Wakacje na Istrii? Oto TOP pytań i odpowiedzi!

14 grudnia 2022 Tagi , , , ,

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Istria

Gdzie leży Istria?

Półwysep położony jest na Morzu Adriatyckim, w jego północnej części, pomiędzy Zatoką Triesteńską a Zatoką Kvarner. Istria leży na terenie trzech państw: Chorwacji, Słowenii i Włoch. Największa część półwyspu znajduje się na terytorium Chorwacji.

Czy warto jechać do Istrii?

Na Istrii znajduje się wiele uroczych miast i miasteczek, starożytnych rzymskich ruin i pięknych plaż z lazurową wodą. Jest to region znacznie mniej popularny niż Dalmacja w Chorwacji, dlatego też warto zaplanować tu swoje wakacje.

Gdzie najlepiej jechać na Istrię?

Wspaniałe plaże, fascynujące pagórkowate krajobrazy i romantyczne miejscowości położone na wzgórzach to tylko kilka zalet półwyspu Istria! Szczególnie warte polecenia są słynne nadmorskie miasta, takie jak: Pula, Poreč , Medulin i Rovinj w Chorwacji, Triest we Włoszech oraz Piran i Koper w Słowenii. Miejsca te przyciągają co roku turystów z całego świata szukających wyjątkowych atrakcji i niesamowitej atmosfery.

Jaka pogoda na Istrii latem?

Lato na półwyspie Istria jest dość gorące i przeważnie słoneczne, ze średnimi temperaturami w ciągu dnia pomiędzy 22°C a 30°C. W sezonie wakacyjnym – w lipcu i sierpniu zazwyczaj przez około 11 godzin w ciągu dnia świeci piękne słońce. Dlatego też planując wakacje na Istrii, warto spakować krem z filtrem oraz kapelusz przeciwsłoneczny.

Co warto zobaczyć w Istrii?

Do najbardziej znanych atrakcji należy amfiteatr w Puli, który jest podobny do tego w Rzymie oraz najmniejsze miasto świata  – Hum, które ukryte jest w głębi kraju. Koniecznie warto zobaczyć  imponujące miasta nadmorskie, takie jak: Triest, Piran, Koper, Rovinj czy Poreč które zachwycają malowniczą starówką. Dodatkowo na uwagę zaskakuje piękna flora oraz fauna i ponad 30 rezerwatów przyrody utworzonych na półwyspie Istria.

Kiedy najlepiej jechać na Istrię?

Najlepszym czasem na odwiedzenie Istrii jest lato, od czerwca do września. Na wybrzeżu Istrii latem można spodziewać się temperatur od 22°C a 30°C. Warto również odwiedzić Istrię przed lub po sezonie wakacyjnym, ponieważ panuje tu łagodny klimat. Jest to także idealny czas zwiedzanie bez tłumów turystów  i uprawianie sportów, takich jak jazda na rowerze czy piesze wędrówki.

Gdzie z dziećmi na Istrię?

Na półwyspie Istria jest wiele miejsc, gdzie dzieci i dorośli mogą miło spędzić czas. Warto odwiedzić m.in.: Dinopark Funtana z naturalnej wielkości ruchomymi dinozaurami, Akwarium w Puli z ponad 200 gatunkami ryb morskich, słodkowodnych, gadów i płazów, oraz Park wodny Istralandia.

Z czego słynie Istria?

Istria znana jest przede wszystkim ze swoich pięknych zabytkowych miast leżących na wybrzeżu jak i w centrum półwyspu. Region ten znany jest także w produkcji doskonałej oliwy z oliwek oraz wina Malvazija. Półwysep słynie także z trufli, które rosną w lasach Istrii i znajdywane są przez szkolone do tego celu psy.

Czy Istria to Dalmacja?

Nie, Istria to nie jest to samo co Dalmacja! Istria znajduje się w północnej części  Morza Adriatyckiego i leży na terytorium trzech państw: Włoch, Słowenii i Chorwacji. Jest to największy półwysep na Adriatyku. Z kolei Dalmacja to region w Chorwacji, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku, od wyspy Pag na północy, aż po Zatokę Kotorską na granicy z Czarnogórą.

Kiedy na Istrii jest najgoręcej?

Lipiec na półwyspie Istria jest zazwyczaj najgorętszym i suchym miesiącem w roku. Występują wówczas średnie temperatury dzienne  około 30°C i około 22°C w nocy.

Jaka jest pogoda na Istrii zimą?

Wybrzeże Istrii charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z łagodnymi zimami.  Temperatura zimą rzadko spada poniżej 0°C . Styczeń jest najzimniejszym miesiącem, ze średnią temperaturą 6°C. Przed średnio około 260 dni w roku temperatury na Istrii są wyższe niż 10°C. Śnieg rzadko pada na wybrzeżu, pojawiając się wyłącznie na najwyższych szczytach gór znajdujących się w głębi lądu. Zima na Istrii jest krótkotrwała, deszczowa i wietrzna. Na Istrii, podobnie jak na południowym wybrzeżu Chorwacji występują charakterystyczne lokalne wiatry takie jak: bura, jugo i maestral. Bura wieje z północy i przynosi rześkie, górskie powietrze z Alp. Jugo przynosi ciepłe powietrze z południa (nawet z Sahary) i często zapowiada nadchodzące dłuższe opady deszczu. Z kolei maestral to przyjemna bryza morska wiejąca codziennie od morza w kierunku wybrzeża i przynosząca orzeźwienie, szczególnie w gorące dni.

Czy na Istrii jest lotnisko?

Jedyne międzynarodowe lotnisko na półwyspie Istria znajduje się w miejscowości Pula. Najwięcej lotów odbywa się tu zazwyczaj od kwietnia do października. Inne lotniska międzynarodowe znajdują się w Rijece, Trieście we Włoszech oraz w Lublanie w Słowenii.

 Jak dotrzeć na Istrię?

Na Istrię można przylecieć samolotem na przykład do Puli lub Triestu. Transport publiczny jest nieco ograniczony na Istrii, więc najlepszą opcją jest wypożyczenie auta na lotnisku lub podróż z Polski własnym samochodem.

Jak długo jedzie się samochodem na Istrię?

Planując podróż na Istrię własnym samochodem najlepiej kierować się przez Czechy, Austrię i Słowenię. Czas podróży z Polski na półwysep Istria uzależniony jest od miejsca wyjazdu w Polsce. Przykładowo na podróż z Cieszyna do Rovinj należy przeznaczyć minimum około 10 godzin (do pokonania około 900 km).

Jaki klimat na Istrii?

Klimat Istrii jest typowo śródziemnomorski na wybrzeżu. W głębi lądu występuje łagodny klimat kontynentalny. Wpływ na tę zmianę ma bliskość Alp i chłodne powietrze spływające z pobliskich gór.

Jakie są ceny jedzenia na Istrii?

Ceny jedzenia na półwyspie Istria nie odbiegają od cen w Słowenii, Włoszech czy Chorwacji. Z pewnością najdroższym delikatesem na Istrii są trufle, które są bardzo drogie. Wybierając dania z truflami w istryjskich restauracjach trzeba się liczyć z dużym rachunkiem. Przykładowe ceny jedzenia i napojów na półwyspie Istria:

 • Posiłek w niedrogiej restauracji  od € 10,00 za osobę
 • Posiłek trzydaniowy dla 2 osób, restauracja średniej klasy od € 40,00
 • Cappuccino € 1.50
 • Mleko 1 litr ok. € 0,80
 • Chleb ok. € 2,5
 • Butelka wina (średnia półka) € 5,00
 • Piwo krajowe (butelka 0,5 litra) ok. € 1,20
 • Piwo importowane (butelka 0,33 litra) ok. € 1,40

Czy na Istrii są delfiny?

Delfiny butlonose są regularnie obserwowane w północno wschodniej części Morza Adriatyckiego w okolicy Słowenii, w Zatoce Triesteńskiej, na zachodnim wybrzeżu oraz w najbardziej na południe wysuniętym krańcu Istrii.

Czy na Istrii potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód osobisty?

W granicach Unii Europejskiej przy przekraczaniu granic przez Europejczyków wystarczy wyłącznie posiadanie ważnego dowodu osobistego. Mieszkańcy innych krajów muszą posiadać ważny paszport. Przy meldowaniu w hotelu lub apartamencie również jest obowiązek okazania się dowodem osobistym lub paszportem.

Czy można zwiedzać Istrię rowerem?

Oczywiście! Półwysep Istria jest głównym celem podróży rowerowych w Chorwacji z ponad 500 kilometrami ścieżek rowerowych i wymarzoną scenerią. Kręte drogi prowadzą wzdłuż jasnoniebieskiego wybrzeża Adriatyku i w głąb bujnej zieleni, pełnej małych historycznych miasteczek i wiosek, z których niektóre pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. To doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej przez cały rok. Oprócz wymagających szlaków i malowniczych krajobrazów, do dyspozycji wszystkich rowerzystów są dobrze oznakowane trasy. Często można wybrać łatwiejsze lub bardziej wymagające trasy w zależności od swoich umiejętności i kondycji. Warty uwagi jest szlak Parenzana to około 80 mil (129 km) trasy rowerowej, która biegnie z Muggii we Włoszech do Poreča w Chorwacji. Szlak przebiega po trasie kolejki wąskotorowej, która działała w latach 1902-1935.

Ile kosztują trufle na Istrii?

Trufle to luksusowy grzyb, który jest dobrze znany na Istrii. Ten wysoko ceniony grzyb rośnie na półwyspie prawie przez cały rok, a najbardziej poszukiwana jest trufla biała. Trufla biała kosztuje około 3000 euro za kilogram.

Gdzie kupić trufle na półwyspie Istria?

Najwięcej trufli rośnie w lasach w okolicy Motovun. Firma Zigante Tartufi zajmuje się przetwórstwem i sprzedażą tego cennego grzyba na Istrii. Trufle można kupić w całości, starte lub przetworzone m.in.: pasta z truflami, carpaccio z trufli lub pesto z dodatkiem trufli.

Jakie pamiątki przywieźć z półwyspu Istria?

Dużą popularnością cieszą się standardowo magnesy na lodówkę, breloczki do kluczy, kubki, ręczniki itp. Warto jednak wiedzieć, że region ten szczyci się znanymi na całym świecie winami, truflami oraz oliwą z oliwek. Istria od kilku lat zajmuje czołowe miejsce w rankingu na najlepszy region produkujący oliwę z oliwek na całym świecie. Dlatego też jako pamiątkę warto kupić zapas doskonałej oliwy z oliwek pochodzącej z Istrii. Miłośnicy wina powinni zakupić istryjskie wina Malvazija lub Teran. Pršut to kolejny  przysmak, który jest produkowany na półwyspie Istria. Na uwagę smakoszy zasługują także istryjskie sery. Istnieje kilka znanych firm na Istrii, które specjalizują się w tradycyjnej produkcji sera takich jak na przykład Stancija Kumparička.

Mieszkańcy Istrii od dawna praktykują pszczelarstwo i wytwarzanie miodu, choć jest ono skoncentrowane głównie w północnej i środkowej Istrii. Z półwyspu Istria warto przywieźć również produkty wytwarzane z dzikiej lawendy lub dzikiego rozmarynu.

Lublana

Gdzie znajduje się w Lublana?

Lublana – stolica Słowenii położona jest nad rzeką Ljubljanica. Miasto leży w środkowej Słowenii w naturalnej dolinie, która otoczona jest wysokimi szczytami Alp Julijskich.

Ile czasu na zwiedzanie Lublany?

Jeśli chcesz poznać stolicę Słowenii –Lublanę  to 2 – 3 dni wystarczą, jednak w mieście tym jest mnóstwo rzeczy do zrobienia i zobaczenia, które mogą zatrzymać Cię tu na dłużej. Polecamy przynajmniej jeden dodatkowy dzień na wycieczkę z Lublany do jednej z wielu atrakcji w pobliżu.

Czego stolicą jest Lublana?

Lublana jest stolicą Słowenii.

Co zobaczyć ciekawego w Lublanie?

W Lublanie stare spotyka się z nowym. Znajdują się tu liczne teatry, muzea i galerie, a także jedna z najstarszych orkiestr filharmonicznych na świecie. Do największych atrakcji z pewnością należy Zamek  Lublanie, który znajduje się na wzgórzu nad miastem od około 900 lat. Warto zobaczyć również słynny Potrójny Most autorstwa Jože Plečnika. Smok jest symbolem Lublany, który od późnego średniowiecza dumnie zdobi herb miasta. Plac Prešernov trg to serce historycznego centrum miasta. Jest tu mieszanka architektury baroku, secesji i dzieł Jože Plečnika. Warte uwagi jest także Muzeum Miejskie Lublany, które pokazuje rozwój miasta od okresu prehistorycznego do współczesności.

 Triest

Gdzie leży Triest?

Triest  jest to duże miasto portowe leżące w północno-wschodnich Włoszech nad Adriatykiem. Miasto jest także stolicą autonomicznego regionu Friuli-Wenecja Julijska.

Jaki klimat panuje w Trieście?

Miasto Triest i jego okolice są najbardziej na północ wysuniętym miejscem  na ziemi, w którym panuje klimat śródziemnomorski. Średnia temperatura w styczniu wynosi około 6 °C, natomiast w lipcu 25 °C. Lata są tu suche i upalne, natomiast zimy deszczowe i łagodne.

Z czego słynie Triest?

Triest jest znanym ośrodkiem picia kawy we Włoszech, rocznie na osobę przypada 10 kg kawy. Położenie i bogata historia Triestu stanowią urzekającą mieszankę potęgi  Habsburgów i włoskiego stylu życia. Jest to także duży port z którego można dopłynąć do wielu włoskich i nie tylko portów.

Co zobaczyć w Trieście?

Triest jest jednym z piękniejszych miast portowych w Europie. Miasto może pochwalić się zabytkowym placem tuż przy Morzu Adriatyckim. Piazza Unità d’Italia jest warty odwiedzenia zarówno w dzień jak i w nocy. W Trieście warto zobaczyć  m.in.: Canale Grande, fontannę – Fontana dei Quattro Continenti, pałac – Palazzo del Governo, Cattedrale di San Giusto oraz  Ratusz miejski. W pobliżu miasta znajduje się przepiękny pałac Castello di Miramare.

Gdzie zaparkować w Trieście?

W centrum Triestu można zaparkować samochód na płatnych parkingach w każdy dzień powszedni od poniedziałku do soboty od 8.00 do 20.00. Stawka godzinowa zależy od obszaru.  Do największych parkingów w Trieście należą:

 • Parking Boveto

Parking Boveto posiada 400 miejsc parkingowych dla samochodówosobowych i 20 dla kamperów. Jest on całkowicie bezpłatny i połączony z centrum miasta liniami autobusowymi 6 i 36.

 • Parking Pier IV

Położony jest na Rive di Trieste w samym centrum Triestu, w niewielkiej odległości od Piazza dell’Unità d’Italia, teatru Miela i dworca centralnego. Parking Pier IV posiada 600 miejsc parkingowych i jest otwarty 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodniu. Parking jest ogrodzony. Płatności można dokonać gotówką, kartą debetową lub kredytową.

 • Parking Camper „Von Bruck”

Parking oferuje około 50 miejsc parkingowych.

 • Parking Saba Silos

Parking Saba Silos znajduje się w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego. Czynny jest 24 godziny na dobę i wyposażony jest  w kamery monitoringu. Zapewnia bezpłatne parkowanie przez 20 minut.

Na jakim półwyspie leży Triest?

Triest położony jest nad Zatoką Triesteńską, na wąskim pasie włoskiego terytorium leżącego między Adriatykiem a Słowenią. Miasto znajduje się w północnej części półwyspu Istria.

Koper

Gdzie leży Koper?

Znajduje się w północnej części Morza Adriatyckiego, w Słowenii, na półwyspie Istria.

Co zobaczyć w Koprze?

Do największych zabytków słoweńskiego miasteczka Koper należą m.in.: XV-wieczny Pałac Pretorianów i Loggia w stylu gotyku weneckiego, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Rotunda Janeza Krstnika. Koper jest również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy.

Piran  

Co zobaczyć w Piranie?

Szczególne wrażenie robi średniowieczna starówka, która położona jest na półwyspie. Stare miasto posiada malownicze place, wąskie uliczki i typowo śródziemnomorski klimat. Szczególnie ładne są m.in.: port z widokiem na kościół św. Jerzego oraz mała latarnia morska. Inną malowniczą atrakcją tuż przy wybrzeżu jest uroczy Plac Tartini.

Piran najpiękniejsze plaże

Najbardziej popularna plaża w Piranie znajduje się w pobliżu  teatru Giuseppe Tartini i hotelu. Plaża jest betonowa, ale posiada liczne zejścia do morza i pomosty. Niedaleko centrum znajduje się wiele innych pięknych plaż takich jak na przykład:

 • Plaża Fornače Piran,
 • Plaża Strunjan (Zatoka Księżycowa),
 • Plaża na przylądku Seča,
 • Plaża Fiesa

Kiedy najlepiej odwiedzić Piran?

Piran można odwiedzać przez cały rok. Jednak najlepszym czasem na odwiedzenie Piranu są miesiące od maja do września, ponieważ wtedy można połączyć wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem.

Poreč 

Co jest ciekawego w Poreč?

Miasto Poreč w Chorwacji to nie tylko piękna nadmorska miejscowość ale jest to także jedno z najpopularniejszych miejsc na wakacje na półwyspie Istria. Do najważniejszych atrakcji  w Poreč należą m.in.: przepiękna starówka wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, port z romantycznym nabrzeżem – Lungomare, kościół Gospe od Anđela, Bazylika Eufrazjusza, Dom romański z XIII wieku oraz świątynia Neptuna – Neptunov Hram.

Gdzie leży Poreč?

Poreč  położona jest na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, w północnej Chorwacji.

Ile kosztuje prom z Poreč do Wenecji?

W sezonie letnim promy z Poreč do Wenecji kursują 6 razy w tygodniu. Poza sezonem promy nie kursują. Czas podróży wynosi od 2 godzin 45 minut do 3 godzin 45 minut w zależności od trasy i przewoźnika. Ceny biletów dla pasażerów pieszych zaczynają  się od 60 euro za osobę dorosłą w jedną stronę.

Kiedy najlepiej przyjechać na wakacje do Poreč?

Poreč warto odwiedzić o każdej porze roku, jednak najlepszym okresem są miesiące od maja do października.  

Jakie plaże w Poreč?

Plaże w Poreč i jego okolicach są niezwykle atrakcyjne. Są tu plaże żwirowe, kamieniste, skaliste oraz zatoki piaszczyste. Wiele z tych plaż posiada „Błękitną Flagę”, czyli znak najwyższej czystości i jakości wody i wybrzeża. Najpopularniejsze kąpieliska znajdują się na północy miasta, Lanternie oraz na południu na półwyspach Plava Laguna i Zelena Laguna. W pobliżu starego miasta, wzdłuż promenady znajdują się także dwie ładne plaże, idealne, jeśli chcesz połączyć zwiedzanie z opalaniem i pływaniem.

Motovun

Co zwiedzić w Motovun?

Do największych atrakcji Motovun należą zabytkowe bramy miejskie, z których część pochodzi z XIV wieku. Trg Piaza de Soto to jedno z najpiękniejszych miejsc w miasteczku. Jest tu także wiele restauracji i kawiarni, które zapraszają do spędzenia odrobiny czasu przy dobrej kawie lub pysznym chorwackim winie z zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę rzeki Mirna. Warto zwiedzić także kościół św. Stefana – Crkva sv. Stjepan, który został zbudowany w XVII wieku. Wolnostojąca dzwonnica znajdująca się w pobliżu świątyni pochodzi z XIII wieku.

Gdzie leży Motovun?

Chorwackie miasteczko Motovun położone jest w północnej części Istrii, około 35 kilometrów od Umag, 30 kilometrów od Novigrad, 40 kilometrów od Poreč i 45 kilometrów od Rovinj.

Dlaczego warto odwiedzić Motovun?

Oprócz starego miasta na wzgórzu Motovun znany jest z doskonałej kuchni. Smakosze i koneserzy wina poczują się tu doskonale, ponieważ stare miasto posiada wiele wykwintnych restauracji, tradycyjnych konob i winiarni, w których można również spróbować regionalnych win. Region wokół Motovun znany jest także z trufli. Dlatego też wiele z tych restauracji serwuje swoim gościom typowe lokalne specjały i dania z trufli.

Co to są trufle?

Trufle to najdroższe na świecie grzyby, które rosną pod ziemią. Mają one nie tylko wyjątkowe walory smakowe ale i zdrowotne.

Czy w Motovun można kupić trufle?

Tak, w Motovun można kupić zarówno świeże jak i przetworzone produkty z trufli. Oprócz dużych sieci supermarketów, trufle i produkty truflowe można kupić w specjalistycznych sklepach i delikatesach w Motovun.

Fažana

Fažana – co warto zobaczyć?

Mała miejscowość Fažana posiada ładne centrum,  uroczy mały port oraz kolorowe kamienice. W miejscowości tej znajduje się także kilka bardzo dobrych restauracji i konob, które posiadają niepowtarzalny wakacyjny klimat. Interesująca jest także tętniąca życiem promenada nadmorska, która prowadzi do malowniczych plaż. Fažana  jest także doskonałym miejscem  do odkrywania okolicy, w tym  słynnego Parku Narodowego Wysp Brijuni z 14 wyspami oraz starożytnego miasta Pula.

Gdzie leży  Fažana?

Fažana  usytuowana jest na południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, około 10 kilometrów od miasta Pula i 30 kilometrów od Rovinj.

Czy z Fažany można dostać się na Wyspy Briońskie?

Nadmorskie miasteczko Fažana jest idealnym miejscem do zwiedzania sąsiednich wysp Brijuni. Prom, jak i wycieczki statkiem z przewodnikiem, wypływają bezpośrednio z portu znajdującego się w Fažanie.

Park Narodowy Brijuni

Park Narodowy Brijuni jak się dostać?

Aby zwiedzić Park Narodowy Brijuni, należy w małym miasteczku Fažana wsiąść na prom. W centrum miasteczka znajduje się molo, z którego odpływają promy. Bilety można kupić online lub w biurze parku w pobliżu przystani promowej w Fažanie.  Przeprawa trwa około 15 minut, a w tym czasie można podziwiać piękne widoki na archipelag wysp Brijuni, kanał Fažana i południowo-zachodnią część półwyspu Istria.

Park Narodowy Brijuni – co zobaczyć?

Po dopłynięciu do małego portu na wyspie Veliki Brijun na turystów czeka pociąg turystyczny i przewodnik, który opowiada o największych atrakcjach wysp Brijuni. NP Brijuni jest częścią archipelagu wysp Brijuni, położonych w pobliżu półwyspu Istria. Veli Brijun jest główną wyspą, na którą można dopłynąć promem. Na wyspie warto zobaczyć ruiny willi rzymskiej znajdujące się w zatoce Verige, małe kościoły, skamielinę dinozaura, muzeum i pole golfowe. Wyspa nie jest duża, a poruszanie się po niej jest bardzo proste. Wyspę można także zwiedzać na własną rękę – na pieszo, rowerem lub melexem. Największe atrakcje są bardzo dobrze oznaczone i opisane.

Czy w Parku Narodowym Wysp Briońskich można się kąpać?

Tak! Jest tu wiele plaż i zatoczek, w których można się kąpać i cieszyć słońcem. Największa plaża znajduje się w Zatoce Saluga. Na uwagę zasługuje także plaża Sveti Jerolim.

Park Narodowy Brijuni – ile kosztuje prom?

Prom kosztuje od 20 euro za osobę dorosłą. W sezonie wakacyjnym ceny są nieco wyższe niż po sezonie. W cenę wliczony jest wstęp do Parku Narodowego Wysp Briońskich.

Jak często kursują promy na Veliki Brijun?

Promy do Parku Narodowego Wysp Briońskich, a dokładnie na największą wyspę – Veliki Brijun kursują w sezonie letnim przez cały dzień. W ciągu dnia w wakacje, prom pływa kilkanaście razy od godzin porannych do późnego wieczora.

Park Narodowy Brijuni – czy warto?

Oczywiście! Jest to jedno z tych pięknych miejsc w Chorwacji, które nie jest jeszcze zbyt „zadeptane przez turystów”. Z pewnością jest to miejsce dla miłośników pięknej przyrody, bogatej historii oraz spokojnego odpoczynku z dala od zgiełku turystów.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Parku Narodowego Brijuni?

Szczyt sezonu w parku przypada na lato, zazwyczaj od lipca do końca sierpnia. Jest to również najdroższy i najbardziej zatłoczony czas. Warto rozważyć wizytę w tym parku przed sezonem lub po sezonie wakacyjnym. Pogoda jest wówczas stabilna, natomiast ceny są znacznie bardziej atrakcyjne.

Vodnjan

Vodnjan co zobaczyć?

W mieście znajduje się wiele ciekawych miejsc, a biorąc pod uwagę niewielki rozmiar tej miejscowości, zobaczenie ich nie zajmie dużo czasu. Najlepiej zwiedzać Vodnjan na piechotę, ponieważ na każdym kroku jest coś ciekawego do zobaczenia. W Vodnjanie i jego okolicach znajduje się wiele kościołów, z których najbardziej znany jest kościół św. Błażeja. Jest on nie tylko największym kościołem na Istrii, ale ma również najwyższą dzwonnicę – 62 m wysokości. Wewnątrz znajduje się wiele cennych dzieł sztuki oraz zmumifikowane ciała wielu świętych, tzw. Mumie z Vodnjanu.

Gdzie leży Vodnjan?

Miasto Vodnjan ( Digano w języku włoskim) znajduje się w centrum Istrii, około 12 km na północ od miasta Pula.

Rovinj

Gdzie leży Rovinj?

Rovinj znajduje się w Chorwacji, na zachodnim wybrzeżu Istrii, około 35 kilometrów od Puli i 32 kilometrów od Poreča.

Co ciekawego zobaczyć w Rovinj?

Stare miasto w Rovinj jest jednym z najbardziej znanych zabytków półwyspu Istria i jest również jedną z najpiękniejszych atrakcji w Chorwacji! Nad miastem góruje kościół św. Eufemii – symbol Rovinj, który znajduje się na wzgórzu. Można stąd podziwiać najwspanialsze widoki na miasto i okolicę. Ponad 20 wysp i wysepek, które leżą w sąsiedztwie, dodają temu portowemu miastu dodatkowego uroku! Piękna starówka Rovinj to zdecydowanie główna atrakcja tej nadmorskiej miejscowości. Na uwagę zasługuje także malownicza promenada. Interesujące są również charakterystyczne kominy Rovinj, które są uważane za szczególną cechę tego nadmorskiego miasta.

Jakie są najładniejsze plaże w Rovinj?

Oprócz zabytków w Rovinj warto wybrać się na jedną w wielu plaż. Najładniejsze plaże i zatoki znajdują się w parku leśnym Park šuma Zlatni Rt, ale także dalej na południe i na przybrzeżnych wyspach. Do najpopularniejszych plaż należą m.in.: Mulini, Škaraba, Cuvi i Balota.

Gdzie najlepiej zaparkować w Rovinj?

Parkingi znajdują się tuż przy historycznym centrum i porcie. Największym parkingiem miejskim jest Valdibora składająca się z dwóch części, tj. Velika i Mala Valdibora. Kolejne dwa parkingi to Boksiti i Concetta. Płatności za wszystkie te parkingi dokonuje się przy wyjeździe w kasie. Parkowanie w pierwszej strefie tzw. Zona 1 jest najdroższe.

Kiedy najlepiej odwiedzić Rovinj?

Rovinj jest piękne o każdej porze roku. Warto je odwiedzić w cieplejszych miesiącach tzn. od wiosny do  jesieni. W tym czasie średnia temperatura wynosi około 27°C. Chłodniej zaczyna się robić w październiku. Najzimniej w Rovinj jest od listopada do marca. Występuje wówczas także najwięcej opadów.

Atrakcje w pobliżu Rovinj

Park šuma Zlatni Rt to malowniczy park leśny z pięknymi plażami, położony niedaleko starego miasta Rovinj. Usytuowany jest on na południu miasta, w pobliżu przystani ACI. Na uwagę zasługują tu drzewa sosnowe, cyprysowe i laurowe, niektóre z nich mają ponad 100 lat. Zasadzono tu również wiele egzotycznych roślin, takich jak miłorząb i eukaliptus, które można dziś podziwiać podczas spaceru pięknymi alejami. W bliskim sąsiedztwie wybrzeża Rovinj znajduje się 22 wysp i wysepek. Największą z wysp jest Czerwona Wyspa – Crveni Otok, o powierzchni 23 hektarów, którą tworzą właściwie dwie mniejsze wyspy ze sobą połączone Maškin i Sveti Andrea.

Kanał Limski

Kanał Limski co zobaczyć?

Kanał Limski jest częścią 35-kilometrowej dolin, która ciągnie się aż do miejscowości Pazin, położoneje w centrum półwyspu Istria. Sam kanał ma 12 kilometrów długości, a po obu jego stronach wznoszą się strome klify, niektóre osiągają nawet 200 metrów wysokości. Chociaż wielu nazywa ten kanał fiordem to w rzeczywistości jest to zatopiony kanion krasowy. Niegdyś ta zatoka morska była doliną, przez którą płynęła rzeka Pazinčica, uchodząca do morza.

Z czego słynie  Kanał Limski?

Kanał Limski znany jest  także z filmu Wikingowie z 1958 r., gdzie kręcono wiele ujęć. Główne role zagrali legendarni :Kirk Douglas i Tony Curtis. Fabuła oparta jest na sadze o legendarnym skandynawskim bohaterze Ragnarze Lodbroku i jego synach.

Umag

Umag co zobaczyć?

Umag to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na półwyspie Istria. Miejscowość oferuje uroczą starówkę, ładne plaże oraz piękną okolicę z wieloma miejscami do zwiedzania. Główny plac w Umag – Trg Slobode jest z pewnością jednym z najpiękniejszych miejsc w centrum miasta. Znajdziemy tu kilka przytulnych kawiarenek i bardzo dobrych restauracji, gdzie w miłej atmosferze można skosztować lokalnych potraw. Najważniejszym zabytkiem w Umagu jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z którego wolnostojącej wieży kościelnej św. Pelegrina rozciąga się widok na całą starówkę Umagu. Dodatkowo wzdłuż wybrzeża usytuowanych jest wiele pięknych plaż i zatoczek kąpielowych.

Gdzie leży Umag?

Umag to miasto leżące w północno – zachodniej Istrii, około 10 km od granicy ze Słowenią.

Czy Umag należy do Chorwacji?

Tak, Umag znajduje się w Chorwacji.

Savudrija

Savudrija co zobaczyć?

Savudrija to mała rybacka miejscowość  leżąca na północno-zachodnim wybrzeżu Istrii, około 8 km na północ od Umag.  Miejscowość Savudrija dzieki swojemu położeniu i klimatowi była pierwotnie wykorzystywana jako uzdrowisko przez austriackich turystów. Tutejsze wody są idealne do uprawiania windsurfingu. Najbardziej znaną atrakcją Savudrija jest jej latarnia morska, która została zbudowana w 1818 roku. Latarnia otoczona jest ładnym śródziemnomorskim ogrodem.

Buje

Buje najciekawsze atrakcje?

Do najważniejszych atrakcji Buje należy średniowieczna starówka, będąca niegdyś twierdzą oraz zabytkowe kościoły w centrum. Miłośnicy pieszych wycieczek oraz rowerzyści doceniają to małe miasteczko jako doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych wzgórz i najpiękniejszych plaż pobliskiego wybrzeża.

Gdzie leży Buje?

Miasteczko Buje w Chorwacji położone jest w głębi Istrii, około 13 kilometrów od kurortów Umag i Novigrad.

Park wodny Istralandia

Park wodny Istralandia jak dojechać?

Aquapark Istralandia znajduje się około 5 km od wybrzeża Istrii, przy zjeździe z autostrady Novigrad-Nova Vas. Park wodny Istralandia usytuowany jest głównej drodze pomiędzy autostradą i miastem Novigrad.

Park wodny Istralandia jakie atrakcje?

Na terenie parku wodnego Istralandia dostępnych jest ponad 20 zjeżdżalni o łącznej długości 2 km. Dużą atrakcją jest najwyższa zjeżdżalnia w Chorwacji, która ma wysokość 27 metrów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Większość zjeżdżalni ma długość ponad 100 metrów.

Czy Istralandia jest tylko dla dzieci?

Aquapark Istralandia to miejsce atrakcyjne nie tylko dla dzieci. Znajduje się tu największy basen z falami w tej części Europy i najwyższa zjeżdżalnia w całej Chorwacji. Istralandia jest dobrą alternatywą dla odpoczynku na plaży dla dorosłych jak i dla rodzin z dziećmi w różnym wieku.

Ile kosztują bilety wstępu do  Istralandii?

Bilet na cały dzień dla osoby dorosłej kosztuje około 34 euro. Dzieci do 1 metra wysokości wchodzą na teren Aquaparku za darmo.

Novigrad

Novigrad jakie są najciekawsze atrakcje?

Malownicza promenada w Novigradzie z dobrymi restauracjami i kawiarniami jest jedną z głównych atrakcji tego miasta. Kolejną atrakcją są wspaniałe plaże, które ciągną się wzdłuż wybrzeża. Malownicza starówka Novigradu to najważniejsze miejsce tego kurortu. Stare centrum miasta znajduje się na półwyspie i jest otoczone zabytkowym murem miejskim. Spacerując po centrum, można znaleźć ciekawe muzea i wiele kolorowych budynków pochodzących z różnych epok. Na uwagę zasługują m.in.: Pałac Rigo z 1770 r., który pełnił funkcję domu patrycjuszy oraz czerwony ratusz z wieżą. Warto zobaczyć także Muzeum Lapidarium z artefaktami pochodzącymi z czasów rzymskich.

Gdzie znajduje się Novigrad?

Novigrad położony jest na zachodnim wybrzeżu Istrii, około 16 kilometrów na południe od Umag i 17 kilometrów na północ od Poreč.

Vrsar

Vrsar co zobaczyć?

Najważniejszą atrakcją Vrsaru jest malowniczy port, który z pewnością należy do najładniejszych w regionie. Starówka Vrsar z licznymi wąskimi uliczkami, kolorowymi domami i przytulnymi kawiarenkami jest obowiązkowym punktem zwiedzania tej miejscowości. Rozciąga się ona tarasowo od portu aż po szczyt wzgórza, gdzie na wysokości prawie 60 metrów znajduje się kościół parafialny Sveti Martin. Piękne plaże, które ciągną się wzdłuż wybrzeża, kuszą turystów turkusowo-błękitnymi kolorami morza.

Jakie są najładniejsze plaże we Vrsarze?

W pobliżu starego miasta i portu znajduje się ładna plaża miejska Orsera. Inną plażą wartą zobaczenia jest plaża Valkanela, która znajduje się przy kempingu w północnej części kurortu graniczącego z Funtaną. Inną ładną plażą jest zatoka w resorcie Petalon, która znajduje się w południowej części miasta. Dzięki położeniu w zatoce, morze jest tu wyjątkowo spokojne i czyste.

Gdzie leży Vrsar?

Malownicze miasteczko Vrsar graniczy ze słynnym Kanałem Limskim. Vrsar leży pomiędzy popularnymi miastami Poreč na północy i Rovinj na południu.

Aeropark Vrsar – czy warto zobaczyć?

Aeropark Vrsar jest to miejsce polecane szczególnie dla miłośników samolotów. Jest to skansen w  którym znajdują się stare i porzucone samoloty. Niektóre z tych samolotów można również zobaczyć od środka. Wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć podczas zwiedzania z przewodnikiem. Jest to także doskonałe miejsce dla fanów fotografii.

Funtana

Atrakcje dla dzieci w Funtana

Dinopark Funtana jest jedną z najważniejszych atrakcji dla rodzin z dziećmi w tym wakacyjnym kurorcie. Park rozrywki Dionopark Funtana położony jest około 2 km od Vrsaru. Na powierzchni około 80 000 m² znajdują się różne, naturalnej wielkości i ruchome dinozaury, które z pewnością zadziwią najmłodszych turystów jak  i ich opiekunów. Ponadto odwiedzający mogą odwiedzić m.in.: kino dinozaurów, liczne place zabaw oraz małe muzeum. Jest to doskonałe miejsce dla całej rodziny.

Gdzie leży Funtana?

Funtana znajduje się w Chorwacji, na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria pomiędzy miastami Poreč  i Vrsar.

Pula

Kiedy najlepiej odwiedzić Pulę?

Najlepszy czas na odwiedzenie Puli to okres od maja do końca września. Lipiec i sierpień są uważane za najbardziej zatłoczone i najgorętsze. Czerwiec i wrzesień oferują również piękną pogodę i ciepłe morze, ale także mniejsze tłumy i bardziej przystępne ceny zakwaterowania.

Co warto zobaczyć w Puli?

Głównymi atrakcjami miasta są m.in.: dobrze zachowany rzymski amfiteatr i kilka innych starożytnych pozostałości. Pula nie jest tak popularna jak Dubrownik, Split czy Rovinj. Jest to miasto stoczniowe, które staje się coraz bardziej popularne wśród turystów. Pula ma piękne plaże, bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną oraz niższe ceny niż  inne kurorty wakacyjne na Istrii, takie jak Poreč czy Rovinj.

Jaka pogoda w Puli?

Temperatury w Puli w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu są bardzo przyjemne.  Średnie dzienne temperatury wahają się od 25°C do 33°C. Jest to idealna pogoda na relaks na plaży i kąpiele w Morzu Adriatyckim. Pogoda na początku czerwca i w połowie września, z nieco chłodniejszymi dniami w porównaniu z resztą lata, jest idealna zarówno do zwiedzania miasta, jak i okolic oraz korzystania z plaż.

Kwiecień, maj oraz październik oferują zazwyczaj łagodne temperatury w okolicy 21°C. Morze Adriatyckie jest chłodne i raczej nie nadaje się do kąpieli, ale pogoda jest idealna do zwiedzania miasta i okolicy.

Gdzie leży Pula?

Pula to największe miasto na Istrii, leżące na samych południu półwyspu. Jest to także siódme co do wielkości miasto w Chorwacji.

Medulin

Gdzie znajduje się Medulin?

Medulin położony jest na półwyspie Istria w Chorwacji, około 8 km na południowy wschód od Puli.

Jakie są najładniejsze plaże w Medulinie?

Plaża Alba Chiara jest ładną zatoką żwirową i z pewnością jedną z najładniejszych plaż w Medulinie. Plaża Bijeca to z kolei najbardziej znana plaża w tym kurorcie. Jest to piaszczysta plaża, o długości około 1 kilometra i o bardzo łagodnym nachyleniu. Belvedere to kolejna bardzo popularna plaża, która znajduje się bezpośrednio przy hotelu Belvedere.

Co zobaczyć w Medulinie?

Najpiękniejsze atrakcje w Medulinie to malownicza promenada i ładne wybrzeże z licznymi plażami. Najbardziej popularnym miejscem w Medulinie jest promenada portowa, z której można podziwiać widok na morze. Jedną z najciekawszych atrakcji Medulina jest półwysep Vizula. Jest to słynne miejsce wykopalisk i jednocześnie park rekreacyjny.

Przylądek Kamenjak

Przylądek Kamenjak – co warto wiedzieć?

Półwysep Kamenjak, Przylądek Kamenjak znany również jako Półwysep Premantura jest najbardziej wysuniętym na południe przylądkiem na półwyspie Istria. Urozmaicona linia brzegowa półwyspu Kamenjak, o długości około 30 kilometrów składa się z licznych zatok i różnych plaż, które tworzą piękny rezerwat przyrody.

Czy można się wykąpać w pobliżu Przylądka Kamenjak?

Tak, na całym półwyspie jak i w pobliżu przylądka znajduje się wiele uroczych zatoczek i plaż. Jest tu około 23 różnych plaż i każda jest równie piękna.

Jak się dostać na Przylądek Kamenjak?

Najlepszym sposobem, aby dostać się na Przylądek Kamenjak jest dojazd samochodem z miasta Pula (około 10 km). Z miejscowości Medulin jest około 15 km. Podróż samochodem z Rovinj do Przylądka Kamenjak może zająć około godziny, ponieważ do pokonania jest około 55 kilometrów. Jeśli nie mamy do dyspozycji swojego lub wynajętego samochodu to należy się udać na dworzec autobusowy w Puli, a następnie wsiąść do autobusu kursującego do Kamenjak przez miejscowość Premantura (linie 26 lub 28).

Czy można dojechać samochodem?

Tak, na półwysep Prematura można dojechać samochodem. Prawie wszędzie, najczęściej tuż przy drodze, znajdują się parkingi, na których można zaparkować samochód i udać się na jedną z wielu plaż.

Ile kosztuje wstęp do Rezerwatu Przyrody Kamenjak?

Wstęp jest bezpłatny. Opłata pobierana jest wyłącznie za samochód lub kamper. Zaparkowanie samochodu na jeden dzień kosztuje około 5,50 euro.

Buzet

Buzet największe atrakcje

W  Buzet warto przespacerować się po niezwykle ładnych i klimatycznych uliczkach starego miasta. Znakami rozpoznawczymi miasta są tzw. Duża i Mała Brama. Obie zostały zaprojektowane w stylu weneckim i pochodzą z końca XVI wieku. Kolejnym obowiązkowym zabytkiem jest Kościół Świętego Jerzego. Jest to najbardziej znany zabytek w mieście, który został zbudowany w 1611 roku.

Gdzie leży Buzet?

Buzet to małe miasteczko położone jest na wzgórzu, w północnej części półwyspu Istria w Chorwacji. Znajduje się on bardzo blisko granicy ze Słowenią. W pobliżu przepływa rzeka Mirna.

Pazin

Gdzie leży Pazin?

Pazin położony jest w samym centrum półwyspu Istria, zaledwie 30 km od znanych, nadmorskich kurortów wypoczynkowych.

Co zobaczyć w Pazin?

Główną atrakcją Pazinu jest słynna Pazinska Jama – gigantyczna, naturalna jaskinia, która usytuowana jest w pobliżu rzeki Pazinčica. Miejsce to zostało rozsławione przez Juliusza Verne’a, który opisał je w trzytomowej powieści  pt.: „Mathias Sandorf”. Warto również odwiedzić zamek – Pazinski Kaštel, który jest największym i najlepiej zachowanym średniowiecznym fortem na półwyspie Istria. Obecnie mieści się w nim Muzeum Etnograficzne Istrii i Muzeum Miejskie. Na parterze znajduje się kolekcja dzwonów pochodzących z istryjskich kościołów.

Sveti Lovreč

Sveti Lovreč gdzie leży?

Sveti Lovreč leży w Chorwacji, na półwyspie Istria w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Vrsar i Poreč.

Sveti Lovreč co zobaczyć?

Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast warownych na półwyspie Istria. Nazwa miasta pochodzi od małego kościoła pod wezwaniem św. Wawrzyńca, który został zbudowany w VIII wieku. Romańska dzwonnica stojąca obok kościoła została zbudowana w  XI wieku.

Rabac

Gdzie leży Rabac?

Rabac jest małym i popularnym kurortem wakacyjnym w Chorwacji  nad Morzem Adriatyckim, który znajduje się na wschodnim wybrzeżu półwyspu Istria.

Jakie plaże w Rabac?

Jedną z najładniejszych plaż w Rabac jest plaża Girandella. Jest to ładna,  żwirowa zatoka, która jest idealna dla rodzin z dziećmi. Plaża Sveti Andrea to kolejna atrakcyjna plaża tego kurortu. Inną równie popularną i ładną jest plaża Lanterna.

Co zobaczyć w Rabac?

Miasteczko Rabac znane jest przede wszystkim z pięknych plaż z turkusowymi wodami Morza Adriatyckiego. Jest tu urocze małe centrum, do którego można dojść  nadbrzeżną promenadą. Warto zobaczyć także mały port rybacki.

Labin

Czy Labin leży nad Morzem Adriatyckim?

Nie, Labin położony jest na wzgórzu około 5 km od wybrzeża w Rabac.

Labin najciekawsze atrakcje

Miejscowość Labin usytuowana jest na wzgórzu, z którego roztacza się malowniczy widok na popularny kurort nadmorski – Rabac i sąsiednią wyspę Cres. Na uwagę zasługuje stare miasto z zabytkowym centrum. Znajduje się tu wiele kolorowych placów z wspaniałą mieszanką chorwackiego i włoskiego stylu. Warto odwiedzić Rabac wieczorem, szczególnie w porze kolacji, ponieważ znajduje się tu wiele bardzo dobrych restauracji i Konom serwujących lokalne dania.

Ile kilometrów jest z Rabac do Labin?

Labin oddalony jest od Rabac o 5 kilometrów – około  10 minut  samochodem.

Park Przyrody Učka

Park Przyrody Učka co zobaczyć?

Park Przyrody Učka w Górach Dynarskich jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Pasmo górskie Učka położone jest wzdłuż północnego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Bliskość morza oraz specyficzny górski klimat spowodowały, że występuje tu bujna roślinność leśna, z wieloma rzadkimi, chronionymi gatunkami roślin i zwierząt. Na najwyższym szczycie – Vojak 1 394 m n.p.m znajduje się kamienna wieża, która jest  rozpoznawalnym punktem orientacyjnym. Ze szczytu wieży można podziwiać wspaniały widok na miasto Rijeka, wyspy leżące w Zatoce Kvarner oraz półwysep Istria. Jest to doskonałe miejsce na podziwianie panoramy 360°!

Gdzie leży Park Przyrody Učka?

Park Przyrody Učka znajduje się w Chorwacji, na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Park Przyrody Učka jest doskonale skomunikowany drogami zarówno z półwyspem Istria, jak i z regionem Kvarner. W paśmie Učka powstał tunel Učka, który łączy Istrię z siecią chorwackich autostrad i adriatycką drogą -Jadranską magistralą. W pobliżu znajduje się także malownicza, stara droga, która prowadzi z Kvarneru i Istrii bezpośrednio do Parku Przyrody Učka  przez Przełęcz Poklon (922 m).

Hum

Gdzie leży Hum?

Hum to miasto położone w środkowej części półwyspu Istria, na wzgórzu nad źródłem rzeki Mirna. W bliskim sąsiedztwie Hum znajdują się miasteczka Buzet i Roč.

Z czego słynie Hum?

Hum na półwyspie Istria uważany jest za najmniejsze miasto na świecie, z liczbą mieszkańców wynoszącą około 20-30 osób.

Co zwarto zobaczyć w Hum?

Nie tylko mały rozmiar Hum jest wyjątkowy ale i również średniowieczna architektura tego wyjątkowego miasteczka. Spacerując po zabytkowych, kamiennych uliczkach, można podziwiać zabytkowe domy i kościoły.

Mošćenička Draga

Gdzie leży Mošćenička Draga?

Mošćenička Draga jest położona jest około 15 km na południe od miasta Opatija.

Mošćenička Draga kiedy najlepiej odwiedzić?

Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Mošćenička Dragi w Chorwacji są miesiące od maja do końca września. W tym okresie występują przyjemne temperatury i jest mało opadów deszczu. Najwyższa średnia temperatura w Mošćenička Draga w lipcu wynosi 25°C, natomiast najniższa to 4°C w styczniu. Bywają lata, że Morze Adriatyckie w tej miejscowości nagrzewa się do nawet 29°C. Są także zimy, które powodują, że Adriatyk ma zaledwie 7°C.

Mošćenička Draga jakie atrakcje?

Historia Mošćeničkiej Dragi jako nadmorskiego celu podróży sięga czasów Austro-Węgier, kiedy to Riwiera Opatija została otwarta dla turystyki. Do dziś można tu podziwiać wyjątkowo piękną architekturę ze wspaniałymi starymi willami i budynkami pochodzącymi z końca XIX wieku. Malownicza jest również promenada, tzw. Lungomare, gdzie znajdują się przytulne restauracje, urocze kawiarenki oraz plaże.

Mošćenička Draga najpiękniejsze plaże

Mošćenička Draga słynie z bardzo ładnych, naturalnych plaż, które są popularne zarówno wśród turystów zagranicznych jak i Chorwatów. Są to plaże z jasnego żwiru, które charakteryzują się doskonałą czystością i jakością morza. Malownicza plaża Sipar jest główną plażą w kurorcie wakacyjnym – Mošćenička Draga. Przez wielu znawców nazywa ją nawet jedną z najpiękniejszych plaż znajdujących się nad Zatoką Kvarner. Inną piękną plażą w Mošćenicka Draga jest plaża Sveti Ivan, która znajduje się na południe od centrum. Można do niej dojść malowniczą promenadą nadmorską.

Opatija

Co warto zobaczyć w Opatija?

Już w XIX wieku to ładne, nadmorskie miasteczko i uzdrowisko w pobliżu Rijeki, które na początku XIX wieku stało się modnym kurortem. Co roku turyści z całego świata przyjeżdżają do Opatija, aby spędzić wakacje w tym nadmorskim kurorcie wakacyjnym. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest zabytkowe centrum miasta. Wraz z główną plażą Slatina, tworzy ono tętniące życiem centrum kurortu. Na uwagę zasługują także promenada Franza-Josefa (Lungomare), która ma długość około 12 kilometrów oraz malowniczy park z willą Angiolina.

Gdzie leży Opatija?

Miasto Opatija znajduje się na wybrzeżu Chorwacji nad Zatoką Kvarner, w odległości kilkunastu kilometrów od miasta portowego – Rijeka.

Kiedy najlepiej odwiedzić Opatiję?

Miasto Opatija jest atrakcyjne przez cały rok. Jednak najlepsza pogoda występuje od maja do końca września. Występuje wówczas najmniej opadów i temperatury są bardzo przyjemne. Najcieplejszymi miesiącami w Opatija są  lipiec i sierpień. Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem w roku. Najbardziej deszczowe i zimne miesiące to styczeń, luty, marzec, listopad oraz grudzień.

Jaskinia Postojna

Gdzie leży jaskinia Postojna?

Miejscowość Postojna, w której znajduje się jaskinia Postojna położona jest w południowo-zachodniej części Słowenii. Dojazd zajmuje około pół godziny jazdy samochodem ze stolicy Słowenii – Lublany oraz 50 minut jazdy autem z nadmorskiego miasta Piran.

Czy jaskinia jest otwarta poza sezonem wakacyjnym?

Jaskinia Postojna jest otwarta przez cały rok, także w niedziele oraz święta. W okresie od maja do października zwiedzanie odbywa się co godzinę. Poza najwyższym sezonem jaskinię można zwiedzać w wyznaczonych godzinach, trzy lub cztery razy dziennie.

Ile czasu na zwiedzanie jaskini i zamku w Postojna?

Zwiedzanie jaskini trwa około półtorej godziny. W tym czasie można zobaczyć 5 kilometrów jaskini. Część zwiedzania odbywa się kolejką podziemną, natomiast około 1 kilometra trzeba przejść pieszo. Ścieżka poprowadzona w jaskini ma antypoślizgową nawierzchnię i jest łatwo dostępna. Wewnątrz nie ma schodów, więc nadaje się dla osób niepełnosprawnych jak i da rodzin z małymi dziećmi podróżującymi z  wózkami dziecięcymi. 

Jaskinia Postojna jak się ubrać?

Przed rozpoczęciem zwiedzania jaskini Postojna należy się ciepło ubrać. Warto założyć długie spodnie i bluzę z długim rękawem i/lub kurtkę. W jaskini przez cały rok panują temperatury w granicach 8-10 stopni Celsjusza, nawet jeśli na zewnątrz jest upał.

Jak kupić bilet do jaskini Postojna?

Bilety można kupić przed wejściem jak i online.

Poprzedni

Plan wycieczki po Istrii

TOP 5 miejsc i atrakcji w Opatiji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Następny

Dodaj komentarz