Wakacje Fažana – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

, 26 lutego 2023 Tagi , , , ,

Chorwacja to kraj, do którego co roku ściągają turyści z całego świata. W Polsce również jest to bardzo popularny kierunek wakacyjny. Trzeba przyznać, że nie bez powodu, gdyż Chorwacja nie może narzekać na ilość pięknych miejsc, które dodatkowo są nie tylko atrakcyjne dla oka polskich turystów, ale również dla ich portfeli. Jadąc na wakacje, turyści często poszukują miejsc, które oprócz zapewnienia im zasłużonego odpoczynku, pozwolą również na uniknięcie dużych tłumów. Jednym z takich miejsc jest Fazana. Mimo że jest ona bardzo urokliwą destynacją, to nie cieszy się taką popularnością, jak chociażby znajdująca się w pobliżu Pula. Zasługuje ona jednak na o wiele większą uwagę, gdyż w owej miejscowości jest wszystko, co potrzeba, aby móc spędzić niezwykle udanie swój urlop.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kilka słów o Fažana

Fazana to chorwacka gmina i miasteczko położone na północy Chorwacji, w żupanii istryjskiej, niedaleko Puli, która jest stolicą tego regionu. Gmina leży bezpośrednio nad Morzem Adriatyckim. Obejmuje ona teren o powierzchni 13,86 km², a jej liczba ludności wynosi ponad 3000 osób. Gmina dzieli się na dwie miejscowości: wspomnianą wcześniej Fazanę, a także mniejsze miasteczko Valbandon. Naprzeciw miejscowości Fazana znajduje się słynny Park Narodowy Brijuni. Na początku mieszkańcy Fazany zajmowali się głównie łowieniem ryb i rolnictwem, a na turystykę przeszli dopiero w II poł. XX wieku.

Wakacje w Fazana – jak dojechać z Polski?

Do Fazany można łatwo dostać się m.in. samochodem, z zastrzeżeniem, że droga jednak będzie bardzo długa i męcząca, gdyż turystów ze stolicy czeka np. 1250 km do przejechania w jedną stronę. Czynnikiem, który sprawia, że droga samochodem do Fazany jest taka łatwa, jest położenie miasteczka, które znajduje się w pobliżu autostrady A9. Jedną z potencjalnych tras jest ta przebiegająca przez Słowację i Węgry.

Wakacje w Fažana – pogoda i temperatura w ciągu roku

To, jaka pogoda i temperatura jest w danym miejscu w ciągu roku, jest dla wielu osób kwestią kluczową, która przesądza o tym, kiedy trzeba udać się na wakacje do danego miejsca. W przypadku Fazany najcieplejszymi miesiącami są miesiące wakacyjne, czyli lipiec, sierpień i czerwiec. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy odpowiednio: 25, 25 i 22 stopnie Celsjusza. Stosunkowo ciepłymi miesiącami w Fazanie są także: wrzesień oraz maj. Średnia temperatura powietrza oscyluje w owych miesiącach w okolicach odpowiednio: 21 i 18 stopni Celsjusza.

Równie ważnym wskaźnikiem dla turystów jest temperatura wody, która w czerwcu, lipcu i sierpniu wynosi odpowiednio: 21, 23 i 24 stopnie Celsjusza. Woda jest w miarę ciepła również we wrześniu, gdy jest na poziomie 21 stopni Celsjusza, październiku, gdy wynosi ona 19 stopni Celsjusza oraz w maju, gdy oscyluje w granicy 17 stopni Celsjusza. Wydaje się, że najgorszymi miesiącami pod względem pogody i temperatury w Fazanie są: grudzień, styczeń i luty. W owych miesiącach jest bowiem najzimniej, a liczba dni deszczowych wynosi średnio 10 dni.

Wakacje w Fažana – możliwość wynajęcia samochodu

Takie miejsca jak Fazana najlepiej jest zwiedzać samochodem. Jednakże zabranie własnego pojazdu w tak długą trasę może być uciążliwe, dlatego lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu i jego odbiór na miejscu, w Fazanie. Można to zrobić szybko i sprawnie przez Internet. Wystarczy wejść na stronę wypożyczalni, która działa w danym miejscu i w kilku krokach zarezerwować wybrany pojazd. Jedyne, co wtedy pozostaje, to jego odbiór. Przy odbiorze wystarczy pokazać obsłudze paszport oraz prawo jazdy, aby móc po chwili cieszyć się wypożyczonym autem. Tak w skrócie wygląda cały proces wypożyczania samochodu w Fazanie.

Wakacje w Fažana – gdzie zaparkować?

W miasteczku jest kilka parkingów, z których mogą korzystać turyści. W samym centrum leżą dwa z nich. Jeden z nich jest blisko plaży miejskiej, natomiast drugi znajduje się przy Starym Mieście. Oba są jednak płatne, a dodatkowo dojazd samochodem do historycznego centrum jest niemożliwy dla pojazdów nieposiadających pozwolenia. Bardziej opłacalne jest skorzystanie z parkingów, które oferują hotele i inne obiekty noclegowe, znajdujące się w Fazanie.

Wakacje w Fažana – co zwiedzić?

Starówka

Jednym z miejsc, które zdecydowanie warto jest odwiedzić, jest starówka Fazany, która może nie ma wielkich rozmiarów, natomiast posiada bardzo urokliwą atmosferę. Na świeżym powietrzu przy barach, kawiarniach i restauracjach rozstawione są stoły i krzesła, gdzie można usiąść, aby móc spokojnie obserwować i podziwiać klimat samego miejsca. Niedaleko położony jest miejski port, przy którym zwykle cumują różne jachty, statki wycieczkowe i inne łodzie.

Rezerwat Kamenjak

Zlokalizowany jest on praktycznie na samym południu półwyspu Istria. Dlatego należy poświęcić chwilę czasu, aby dostać się do niego z Fazany. Warto jednak to zrobić, gdyż rezerwat Kamenjak posiada unikalną urodę, a turyści mogą na własne oczy zobaczyć lokalną, dziką przyrodę. Rezerwat posiada spore rozmiary, dlatego nawet w szczycie sezonu nie powinno być żadnych problemów z tłumami i kolejkami. Wstęp do rezerwatu jest płatny, a pojedynczy bilet kosztuje 20 zł. Ciekawostką jest to, że znaleziono w tym miejscu ślady dinozaurów (podobnie na wyspie Veliki Brijun).

Park Narodowy Brijuni

Znajduje się naprzeciwko Fazany i składa się z kilkunastu wysp: 3 większych i 12 mniejszych. Turyści mogą łatwo dostać się na miejsce jednym ze statków wycieczkowych, które wypływają z portu. Warto udać się do tego miejsca, gdyż nie brakuje w nim ciekawej, śródziemnomorskiej roślinności, a także egzotycznych zwierząt, które można na własne oczy zobaczyć. Dodatkowo znajdują się tam różne odkrycia archeologiczne, które podobno pochodzą jeszcze z czasów imperium rzymskiego i bizantyjskiego. Należy pamiętać o tym, że poruszanie się po wyspie jakimkolwiek samochodem jest zabronione. Po wyspie można przemieszczać się na kilka, następujących sposobów: pieszo, rowerami, bądź meleksem. Turyści mogą skorzystać z wycieczki zorganizowanej, udając się na wyspę Brijuni. Niektóre z wycieczek mają np. opcję przejazdu po wyspie kolejką.

Kościół Matki Bożej z Góry Karmel

Kościół pochodzi z XIV wieku i jest niewielkich rozmiarów. Turyści mogą go odwiedzić, aby zobaczyć gotycką figurą Matki Boskiej, a także pozostałości fresków, pochodzących z XV wieku.

Promenada

To miejsce, do którego warto się wybrać zwłaszcza wieczorem, gdy zachodzi słońce. Na promenadzie robi się wtedy tłoczno, z restauracji dochodzą kuszące zapachy i dookoła panuje sielankowa atmosfera. Niedaleko promenady znajduje się falochron, który przez niektórych jest brany za molo. Jego bezpośrednim celem jest ochrona portu oraz wybrzeża.

Rovinj

To miasteczko w stylu włoskim, położone niedaleko Fazany. Wiele osób uważa je nawet za najpiękniejsze miasteczko w całej Chorwacji, dlatego warto jest się tam udać, aby móc samemu się o tym przekonać.

Pula

Można ją określić jako najbardziej rzymskie miasteczko w całej Chorwacji. Trudno nazwać jednoznacznie owo miasteczko typową turystyczną destynacją, ale posiada ono na tyle specyficzną aurę, że warto je odwiedzić, gdyż potrafi ono wywoływać skrajne emocje i warto poczuć jej klimat na własnej skórze.

Wakacje w Fažana – atrakcje

Dla wielu osób udane wakacje wiążą się z możliwością korzystania z różnorodnych atrakcji. Pod tym względem Fazana staje na wysokości zadania, gdyż atrakcji tam nie brakuje. Oprócz zwiedzania samego miasta i korzystania z pełnego słońca i krystalicznie czystej wody na plaży turyści mogą m.in.: wypożyczyć rowery i na nich podziwiać uroki miasteczka i jego okolic. Ewentualnie można zamiast rowerów wybrać piesze wycieczki. To tylko garstka atrakcji, jakie czekają na turystów na lądzie, a warto wspomnieć coś również o tych atrakcjach, które znajdują się w wodzie. Błękitne i czyste wody morza sprzyjają bowiem nurkowaniu i wielu innym atrakcjom wodnym.

Wakacje w Fažana – najlepsze plaże w okolicach

Duża ilość pięknych, żwirowych plaż to jedna z największych zalet Fazany. Poniżej wybrane zostały 3 najlepsze plaże, znajdujące się w jej okolicach:

Plaża na kempingu Pineta

Położona jest ona ok. 2 km na północ od Fazany. Przy plaży znajduje się wiele kempingów, a z samej plaży rozciąga się piękny widok na zatokę Fazana oraz Park Narodowy Brijuni. Las sosnowy zapewnia plażowiczom cień, a ilość udogodnień znajdujących się na plaży sprawia, że nie sposób się nudzić. Turyści mogą bowiem skorzystać z boiska do piłki siatkowej, koszykówki czy też tenisa, a także wypożyczyć rowery wodne i skutery wodne. Dodatkowo na plaży są dostępne prysznice.

Plaża AC Pineta Fazana Istria

To duża i bardzo popularna plaża, która posiada wszystko to, co może wymarzyć sobie turysta, szukająca przyjemnego odpoczynku na plaży. Błękitne morze, piękne widoki oraz naturalny cień, to tylko mała część tego, co oferuje plaża AC Pineta. W pobliżu plaży znajduje się wiele opcji zakwaterowania, w tym m.in. popularny kemping. Poza tym na plaży jest również okazała oferta gastronomiczna.

Plaża San Lorenzo Fažana

To jedna z najbardziej popularnych plaż w okolicy. Położona jest ona w centrum miasta, w pobliżu promenady i cieszy się szczególnym uznaniem wśród turystów z całego świata. Rozciągają się z niej piękne widoki, posiada ona łagodne wejście do morza i jest wykonana z drobnego żwiru. Poza tym jest ona sporych rozmiarów, jest bardzo starannie urządzona i wyposażona we wszystko, co tylko może sobie turysta zapragnąć.

Wakacje w Fažana – gdzie zjeść?

Dla wielu osób kwestia restauracji, w których można smacznie i przystępnie cenowo zjeść, jest równie istotna, co kwestia zabytków do zwiedzenia, hoteli do noclegu i plaż do odpoczywania. W Fazanie takich restauracji nie brakuje, a poniżej zostały wyróżnione te, które w największym stopniu spełniają te kryteria:

Stara Konoba

Restauracja zlokalizowana jest na ulicy Trg stare škole 1. Lokal cieszy się wśród turystów bardzo dużą popularnością, przez co w niektórych okresach sezonu restauracja może być mocno oblegana. Wpływ na to ma m.in.: jakość Starej Konoby, która słynie z bardzo dobrego jedzenia oraz profesjonalnej obsługi. Wszystko to w bardzo przystępnych cenach. Lokal ponadto posiada menu dla dzieci, a jedzenie umila muzyka grana na żywo.

Batana Fažana

Lokal położony jest na ulicy Trg stare škole 17. Ulokowana jest ona zatem przy samym morzu, dzięki czemu zapewnia dla swoich gości piękne widoki, podczas spożywania posiłku. Jedzenie serwowane w restauracji jest pyszne i wysokiej jakości, a obsługa jest sympatyczna i pomocna. Do tego ceny w restauracji Batana Fazana trzeba uznać za bardzo przystępne.

Konoba Ulika

Restauracja znajduje się na ulicy Ruže Petrović 76, a przez to, że położona jest trochę na uboczu, to też nie ma zazwyczaj tłumów ludzi. Dzięki temu można swobodnie i w spokoju zjeść pyszne posiłki. Menu restauracji jest typowe dla tego regionu, a ceny są na przystępnym poziomie. Warto wspomnieć też o obsłudze, która jest bardzo sympatyczna i kompetentna.

Wakacje w Fažana – gdzie spać?

Turyści nie muszą się martwić o to, czy uda im się znaleźć odpowiednie miejsce na nocleg. Fazana jest pod tym względem bardzo dobrze przygotowana i nie brakuje tam takich miejsc. Turyści mogą tam znaleźć nie tylko hotele i apartamenty na wynajem, ale również pensjonaty, domy z basenami i kempingi. Poniżej zostały wyróżnione najlepsze hotele, znajdujące się w Fazanie z podziałem na te najlepsze dla rodzin z dziećmi, z widokiem na morze oraz w przystępnej cenie.

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Fažana

Heritage Hotel Chersin – obiekt znajduje się w zabytkowym centrum miejscowości Fazana, naprzeciwko Parku Narodowego Wysp Brijuni. Ciekawostką może być fakt, że ów hotel mieści się w 500-letnim budynku, który został wpisany na listę UNESCO. 100 metrów od hotelu znajduje się morze i najbliższa plaża. Goście hotelu mają zapewnione bezpłatne wifi, parking, bar, transfer lotniskowy, a także śniadania. Pokoje w Heritage Hotel Chersin stanowią połączenie nowoczesnego i tradycyjnego stylu. Każdy z nich posiada klimatyzację, telewizor z płaskim ekranem i dostępem do kanałów satelitarnych, a także łazienkę. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się część wypoczynkowa i restauracja.

Najlepsze hotele w Fažana z widokiem na morze

Villetta Phasiana – obiekt położony jest w centrum miasteczka Fazana i niedaleko Parku Narodowego Wysp Brioni. Hotel urządzony jest w stylu rustykalnym i bogato wyposażony. Okolica jest bardzo spokojna i cicha. Każdy pokój jest bardzo starannie urządzony, wyposażony w marmurową łazienkę oraz posiada widok na morze. Hotel zapewnia swoim gościom do użytku ogród z zabytkową, kamienną studnią. Można cieszyć się tam otaczającą przyrodą, jak również tarasem z widokiem na port oraz barem La Barchetta. Poza tym goście mogą skorzystać z takich udogodnień jak: bezpłatne wifi, bezpłatny parking i pokoje dla niepalących.

Hotele w Fažana w przystępnej cenie

Apartman Snježana – obiekt zlokalizowany jest zaledwie minutę drogi od najbliższej plaży. Goście mają do swojej dyspozycji bezpłatne wifi oraz parking, a także taras. Każdy z dostępnych pokoi wyposażony został w klimatyzację i telewizor z płaskim ekranem, kuchnię z pełnym wyposażeniem oraz prywatną łazienkę z prysznicem. Dodatkowo część z opcji zakwaterowania posiada patio, bądź część wypoczynkową.

Najlepsze hotele w Fažana

Poprzedni

Wakacje Portorož – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Wakacje w Vrsar – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz