Wakacje Koper – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

, , 26 lutego 2023 Tagi , , ,

Każdy z nas z prawdziwym utęsknieniem oczekuje na lato. To właśnie wtedy rozpoczyna się jeden z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych okresów w całym roku. Z racji tego, że planowanie kolejnego wakacyjnego wyjazdu jest procesem niezwykle wymagającym, większość z nas rozpoczyna go już teraz. W praktyce oznacza to, że turyści z niezwykłą dokładnością rozpoczynają poszukiwania odpowiedniego miejsca. Nie da się ukryć, że z każdym kolejnym rokiem staje się to o wiele trudniejsze, ze względu chociażby na to, że lista miejscowości, w których jeszcze nie byliśmy, znacznie się zawęża. Z pewnością żadnego turysty nie zaskoczą już malownicze i rozrywkowe Wyspy Kanaryjskie, a także malownicze okolice włoskiej Toskanii.

Okazuje się więc, że świetnym rozwiązaniem na wakacje w niecodzienny miejscu i masa atrakcji może być Słowenia! To niewielkie państwo zlokalizowane w południowej Europie z roku na rok coraz bardziej staje się głównym celem turystycznym. Szczególną popularnością cieszy się malownicze miasto Koper. Tak więc, co trzeba wiedzieć, zanim się tam udamy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się do malowniczego miasta Koper w Słowenii?

Koper to jedno z większych i bardziej atrakcyjnych miast w Słowenii. Leży ono na wybrzeżu Zatoki Triesteńskiej, nieopodal granicy z Włochami. Niestety, mimo niezwykłej popularności tego miasta, nie zostało ono obdarzone własnym portem lotniczym. Tak więc wielu turystów może wpaść na pomysł, by w pierwszej kolejności udać się do stolicy, a następnie zorganizować sobie dalszą podróż. Nie jest to najlepszym rozwiązaniem, gdyż taka podróż może zająć nawet 8 godzin. Okazuje się, że o wiele lepiej będzie skusić się na tanie bilety lotnicze do włoskiego Triestu. Wspomniane już zostało, że miasto Koper zlokalizowane jest bardzo blisko granicy z Włochami, a od Triestu oddziela go jedynie 23 kilometry.

Tak więc warto z wyprzedzeniem zarezerwować sobie bilety lotnicze, gdyż szczególnie w sezonie letnim może być problem z ich dostępnością. Turyści powinni również pamiętać, że im wcześniej zakupią bilety lotnicze, tym bardziej mogą oni liczyć na niezwykle atrakcyjne ceny. Do Triestu latają znani przewoźnicy jak np. Ryanair czy WizzAir z praktycznie każdego większego miasta w Polsce. Niemniej jednak wciąż pozostaje kwestia tego, jak dostać się z Triestu do miejscowości docelowej, jaką jest słoweńskie miasto Koper.

Podróż z Triestu do Koper

Otóż turyści mają do wyboru zarówno komunikację miejską, jak i opcję nieco bardziej komfortową, którą jest wypożyczenie samochodu z lotniskowej wypożyczalni. Zacznijmy jednak od podróży zorganizowanym transportem miejskim. Najszybszą możliwą opcją jest dostanie się na dworzec główny w Trieście i skorzystanie z Flixbusa. Taka podróż nie zajmie więcej niż 28 minut, jednak obejmuje ona przeprawę promową.  Z kolei jeśli chcemy tego uniknąć, wówczas trzeba przygotować się na podróż, która potrwa około 1,5 godziny.

W pierwszej kolejności z przystanku na lotnisku w Trieście trzeba będzie znaleźć autobus numer 20, który dowiezie nas do stacji w Muggia. Wówczas trzeba będzie przesiąść się do busa oznaczonego numerem 7, który z kolei dowiezie nas do miejscowości Lazzaretto. Tam czeka nas kolejna przesiadka, tym razem w pociąg linii PR A01, który dowiezie nas w około 25 minut na główny dworzec kolejowy w miejscowości Koper. Z pewnością podróż ta nie będzie należała do najłatwiejszych, jednak jest to jedna z możliwości.

O wiele korzystniej jednak przedstawia się jednak podróż wypożyczonym z lotniska samochodem. Wspomniane już zostało, że obie miejscowości oddziela jedynie 23 kilometry, a taka podróż nie powinna zająć więcej niż 25 minut. Z Triestu do miejscowości Koper prowadzi bowiem prosta droga oznaczona numerem H5. Z pewnością podróż własnym samochodem będzie o wiele bardziej komfortowa, a także nie będziemy musieli martwić się o to, jak dojechać pod wyznaczone zabytki w Koprze przy pomocy komunikacji miejskiej.

Co zwiedzić w słoweńskiej miejscowości Koper?

Warto wiedzieć, że nie bez powodu do miasta Koper co roku ściąga tak wielu turystów. Miasto to bowiem nazywane jest prawdziwą perłą słoweńskiego wybrzeża. W mieście tym panuje bowiem niesamowita atmosfera, która jest połączeniem typowego włoskiego klimatu, z silnym i ognistym słoweńskim charakterem. Warto zaznaczyć, że miejscowość ta przez wiele lat znajdowała się pod włoską okupacją. Pamiątką po tym okresie są przepiękne i zabytkowe budowle, które z pewnością zaskoczą niejednego turystę. Miasto to zaskoczy wielu miłośników architektury, a także tych, co cenią sobie dobrą rozrywkę. Tak więc czego żaden podróżny nie może pominąć, odwiedzając tą malowniczą miejscowość? Otóż:

Plac Carpaccia

Jest to jeden z najbardziej znanych placów w mieście, który został nazwany na część jednego z najsłynniejszych mieszkańców, którym był Vitorre Carpaccio. To malarz, który żył i tworzył na przełomie XV i XVI wieku. Co prawda urodził się on we włoskiej Wenecji, jednak całe swoje dzieciństwo, a później także i dorosłość spędził właśnie w Koprze. Przy tym placu warto również zwrócić uwagę na niezwykle charakterystyczny budynek w kolorze fioletowym. Zgodnie z legendą zamieszkiwany był on właśnie przez malarza.

Inne atrakcje

 • Plac Tity to kolejny główny plac miasta, który jednocześnie stanowi jeden z jego najbardziej kolorowych zakątków. To właśnie tam w dużej mierze skupiają się największe zabytki miasta i największa ilość knajpek.
 • Pałac Pretoriański – to jeden z zabytków przy wspomnianym już placu Tity. Obecnie mieści się w nim ratusz miejski, jednak jego zewnętrzny wygląd zachwyca nie jednego turystę.
 • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jeden z najstarszych i najbardziej monumentalnych kościołów w mieście.
 • Pałac Armeria – to budowla pochodząca najprawdopodobniej z XVI wieku. Na początku pałac ten służył jako magazyn broni. Tuż obok niego znajduje się Loggia, która obecnie jest miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych w mieście.
 • Rotunda Jana Chrzciciela – to kolejna zabytkowa budowla, która swoją monumentalnością skutecznie przyciąga spojrzenia turystów.
 • Plac Preserena – kolejny z wielu już wspomnianych placów w mieście. Zwykle można na nim spotkać wielu lokalnych rzemieślników, którzy sprzedają rękodzieła.
 • Fontanna Da Ponte – zwykła fontanna, która jednak pełniła niezwykle ważną funkcję w okresie, kiedy miasto było jeszcze niewielką wyspą. Została ona ufundowana już w XVII wieku przez jedną z miejscowych rodzin. Co ciekawe, swoim kształtem fontanna ta miała nawiązywać do włoskiego mostu Rialto, który znajduje się w Wenecji.
 • Kościół świętego Nazariusza – Nazariusz jest patronem miasta Koper, a kościół pod jego wezwaniem stanowi jedną z najpiękniejszych budowli miasta.
 • Brama Miejska Muda – warto podkreślić, że jest to jedyna brama miejska, która przetrwała do naszych czasów. Dawniej w mieście było ich aż 12.

Jakie muzea trzeba odwiedzić w mieście Koper?

Miasto Koper to nie tylko wiele pięknych zabytków i miejsc rozrywkowych. Okazuje się, że turyści mogą tam także udać się do któregoś z muzeum, a ich z pewnością w mieście nie brakuje. W pierwszej kolejności warto się udać z wizytą do Regionalnego Muzeum Miasta Koper. Pozwoli to lepiej zapoznać się z historią miasta, nawet z okresu, kiedy było ono jeszcze niewielką wyspą. Zgromadziło ono bowiem niezwykle ciekawe eksponaty i artefakty, które pokazują jak miasto rozwijało się na przestrzeni kolejnych lat, mimo licznych najazdów okupantów. Kolejny muzeum, którego nie można pominąć, jest Muzeum Sztuki w Koprze. Znajdują się tam najciekawsze i najznakomitsze prace wielu słoweńskich artystów. Można zapoznać się również z tym, jakie style w sztuce dominowały w Słowenii na przestrzeni lat, a także jak utożsamiali się z nimi artyści.

Atrakcje turystyczne w mieście Koper na Słowenii

Turyści z pewnością nie mogą narzekać na to, że będąc na wakacjach w Koprze, będzie doskwierać im nuda. Miasto jest bowiem domem dla wielu festiwali muzycznych, a także wydarzeń kulturalnych, które najczęściej odbywają się właśnie w sezonie letnim. Oprócz tego miasto oferuje również Aquapark, w którym swój czas mogą spędzać również rodziny z małymi dziećmi. Jest to jedna z największych atrakcji w mieście, a baseny podzielone są pod względem umiejętności gości. Rodzice mogą bezpiecznie relaksować się w łaźni parowej lub nawet i w jacuzzi. Ich pociecha w tym czasie będzie mogła bezpiecznie bawić się w basenie pod czujnym okiem ratowników.

Najpiękniejsze plaże w Koprze

Wielu turystów z pewnością liczy na bogatą ofertę plaż, szczególnie, że to właśnie miasto Koper nazywane jest perłą Adriatyku. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że miasto tak naprawdę z plaż nie słynie. Obok Mariny w mieście znajduje się jedynie niewielki kawałek piaszczystego nadbrzeża, które zostało zaaranżowane na miejską plażę. W sezonie letnim staje się ona po brzegi wypełniona turystami. Co więcej, turyści mogą korzystać z licznych udogodnień, które się na niej znajdują jak np. prysznice, leżaki czy niewielkie beach-bary. Plażą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jest ta, która znajduje się w okolicy hotelu Żusterna. Jest to plaża piaszczysta, pokaźnych rozmiarów, która jest o wiele spokojniejsza i bardziej odizolowana od głośnego i rozrywkowego centrum miasta.

Czy w mieście można wynająć samochód?

Miasto doskonale rozumie potrzeby turystów i zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy będzie chciał poruszać się przy pomocy zatłoczonej komunikacji miejskiej. Okazuje się, że w Koprze można spokojnie wynająć samochód. Najpopularniejszymi wypożyczalniami są:

 • SIXT
 • AVIS
 • Europecar

To właśnie te trzy wypożyczalnie oferują najbardziej konkurencyjne ceny w całym mieście. Co więcej, dysponują flotą sprawdzonych i nowoczesnych pojazdów. Każdy z nich ma ważne badania techniczne, a także wyposażony jest w nawigację. Warto również wspomnieć, że większość wypożyczalni pojazdów oferuje również możliwość zarezerwowania idealnego pojazdu dla siebie za pośrednictwem aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu turyści od razu po przyjeździe będą mogli udać się wprost do wypożyczonego samochodu.

Gdzie zaparkować samochód w miejscowości Koper?

W miejscowości Koper podobnie również jak w całej Słowenii, parkingi są płatne. Tak więc kierowcy powinni wyposażyć się w odpowiednią aplikację, za pośrednictwem której mogą oni od razu zapłacić za parking. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w mieście można parkować na terenie centrów handlowych lub nawet wzdłuż ulic na specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Przy wjeździe do miasta został zaaranżowany również parking wielopoziomowy, z którego do woli mogą korzystać turyści. Ci z podróżnych, którzy planują zatrzymać się w mieście na więcej niż jeden dzień, powinni od razu wyposażyć się w bilet parkingowy na określoną ilość dni. Zwykle takie karnety obowiązują na wszystkie parkingi w mieście i jego najbliższej okolicy. Co więcej, zwykle taki zakup będzie również o wiele tańszy, niż każdorazowe kupowanie biletu. Ci z kierowców, którzy niestety nie wyposażyli się w aplikację, mogą również płacić w tradycyjnym parkomacie.

Kiedy jechać na wakacje do Kopru? – pogoda i temperatura w ciągu roku

Miasto Koper położone jest nad Zatoką Triesteńską i panuje w nim łagodny klimat śródziemnomorski. Zwykle turyści wyobrażają sobie, że panuje tam wieczne słońce, a temperatury dopisują dokładnie o każdej porze roku. Niestety jednak nie do końca jest dokładnie tak. W okresie zimowym, który obejmuje miesiące: grudzień, styczeń i luty termometry w Koprze nie pokazują więcej niż około 5-6 stopni Celsjusza, więc z pewnością dla wielu turystów nie będzie to zbyt zachęcająca pogoda. W okresie wiosennym, który trwa od marca do połowy maja, temperatury prezentują się już w znacznie bardziej satysfakcjonujący sposób i stale wzrastają, by osiągnąć w maju nawet wartość 15-16 stopni Celsjusza. Z racji tego, że na wiosnę w Koprze świeci już pełne słońce, wielu turystów decyduje się na podróż tam właśnie w tym okresie.

Niemniej jednak warto podkreślić, że najlepsze temperatury w miejscowości panują latem. W czerwcu termometry pokazują nawet 23 stopnie Celsjusza, by w lipcu urosnąć nawet do wartości 27 stopni Celsjusza. Sierpień również jest jednym z najcieplejszych miesięcy ze średnią roczną temperaturą na poziomie około 25 stopni Celsjusza. Wrzesień z kolei, mimo że jest to miesiąc niezwykle ciepły, to charakteryzuje się największą liczbą opadów, których ilość sukcesywnie zmniejsza się aż do miesiąca stycznia. Tak więc jeśli planujecie odwiedzić malowniczy Koper, to warto wybrać okres wiosenny lub letni, by móc cieszyć się słoneczną pogodą i jak najmniejszą ilością dni deszczowych.

Gdzie dobrze zjeść w słoweńskim Koper?

Miasto Koper jest prawdziwą mekką dla świetnych lokali gastronomicznych. Z pewnością każdy z turystów będzie chciał zasmakować w lokalnej, słoweńskiej kuchni, w której wyraźnie widać włoskie wpływy. Tak więc na dobry lunch warto wybrać się do:

 • Capra Restaurant – to miejsce zlokalizowane przy samej plaży miejskiej, które zaprasza na tradycyjne dania i degustację lokalnych trunków. Weganie i wegetarianie z pewnością znajdą tam również coś dla siebie.
 • Gostlina Blevi – to tradycyjny słoweński lokal, który zaprasza na typowe dania tego regionu. Oczywiście miejsce to jest również przyjazne dla wegan i wegetarian.
 • Savor Restaurant & Wine Bar – to niezwykle luksusowa restauracja, która stawia przede wszystkim na ekologiczne produkty i przygotowuje swoje dania z najwyższą starannością. Oprócz dań mięsnych, które dominują w słoweńskiej kuchni, weganie oraz wegetarianie mogą raczyć się posiłkami przygotowywanymi specjalnie z myślą o nich.

Noclegi w Koprze, które zaspokoją potrzeby turystów

Koper, ze względu na swoją popularność wśród turystów, zdążył świetnie rozwinąć sobie bazę noclegową, więc z pewnością każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie. Warto jednak zapoznać się z propozycjami najlepszych noclegów, w poszczególnych kategoriach.

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Koper

Jeśli wybieracie się na wakacje z Waszymi pociechami, to te hotele będą dla was idealnym rozwiązaniem:

 • New Istriaexperience – to hotel, który co prawda może pochwalić się trzeba gwiazdkami, jednak posiada on w swoje ofercie pokoje rodzinne, a także plac zabaw dla najmłodszych.
 • B&B Venezia Suites&SPA – hotel ten może zaoferować turystom standardy na miarę czterech gwiazdek, a co najważniejsze pokoje rodzinne oraz salę zabaw dla dzieci, oraz SPA dla rodziców.
 • Hotel Aquapark Żusterna – to hotel, który w swojej ofercie ma zarówno pokoje rodzinne, jak i ogromny Aquapark, w którym pociechy mogą beztrosko spędzać swój wolny czas.

Najlepsze hotele w Koper z widokiem na morze

Jeśli z kolei należycie do turystów, którzy cenią sobie widok morza każdego ranka, powinniście zwrócić uwagę na:

 • Vila Molet Koper – to niezwykle luksusowy obiekt, który swoim gościom oferuje świetnie wyposażone nowoczesne pokoje z klimatyzacją i panoramicznym widokiem na morze.
 • Apartma Milena – to czterogwiazdkowy obiekt, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży. Również oferuje on luksusowe pokoje z panoramicznym widokiem na morze.
 • Apartma Bella vista Plavje – to przepiękny obiekt, który dysponuje pokojami z widokiem na morze, a także basenem zlokalizowanym na dachu, z którego rozciągają się jeszcze lepsze widoki.

Hotele w Koper w przystępnej cenie

Z pewnością znajdą się i tacy podróżni, którzy chcą nieco zaoszczędzić na inne atrakcje w mieście, w związku z tym poszukują oni niskobudżetowych noclegów. Wówczas warto zdecydować się na:

 • Apartma Bertok – gdzie za noc dla dwóch osób turyści zapłacą około 270 złotych. Obiekt zlokalizowany jest nieco na obrzeżach miasta.
 • Apartment Prima – to kolejny niskobudżetowy obiekt, który znajduje się dość blisko centrum miasta. Co więcej, może się on pochwalić aż trzema gwiazdkami. Dwie osoby dorosłe za jedną noc będą musiały zapłacić jedynie 260 złotych, co jest niezwykle przystępną i okazyjną ceną w tej okolicy.
 • La vita urbana – to kolejny nocleg w centrum miasta, który zarządzany jest przez prywatnego gospodarza. Za nocleg dla dwóch osób trzeba będzie zapłacić około 300 złotych. 
Poprzedni

Buzet – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

Wakacje Medulin – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz