Triest – plan wycieczki jednodniowej z Istrii

, 24 maja 2024 Tagi , , , ,

Triest – urocze miasto położone na północno-wschodnim wybrzeżu Włoch, to nieco niedocenione miejsce, które oferuje połączenie historii, kultury i zapierające dech w piersiach widoki. Od zwiedzania oszałamiającego zamku Miramare po rozkoszowanie się Aperol Spritz i podziwianie zachodu słońca w Canal Grande di Trieste – znajdziesz tu wszystko. Jeśli masz tylko 1 dzień na zobaczenie tego miasta, czytaj dalej nasz artykuł „Triest – plan wycieczki jednodniowej z Istrii”, aby wiedzieć co zobaczyć w pierwszej kolejności.

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Triest – plan wycieczki jednodniowej z Istrii

Pierwszą rzeczą, jaką można zauważyć w Trieście, może być to, jak mało przypomina ono tradycyjne włoskie miasta. Jest ku temu dobry powód: od 1382 do 1919 roku był on częścią Austrii. Historię tę można dostrzec w barwnej mieszance ludzi, języków, kuchni, atrakcji, architektury i innych atrakcji Triestu. Wspaniałe budynki w tradycyjnym habsburskim stylu, które pasowałyby do Wiednia, stoją pomiędzy tymi w stylu neoklasycystycznym, barokowym i secesyjnym.

W samym sercu miasta znajduje się Canal Grande, który rozciąga się w głąb miasta. Poza tym, najważniejsze miejsca do odwiedzenia znajdują się w tym ruchliwym centralnym obszarze. Podczas zwiedzania Triestu koniecznie zatrzymaj się na doskonałą włoską kawę. Zaplanuj swoje zwiedzanie Triestu, korzystając z naszej listy najlepszych atrakcji i rzeczy do zrobienia w tym mieście.

Piazza dell’Unità d’Italia

Największym placem w starszej części Triestu jest Piazza dell’Unità d’Italia, wychodzący na port. Po jego północnej stronie znajduje się Palazzo del Governo z 1904 r., a po południowej pałac Lloyd Triestino z 1882 r. Po wschodniej stronie, Palazzo del Municipio (Ratusz) z 1876 roku dopełnia plac w harmonii z końca XIX wieku. Aby uzyskać najlepszy widok na miasto i port, przejdź na Molo Audace – molo znajdujące się naprzeciwko teatru.

Museo Civico Revoltella

Znajdujące się na rogu Piazza Venezia Museo Revoltella jest jednym z głównych włoskich muzeów sztuki nowoczesnej. Znajduje się tu ponad tysiąc obrazów i 800 rzeźb, a także liczne grafiki i rysunki Jego sześć pięter i 40 sal prezentuje wszystkie główne ruchy od połowy XIX wieku do modernistów. Kolekcje obejmują dzieła niemal wszystkich najważniejszych artystów z XX wieku: Carlo Carrà, Giorgio Morandi, Lucio Fontana oraz Mario Sironi. Ponadto z tarasu muzeum roztacza się piękny widok na port.

Cattedrale di San Giusto

Katedra San Giusto powstała w XIV wieku z połączenia dwóch kościołów pochodzących z VI i XI wieku. Po prawej stronie znajdował się kościół San Giusto, a po lewej Santa Maria. Ich nawy boczne połączono i zbudowano centralną nawę katedry. Wraz z dwoma kościołami do budowy budynku wykorzystano fragmenty rzymskiej układanki – szukaj ich w drzwiach i kampanili. Warto również zwrócić uwagę na wspaniałe mozaiki z VII i XII wieku w ołtarzach na końcu naw bocznych. W katedrze znajdują się groby ośmiu pretendentów do tronu hiszpańskiego z rodu Burbonów. Poza tym, dzwon katedralny odlano w 1829 roku z armaty pozostawionej przez Napoleona. Jego wojska wystrzeliły kule armatnie w kierunku katedry, a niektóre z nich wciąż można zobaczyć wysoko na fasadzie. Na zewnątrz znajdują się pozostałości rzymskiego forum z II wieku i świątyni z I wieku.

Kawa na Piazza Unità d’Italia w Trieście

Pozycja Triestu jako głównego portu handlowego ze Wschodem spowodowała, że stał się on również głównym portem kawowym na Morzu Śródziemnym. Poza tym, pozycję tę utrzymuje on do dziś. Poza tym, jedna z największych włoskich marek kawy ma tu swoją siedzibę, a kawa jest swego rodzaju sposobem na życie. Triest jest uważany za włoską stolicę kawy, a jego scena kawiarniana rywalizuje nawet z samym Wiedniem. Wzdłuż wybrzeża i na prawie każdym placu stoliki kawiarni wylewają się na ulicę i wydają się być wiecznie pełne. W przeciwieństwie do innych włoskich miast, gdzie kawę pije się zwykle w barze, w Trieście chodzi o to, by usiąść i delektować się nią w pięknym otoczeniu.

Kawiarnie stanowią centrum życia towarzyskiego. Dlatego też spędź trochę czasu w jednej – lub kilku – z nich. Wejdź do środka, nawet jeśli na zewnątrz jest piękna pogoda. Kawiarnie te zwykle są pięknie urządzone i zasługują na miejsce w programie zwiedzania tego miasta. Zanurz się w czerwonym skórzanym fotelu w Caffè degli Specchi, z widokiem na Piazza Unità d’Italia z początku XIX wieku lub w pobliskiej kawiarni Caffè Tommaseo. Zamów caffelatte – triesteńskie określenie cappuccino i ciesz się obserwowaniem ludzi.

Teatro Romano (Teatr Rzymski)

Po zobaczeniu eleganckiego nabrzeża Triestu, podążaj szeroką Via del Teatro Romano na południowy wschód od Piazza dell’Unità d’Italia do rzymskiego teatru. Zbudowano go w I wieku naszej ery, kiedy Rzymianie byli zajęci rozwojem Tergeste. Kamienny teatr wykorzystuje zbocze wzgórza San Giusto jako podstawę, a górne schody i scena wykonano z drewna. W Castello San Giusto można zobaczyć niektóre z posągów zdobiących teatr. Kilka innych atrakcji turystycznych znajduje się na tym wzgórzu, które jest starym miastem Triestu, z wąskimi krętymi uliczkami i zabytkowymi budynkami, dość kontrastującymi z austriacko-węgierską częścią miasta poniżej. Jest to przyjemne miejsce na spacer, a jeśli zastanawiasz się, gdzie zjeść w Trieście, znajdziesz tu wiele restauracji i kawiarni.

Museo Civico di Storia Naturale (Muzeum Historii Naturalnej)

Największą atrakcją tego wspaniałego muzeum jest skamielina 3,6-metrowego hadrozaura, którą znaleziono w pobliżu Triestu. Co ciekawe jest ona prawie całkowicie nienaruszona i połączona anatomicznie. Inne eksponaty paleontologiczne także są warte uwagi. Na uwagę zasługuje również sekcja poświęcona ewolucji hominidów (ludzi i ich kopalnych przodków), z czaszką człowieka z Mompaderno, którego znaleziono na Istrii pod koniec XIX wieku. Wraz z samymi skamieniałościami znajdują się odlewy ważnych kopalnych hominidów, w tym słynnej „Lucy”. Eksponaty zoologiczne przedstawiają ssaki z całego świata, a także ryby słodko- i słonowodne, koralowce, gady, płazy oraz ptaki. Znajduje się tu również bogata kolekcja minerałów i duża wystawa lokalnych roślin oraz tych pochodzących z innych części Włoch i Adriatyku.

Spacer po porcie

Triest rozciąga się wokół portu niczym gigantyczny amfiteatr, którego sceną jest Adriatyk. Szerokie bulwary biegną wzdłuż jego obwodu, łącząc cztery mola i długi falochron starego portu Punta Franco Vecchio na północy ze stacją Campo Marzio i Punto Franco Nuovo (Nowy Wolny Port) oraz dużymi stoczniami na południu. Wzdłuż portu znajduje się szereg dużych placów i Canale Grande. Warto obejrzeć zachód słońca z długiego Molo Audace, molo, które rozciąga się na ponad 250 metrów w głąb Adriatyku. Roztaczają się stąd również piękne widoki na miasto. Wzdłuż portu usytuowanych jest także kilka atrakcji turystycznych, w tym Akwarium, Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Morskie. Ponadto port jest najlepszym punktem orientacyjnym, jeśli zgubisz drogę.

Museo Riseria di San Sabba

Jest to miejsce niezwykle wzruszające. Znajdują się tu pamiątki i dokumentacja, które przypominają o okropnościach nazistowskiej okupacji Triestu. Muzeum znajduje się w dawnej fabryce przetwórstwa ryżu, która stała się obozem koncentracyjnym podczas II wojny światowej. Nazistowska policja dokonywała tu systematycznych mordów na partyzantach, więźniach politycznych i Żydach, a także przetrzymywała innych zatrzymanych przed ich dalszą deportacją do obozów koncentracyjnych w Rzeszy. Przechowywano tu również mienie skonfiskowane rodzinom żydowskim we Włoszech, Chorwacji i Słowenii. Odwiedzający zainteresowani historią II wojny światowej mogą również wybrać się na wycieczki po podziemnych schronach zbudowanych przez Niemców w celu ochrony niemieckiego gubernatora i armii oraz wybranych cywilów przed nalotami bombowymi w ostatnich dniach wojny. Znana jako Kleine Berlin (Mały Berlin) to sieć schronów, która nie jest muzeum. Wycieczki prowadzą raz w miesiącu wolontariusze. Informacji udziela biuro turystyczne.

Canal Grande

Na północ od Piazza dell’Unità d’Italia znajduje się Canal Grande, który zbudowano w latach 1754 – 1756. Ten długi port dawniej był używany przez żaglowce, a obecnie wypełniony jest małymi łodziami. Kawiarnie ustawione są wzdłuż szerokich chodników po obu stronach, a za nimi stoją pięknie utrzymane budynki. Zrelaksuj się lub pospaceruj o każdej porze dnia, ale koniecznie wróć wieczorem, kiedy światła i odbicia mienią się na wodzie. Obszar ten był ulubionym miejscem Jamesa Joyce’a, który mieszkał w Trieście w latach 1904-1915. Upamiętnia go pomnik na jednym z mostów przez Canal Grande.

Kanał był kiedyś dłuższy, ale jego górny koniec został zasypany, tworząc Piazza Sant’Antonio. Nad placem wznosi się największy kościół w Trieście, neoklasycystyczny Sant’Antonio, zbudowany w 1849 roku. Natomiast po prawej stronie usytuowany jest serbski kościół prawosławny San Spiridione, zbudowany w 1868 roku i przypominający wschodnie kościoły w stylu bizantyjskim. Oprócz fresków i obrazów, kościół posiada cztery pięknie zdobione rosyjskie ikony z początku XIX wieku w ikonostasie, pokryte złotem i srebrem. Co ciekawe, duży srebrny świecznik przed ikonostasem był darem wielkiego księcia Romanowów.

Faro della Vittoria

Zarówno pomnik, jak i działająca latarnia morska, Faro della Vittoria została zbudowana po I wojnie światowej. Miała ona na celu upamiętnienie tych, którzy zginęli na morzu podczas wojny i świętując dołączenie Triestu do Królestwa Włoch po długiej okupacji przez Cesarstwo Austriackie. Lokalizacja ma również znaczenie symboliczne, ponieważ latarnia stoi na fundamentach ważnego byłego austriackiego fortu. Na szczycie latarni znajduje się siedmiometrowy posąg Skrzydlatego Zwycięstwa, który w jednej ręce trzyma uniesioną pochodnię, a w drugiej gałązkę laurową. Poniżej, stojąc u podstawy, znajduje się 8,6-metrowy posąg przedstawiający nieznanego marynarza, również stworzony przez rzeźbiarza Giovanniego Meyera. Jeszcze niżej posągu znajduje się kotwica niszczyciela Audace, upamiętniająca historyczne wejście pierwszego włoskiego statku do Triestu. Latarnia morska jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać panoramiczne widoki na port, miasto i wybrzeże Adriatyku.

Museo del Mare (Muzeum Morskie)

Modele statków, z których wiele to dzieła sztuki same w sobie, stanowią znaczną część kolekcji w Museo del Mare. Muzeum koncentruje się głównie na żaglowcach Adriatyku i Morza Tyrreńskiego, a także na statkach rybackich na przestrzeni wieków. Wraz z pięknie wykonanymi modelami żaglowców znajdują się tu misterne i szczegółowe modele niektórych z najbardziej prestiżowych statków wycieczkowych w historii, zamówione w celu przekonania firm żeglugowych do inwestycji. Nie wszystkie eksponaty są modelami. Znajduje się tu jeden z zaledwie dwóch znanych na świecie przykładów „zopolo”, starożytnego czółna używanego na Morzu Śródziemnym i wykonanego przez wydrążenie pojedynczej kłody. Główną atrakcją jest kolekcja starożytnych instrumentów żeglarskich, pokazująca starożytne kusze i oryginalny klucz bezprzewodowy używany przez Guglielmo Marconiego. Podczas zwiedzania Muzeum zwróć uwagę na łódź, która umożliwiła zdobycie pierwszego złota olimpijskie w wioślarstwie.

Grotta Gigante

Ta piękna jaskinia krasowa znajduje się około 20 kilometrów od centrum miasta. Więc jeśli znajdziesz jeszcze odrobinę czasu i siły powinieneś zaplanować jej zobaczenie. Będziesz pod wrażeniem, gdy staniesz wewnątrz głównej podziemnej komory, która ma 98 metrów wysokości, 76 metrów szerokości i 167 metrów długości. Ta i inne galerie, które zobaczysz, są usiane stalaktytami i stalagmitami w najróżniejszych kolorach i zawiłych kształtach. Do 2010 roku Księga Rekordów Guinnessa wymieniała Grotta Gigante jako największą jaskinię na świecie otwartą dla turystów, ale rekord ten został pobity wraz z otwarciem jaskini La Verna w południowo-zachodniej Francji. Weź ze sobą kurtkę, ponieważ temperatura wewnątrz jest dość niska przez cały rok.

Zobacz także: Piran i Koper w jeden dzień

Autorka: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Poprzedni

Słowenia ceny. Czy Słowenia jest droga?

Grožnjan – doskonałe miejsce na weekend na Istrii

Następny

Dodaj komentarz