Trg Forum w Puli – co musisz o nim wiedzieć?

13 kwietnia 2023 Tagi , , , , ,

Starówka miasta Pula skrywa w sobie wiele tajemnic. Nic więc dziwnego, że każdego roku tysiące turystów z całego świata chcą je zgłębić i bliżej poznać. Jeśli Ty również planujesz spędzenia wakacji w Puli, wówczas musisz się do nich odpowiednio przygotować. Atrakcji i możliwości zwiedzania w tym mieście z pewnością Ci nie zabraknie, jednak pierwsze kroki powinieneś skierować na Trg Forum. Co więc musisz wiedzieć o tym historycznym miejscu w Puli?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Trg Forum w Puli – jaka jest jego historia?

Trg Forum w Puli jest wyjątkowo chętnie odwiedzany przez podróżnych. Zanim jednak i Ty się tam wybierzesz, powinieneś zapoznać się z niesamowitą historią tego miejsca. Okazuje się, że dawniej Trg Forum był centralnym placem miasta znajdującego się pod panowaniem Republiki Rzymskiej. Stąd też jego nazwa, która odnosi się do rzymskiego Forum Romanum. Jak łatwo możesz się domyślić, Trg Forum był zdominowany przez charakterystyczne świątynie z kolumnadami, płaskorzeźby oraz rozmaite posągi. W pozostałej jego części mieściły się budynki administracyjne oraz sądowe. Trg Forum za czasów Republiki Rzymskiej był jedna z najważniejszych części miasta. To właśnie na nim toczyło się życie społeczne, kulturalne oraz religijne.

Croatia. Forum square decorated for the Days of Antiquity - Pula Superiorvm in old town of Pula. For a few days the streets of Pula are turned into a stage of a picturesque Roman theater.
Chorwacja. Plac Forum urządzony na Dni Starożytności – Pula Superiorvm na Starym Mieście w Puli.., licencja: shutterstock/By

Ciekawostką jest fakt, że Rzymianie podzielili plac Forum na dwie części. Jedna z nich była przeznaczona dla plebejuszy, czyli najuboższej kasty społeczeństwa, podczas gdy druga przeznaczona była dla patrycjuszy, czyli zamożniejszych mieszkańców, urzędników oraz duchownych. Obecny Trg Forum stanowi przepiękną pamiątkę po kulturze Starożytnego Rzymu. Z obecnych tam trzech świątyń do dzisiejszych czasów przetrwała tylko jedna z nich – Świątynia Augusta wraz ze świetnie zachowaną kolumnadą, a także pozostałości Kapitolu. Musisz jednak wiedzieć, że Trg Forum uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanych zespołów architektonicznych – nie tylko w Chorwacji, ale w całej Europie.

Jak możesz dostać się na Trg Forum?

Trg Forum jest rozległym i świetnie oznakowanym placem centralnym w Puli. Nie będziesz miał więc najmniejszych problemów z tym, by go odnaleźć. Znajduje się on w północnej części starego miasta w Puli, bardzo blisko morskiego wybrzeża. Musisz jednak pamiętać o tym, że dostaniesz się tam jedynie piechotą. Zabytkowe centrum miasta jest całkowicie wyłączone z ruchu kołowego. Możesz też skorzystać z komunikacji miejskiej. Przystanek znajduje się przy Titov Park, z którego jest około 600 metrów do Trg Forum.

Sunrise view of Forum square in Pula, Croatia
widok wschodu słońca na plac Forum w Puli w Chorwacji, licencja: shutterstock/By

Jak możesz zwiedzić Trg Forum?

Zwiedzanie Trg Forum tak naprawdę nie wymaga od Ciebie tego, byś przygotował sobie konkretny plan. To, co jest najważniejsze, skupia się w jednym miejscu. Najistotniejszym obiektem na Trg Forum jest zabytkowa Świątynia Augusta. To ona, jako jedna z trzech, przetrwała po dziś dzień w wyjątkowo dobrym stanie. Zwróć uwagę na charakterystyczne kolumny z bogatymi zdobieniami. Obecnie ta świątynia, a także pozostałości świątyni Diany sprytnie zostały wkomponowane w Pałac Komunalny. To również jedna z ważniejszych budowli, jaką znajdziesz na Trg Forum. Zwiedzając go, zwróć koniecznie uwagę na mieszankę stylów architektonicznych, które przeplatają się w jego fasadzie. Odnajdziesz w niej zarówno fragmenty gotyku, stylu renesansowego oraz zdobienia charakterystyczne dla nurtu barokowego. Po skończonym zwiedzaniu możesz udać się na smakowity posiłek lub kawę, gdyż w okolicy Trg Forum znajdziesz wiele barów i restauracji.

Czy potrzebujesz biletu, by zwiedzić Trg Forum?

Trg Forum jest jednym z nielicznych zabytków w Puli, którego zwiedzanie nie będzie Cię nic kosztować. Plac centralny ze względu na swoją lokalizację oraz obecną specyfikę jest głównym miejscem spotkań, a także życia towarzyskiego. Nie potrzebujesz więc biletu wstępu, a także nie musisz obawiać się o godziny otwarcia. Trg Forum dostępny jest każdego dnia, przez 24 godziny na dobę. Możesz się wiec tam wybrać wtedy, kiedy najbardziej Ci to pasuje.

Czytaj także:

Jeden dzień w Puli, jak zaplanować zwiedzanie, atrakcje?

Amfiteatr w Puli – jak dojechać, zwiedzanie, bilety, przewodnik

Poprzedni

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Istrii – sprawdź, jak zorganizować swój wyjazd!

Wenecka twierdza Kaśel w Puli – jak do niej dojechać i jak ją zwiedzać?

Następny

Dodaj komentarz