególnych dzielnic miasta, a także do okolicznych wiosek;
  • w Puli możesz skorzystać także z podmiejskiego pociągu, który dowiezie Cię w kilka minut do okolicznych miejscowości;
  • w mniejszych miasteczkach kursują tzw. busy, które działają analogicznie – na podobnej zasadzie jak autobusy;
  • w każdym z miast na Istrii możesz także skorzystać z taksówki, jednak jest to dość droga opcja na dojazdy miejskie.
an aerial view of Fazana in late autumn, Istria, Croatia
widok z lotu ptaka Fazana późną jesienią, Istria, Chorwacja, licencja: shutterstock/By burnel1

Komunikacja miejska w Istrii jest całkiem dobrze zorganizowana. Nie powinieneś mieć więc problemów z tym, by znaleźć rozkład jazdy, ani tym bardziej przystanek. Warto, żebyś posiłkował się informacjami dostępnymi na stronie internetowej danego przewoźnika.

Komunikacja międzymiastowa na Istrii – jak możesz poruszać się między miastami?

Jeśli decydujesz się zwiedzić także dalsze rejony Istrii, wówczas będziesz musiał skorzystać z komunikacji międzymiastowej. Z reguły składają się na nią zarówno pociągi, jak i autobusy. Pamiętaj, że najprościej będzie Ci zwiedzać wnętrze półwyspu i okoliczne miasteczka, jeśli zaczniesz w Puli. To właśnie tam znajduje się dworzec kolejowy i autobusowy, z którego głównie odjeżdżają pociągi i autobusy do pozostałych części półwyspu. Pociągi obsługiwane są przez lokalnego przewoźnika – RV, z kolei za międzymiastowe przejazdy autobusowe najczęściej odpowiada przewoźnik Autotrans By Arriva. Jeśli zależy Ci na tym, by nie stresować się zakupem biletów w kasach biletowych na dworcu – często tworzą się tam wyjątkowo długie kolejki, wówczas wszystkie bilety na dany przejazd możesz zakupić za pośrednictwem głównej strony internetowej. Tam także będziesz musiał sprawdzić wszelakie rozkłady jazdy oraz dokładne ceny biletów.

Town of Medulin windmill landmark and waterfront view, Istria region of Croatia
Miasto Medulin wiatrak punkt orientacyjny i widok na nabrzeże, region Istria w Chorwacji, licencja: shutterstock/By xbrchx

Ile kosztuje komunikacja miejska w Istrii?

Podróżowanie po półwyspie Istria komunikacją miejską, może być dla Ciebie nieco tańszym rozwiązaniem, niż wynajęcie samochodu. Okazuje się, że zależy to jednak od tego, gdzie zamierzasz podróżować i jaki środek transportu publicznego wybierzesz. Musisz pamiętać, że często za podróż pociągiem zapłacisz znacznie mniej niż za podróż autobusem. Wobec tego ile kosztują bilety na transport publiczny na półwyspie Istria? Otóż można powiedzieć, że:

  • za przejazdy komunikacją miejską w obrębie miasta zapłacisz od 1 do 1,5 euro – w zależności od tego, czy masz prawo do korzystania z ulg i zniżek czy też nie;
  • za przejazdy komunikacją miejską do dalszych stref danego miasta tj. na obrzeża lub do okolicznych wiosek, zapłacisz odpowiednio od 2,5 do 3 euro – również z uwzględnieniem zniżek lub ich braku.
  • za przejazdy komunikacją międzymiastową zapłacisz już o wiele więcej – zwykle za bilet np. z Puli np. do Rovinji zapłacisz już około 15 euro. W tym przypadku im dalej będziesz chciał jechać, tym więcej będzie Cię kosztował bilet.

Mimo wszystko komunikacja miejska w Istrii nie należy do najdroższych, więc śmiało możesz rezerwować bilety i wybierać się w niezapomnianą podróż do wnętrza półwyspu.

Bilety na półwyspie Istria – na jakie opcje możesz się zdecydować?

Jeśli doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że zostajesz w konkretnym mieście na Istrii znacznie dłużej i będziesz poruszał się komunikacją miejską, wówczas możesz skorzystać z karnetów biletowych. Na Istrii np. w Puli obowiązują bilety siedmiodniowe. Wówczas każdy pojedynczy przejazd – w finalnym rozrachunku – jest o wiele tańszy. Za bilet na komunikację miejską na 7 dni zapłacisz około 8 – 10 euro – w zależności od zniżek. Jeśli z kolei zdecydujesz się na to, by kupić bilet miesięczny, wówczas zapłacisz za niego około 40 – 50 euro. Bilet miesięczny obowiązuje od dnia zakupu przez kolejne 30 dni. Uprawnia Cię on do nielimitowanych przejazdów oraz przesiadek. Pamiętaj jednak, że bilet miesięczny zakupiony w danym mieście nie obowiązuje na przejazdy komunikacją międzymiastową.

Czytaj także:

Poprzedni

Zatoka Kvarner – co warto zobaczyć oraz zwiedzić?

Bazylika Eufrazjusza w Poreču – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą!

Następny

Dodaj komentarz