Wakacje Opatija – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

, 23 września 2023 Tagi , , , ,

Opatija jest miejscowością, która zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałej oferty chorwackiej turystyki, która z roku na rok staje się coraz bogatsza. Słowo „bogatsza” jest tu użyte nieprzypadkowo. Opatija cieszy się od dziesiątek lat statusem jednego z najbardziej luksusowych punktów, które odwiedzić można w tym kraju. Jeżeli zależy nam na wakacjach „last minute”, to Opatija prawdopodobnie nie znajdzie się na liście oferowanej przez biura podróży. Jednak jeśli sami planujemy nasze wakacje i zależy nam na wysokim standardzie i naprawdę komfortowych warunkach, to ciężko jest trafić na lepszy adres. Opatija jest bowiem wyjątkowa pod wieloma względami.

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Luksusowy resort z długą tradycją

To, co uczyniło Opatiję miejscem tak przyjaznym dla turystów, to przede wszystkim fakt, że było to miejsce zaplanowane od początku z myślą o nich. Na większości wybrzeża Morza Adriatyckiego infrastruktura turystyczna pojawiła się stosunkowo niedawno, w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowanie na usługi gastronomiczne, parkingi i pokoje hotelowe. Opatija jest wyjątkiem – jeszcze w połowie dziewiętnastego wieku była to jedynie nieistotna rybacka wioska. Będące u szczytu potęgi imperium Austro-Węgierskie potrzebowało jednak miejsca, które mogłoby stać się bezpieczną przystanią dla potrzebujących wypoczynku elit.

Opatija miała szczęście być na takie miejsce wybrana. Z roku na rok jej okolice zapełniły się luksusowymi willami budowanymi w stylu secesyjnym i neo-klasycznym. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie mała rybacka osada stała się jednym z najmodniejszych kierunków dla bogatej burżuazji w tej części Europy i nie tylko. W pewnym stopniu utrzymała ten status do dziś. Ceny bywają więc tu nieco wyższe, niż w innych okolicznych kierunkach, jednak sama oferta przerasta też przepychem konkurencję.

Zabytki, muzea i miejsca, których nie można przegapić w Opatiji

Amerykańskie ogrody na brzegu Adriatyku

Jedną z najbardziej nietypowych atrakcji, których możemy zaznać w tym mieście, jest liczący około ośmiu tysięcy metrów kwadratowych kompleks ogrodowy. Znajdujący się w niedalekiej odległości zarówno od centrum miasta, jak i od plaży zespół ogrodów to doskonałe miejsce, aby wyciszyć się i znaleźć połączenie z naturą. Bez konieczności poszukiwania dzikich ostępów. Ogrody są starannie zaprojektowane i świetnie utrzymane. Ogromna różnorodność gatunków roślin, które możemy tam znaleźć, zapewni nam idealne warunki dla przywrócenia połączenia z samym sobą. 

Ogrody mają już ponad stuletnią historię, a stoi za nimi marzenie jednego człowieka, podróżnika, poszukiwacza przygód i kupca. Michael Paulus Kuczora zakochał się w widoku, który rozpościerał się z tego miejsca. Postanowił zbudować tam najpiękniejszy ogród botaniczny w Europie. Był przy okazji zakochany w pięknej austro-węgierskiej księżniczce i pewnie można by te fakty w pewien sposób ze sobą połączyć. Romantyczny nastrój czuć jest zresztą w niemal każdej części ogrodów.

Bulwary Lungomare 

Opatija jest miastem portowym i pełnymi garściami czerpie ze swojej portowości. Jednym ze sposobów na to było stworzenie jednej z najpiękniejszych promenad na świecie. Nosząca imię cesarza Franciszka Józefa trasa spacerowa od ponad stu lat pozostaje jednym z ulubionych miejsc lokalnych mieszkańców i turystów. Ciągnąca się kilometrami wzdłuż wybrzeża promenada pełna jest ukrytych zakątków i punktów widokowych. Pozwala zobaczyć panoramę miasta i okolicy z kilku różnych perspektyw. Ciężko zdecydować, która jest najbardziej atrakcyjna. Jest to też wspaniałe miejsce dla par, które szukają sposobności na wspólne doświadczanie tego rodzaju przyjemności.

Villa Angiolina – kamień węgielny chorwackiej turystyki

Villa Angiolina to przepiękny kompleks pałacowy, w którym mieści się Muzeum Chorwackiej Turystyki. Wybór miejsca na stworzenie takiego muzeum zdecydowanie nie był przypadkowy. Opatija była pierwszą w całości niemal dedykowaną turystyce chorwacką miejscowością. Na przestrzeni lat setki sławnych ludzi podawało ją jako swoje ulubione miejsce wypoczynku. Wystawy, warsztaty i pokazy w muzeum turystyki pozwolą nam zrozumieć dlaczego tak było, jak zmieniała się historia turystki, zarówno chorwackiej, jak i turystyki w ogóle. Bardzo ciekawym jest z dzisiejszej, zglobalizowanej perspektywy zobaczyć jak powolny był proces przemiany turystyki z hobby dostępnego jedynie garstce najbogatszych i najbardziej uprzywilejowanych w gigantyczny przemysł, jaki znamy dziś. Za bilet normalny zapłacimy dwadzieścia kun, studenckie są o połowę tańsze.

Panienka z mewą – najbardziej znany pomnik w Opatiji

Większość miast poszukuje swojego symbolu. Znaku, który mógłby być rozpoznawalny na całym świecie, drukowany na pocztówkach i kojarzony jednoznacznie z miejscem swojego pochodzenia. Opatija nie jest wyjątkiem, a rolę takiego symbolu pełni pomnik Panienki z Mewą. Jest ustawiony w 1956 roku w jednym z najbardziej eksponowanych punktów miasta. Rzadko się zdarza, aby współczesna niemal rzeźba nabrała tak szybko tak dużego znaczenia dla dziedzictwa kulturowego określonego miejsca, a tak stało się tym razem. Główna w tym zasługa samego artysty oczywiście, a jest nim rzeźbiarz o nieco złowrogo dla nas brzmiącym nazwisku – Car. Przeciwstawnie do sugestii z nazwiska, Carowi udało się stworzyć rzeźbę o niepowtarzalnej lekkości i uroku, która od razu chwyciła za serca mieszkańców okolicy. 

Las Carmen Sylva – coś dla miłośników przyrody

O ludzi, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez kontaktu z naturą, także się w Opatiji zatroszczono. Na obrzeżach miasta stworzono kilka leśnych ścieżek, które wiją się pośród wzniesień i pagórków. Co jakiś czas odsłaniają przepiękne widoki na okolice. Jeśli więc szukasz na wakacjach także miejsca do niezobowiązującego spaceru z rodziną, bez tłumu turystów i głośnej muzyki, to to jest adres, pod który warto się udać.

Jeśli spacer nie wystarczy – miejsca wspinaczkowe niedaleko Opatija

Jeżeli należysz do tych, dla których zwyczajny spacer jest passe i nie przedstawia wystarczającego wyzwania, to udać się możesz do Parku Naturalnego Ucka. Można tam znaleźć bardziej wymagające rozrywki. Znajdziemy tam zarówno trasy wspinaczkowe, jak i te przeznaczone do jazdy na rowerach górskich. Sama góra Ucka pochwalić się może bardzo znaną wieżą widokową, z której szczytu widać całą okolicę. Mówiąc całą, mamy na myśli naprawdę CAŁĄ okolicę. W bezchmurny dzień można dostrzec stamtąd widok na wiele wiele kilometrów i zobaczyć zarówno Rijekę, Istrię, zatokę Kvarnerską i dalej. W okolicy organizowane są też różne warsztaty skierowane zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Mają one zapoznać przyjezdnych z okolicznym folklorem.

Szukasz kultury – mamy miejsce dla Ciebie

Nie samym odpoczynkiem człowiek żyje. Czasami warto też otworzyć swoją głowę, a jeśli jest to jeden z Twoich celów pobytu na wakacjach, to nie możesz opuścić odwiedzin w centrum kultury Gervais. To jest właśnie miejsce, gdzie odbywają się koncerty, wystawy, a także sztuki teatralne. Dla wszystkich ciekawych tego, jak bardzo różni się kultura chorwacka od naszej, możemy polecić to miejsce. Co oczywiście nie znaczy, że nocą nie odbywają się tam także imprezy – jest dokładnie odwrotnie. Na Bałkanach kontemplacja sztuki bardzo często idzie w parze z szaloną zabawą. Tego akurat moglibyśmy się chyba od nich nauczyć.

Zobacz miasto z innej perspektywy – Mały port w Opatija

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych elementów architektury miasta jest jego mały port. Mały port jest rzeczywiście bardzo mały i jest to jego największy atut. Dzięki temu udało mu zachować się bowiem kameralny i lokalny charakter, pozbawiony zacumowanych w dużym porcie gigantycznych nowobogackich jachtów. W Małym porcie spotykamy raczej małe, często dosyć stare łódki, kierowane przez lokalnych przewoźników. Za stosunkowo niewielką opłatą biorą oni turystów na przejażdżki po okolicznym nabrzeżu.

Ciężko jest wyobrazić sobie coś bardziej romantycznego, niż taką właśnie podróż przy zachodzącym słońcu, butelkę lokalnego wina, a potem powrót po wąskich, wyłożonych kamieniem uliczkach, aż do pokoju hotelowego z widokiem na morze. Przepraszam, rozmarzyłem się. Jednak taki stopień rozmarzenia, jest jak najbardziej uprawniony, gdyż już Opatija jako całość wygląda jak miejsce żywcem wyjęte z pięknego snu. Mały port natomiast stanowi takiego marzenia skondensowaną formę.

Nie zdawaj się tylko na nas – sam odkrywaj nowe miejsca

Przedstawiliśmy w tym miejscu najbardziej popularne i charakterystyczne atrakcje w Opatiji. Nie chcemy jednak, by czytelnik odniósł wrażenie, że to jedyne, co to miejsce ma do zaoferowania. Wręcz przeciwnie, propozycja jest tak bogata, że aż trudno zebrać wszystko w jednym miejscu bez posiadania poczucia, że się coś ominęło. Zachęcamy więc też do samodzielnej eksploracji tego miejsca i dzielenia się odkrytymi miejscówkami z innymi podróżnikami. Pamiętajmy, że każde doświadczenie jest wyjątkowe, a nie ma nic lepszego, niż poczucie, że jesteśmy świadkami czegoś, do czego miało dostęp bardzo niewielu. Zapewniamy, że w okolicach Opatiji takich miejsc do odkrycia jest bardzo, bardzo dużo.

Najlepsze plaże w Opatiji

Jeżeli chodzi o ofertę dla plażowiczów, to Opatija również wyróżnia się znacznie na tle konkurencji. Plaże są blisko centrum, dojazd do nich jest łatwy, a parkingi dosyć dostępne. Także infrastruktura na plaży stoi na najwyższym poziomie. Na samych plażach i w ich najbliższym otoczeniu mnóstwo jest punktów gastronomicznych, pubów, barów i klubów. Najpopularniejszą plażą jest plaża Slatina, która jest jednocześnie najbardziej dostępną, jak i najdroższą. To ze względu na bliskie otoczenie najbardziej ekskluzywnych, pięciogwiazdkowych hoteli, takich jak Hotel Amadria Park Milenij. 

Jeżeli zależy Ci na bardziej rodzinnej atmosferze, to najrozsądniej jest wybrać plażę Tomasewac, na której najłatwiej znaleźć jest infrastrukturę przyjazną dzieciom. Place zabaw, stanowiska z lodami, zabezpieczona plaża – jest tam wszystko, co potrzebne najmłodszym z nas na wakacjach. Jeżeli jednak jesteś jeszcze przed założeniem rodziny, to najlepiej udać się na plażę Lido. Tam znajdziemy największe nagromadzenie infrastruktury przygotowanej specjalnie pod zabawę, w tym zabawę taneczną i (nie ukrywajmy) alkoholową, w której gustuje duża część turystów, którzy już nie są dziećmi, a jeszcze sami dzieci nie mają.

Uzupełnienie doświadczenia wakacji – chorwackie wydanie kuchni śródziemnomorskiej

Wiadomym jest, że jedną z najwyższych przyjemności, jakie mogą spotkać człowieka, jest wyśmienite jedzenie. Także i na tym polu Opatija ma się czym pochwalić. Cała kuchnia tego regionu jest mieszanką wpływów różnych tradycji kulinarnych. Wytrawny smakosz rozpozna tu zarówno oczywiste wpływy kuchni bałkańskiej i austriackiej, ale też solidne domieszki przepisów włoskich, tureckich, węgierskich i albańskich. Najczęściej polecane miejsca, które serwują właśnie taką kuchnię, to restauracje Valle Losca, Stancija Kovacici i Kaokakao (ta ostatnia specjalizująca się w deserach). Nie są to miejsca najtańsze, ale będąc w takim miejscu, aż żal nie skosztować najlepszego, co ma ono do zaoferowania.

Praktyczne porady – jak poruszać się po mieście i kiedy udać się na wakacje

Jeżeli chodzi o transport w tamtej okolicy, to zapełniona jest ona wypożyczalniami samochodów, z których turyści korzystają dosyć chętnie. Zależnie od standardu auta, na jakim nam zależy, ceny będą dosyć mocno się wahać. Najtańsze oferty zaczynają się od około stu złotych na dobę. Nie są to więc ceny specjalnie odstraszające. Gdy chodzi o miejsca parkingowe, to nie powinniśmy martwić się na zapas ich brakiem. Systematycznie rozwijana od lat infrastruktura turystyczna gwarantuje nam to, że nie poświęcimy zbyt wiele naszego cennego czasu na szukanie miejsca parkingowego, zamiast cieszyć się wolnym czasem.

Oczywistym jest, że na wakacjach chcielibyśmy móc skorzystać ze słońca i przyjemnej temperatury. Zaletą Adriatyku jest to, że sezon turystyczny trwa na nim stosunkowo długo. Trwa on mniej więcej od końca kwietnia do końca października. Im bliżej środka tego okresu, tym wyższa jest średnia temperatura i oscyluje ona wokół trzydziestu stopni Celsjusza. Jednak nawet poza tym okresem Opatija warta jest odwiedzenia. Sama architektura, czy okoliczne krajobrazy są warte tego, by je zobaczyć, niezależnie od tego, czy jest się spoconym, czy ubranym w kurtkę. Trzeba też pamiętać, że okoliczna kuchnia jest bardzo odmienna w różnych porach roku, gdyż w dużej części bazuje na składnikach sezonowych, dostępnych tylko w określonych miesiącach. Dlatego też warto odwiedzić Opatiję przynajmniej dwa razy, raz zimą i raz latem.

Najlepsze hotele w Opatija z widokiem na morze

Zlatna Vala

Oferta hoteli i hosteli w Opatiji i pobliskim Umag jest jedną z najbardziej różnorodnych. Zdecydowaliśmy posłużyć się trzema przykładami, aby dać wam obraz tego, na co możecie liczyć i na jaki wydatek trzeba się przygotować. Polecanym przez nas osobiście hotelem jest hotel Zlatna Vala znajdujący się w Umag. Położony jest on przy samym wybrzeżu, pokoje są klimatyzowane, a każdy z nich ma prywatny balkon. Wi-fi jest dobrej jakości, a obsługa jest miła i potrafi dostosować swoje usługi do potrzeb indywidualnych gości. Ceny w tym miejscu zaczynają się od dwustu dwudziestu złotych za noc. Jak na trzygwiazdkowy hotel o takim standardzie, jest to bardzo atrakcyjna cena.

Hotel Garden Istra Plava laguna

Drugim z polecanych przez nas hoteli jest Hotel Garden Istra Plava laguna. To jest już z kolei miejsce o wyższym standardzie. Znajdziemy w nim infrastrukturę turystyczną, bary, baseny, prywatny parking i wiele innych udogodnień. Zapewnią nam one beztroski relaks i komfortowe warunki do korzystania z uroków życia. Jest to już jednak hotel czterogwiazdkowy, a pamiętać musimy, że każda kolejna gwiazdka zapewnia nie tylko gwarancję jakości, ale i też dwukrotny wzrost ceny w stosunku do hoteli trzygwiazdkowych.

Hotel Arte Casa

Jeżeli szukamy jednak nieco spokojniejszego miejsca na złożenie naszego ciała do spoczynku po dniach pełnych wrażeń, to wartym polecenia jest także hotel Arte Casa. Jest to miejsce, które gwarantuje nam sielankowy nastrój i relaks w atmosferze zdecydowanie bardziej zbliżonej do ciszy, niż poprzednie rekomendowane przez nas opcje. Hotel ten ma rodzinną atmosferę, którą zapewnia to, że jest prowadzony przez uroczą parę, która jest bardzo zaangażowana w swój biznes i zapewnienie komfortu gościom. W ofercie hotelu jest darmowe wi-fi, darmowy parking i możliwość zapewnienia transportu na plażę. Cenę pokoju w tym przybytku zaczyna się od około trzystu pięćdziesięciu złotych za noc.

Ciebie też stać na odrobinę luksusu 

Mimo tego, że Opatija cieszyła się przez lata statusem perły Adriatyku i miejsca dostępnego bardziej dla bogaczy, niż dla przeciętnego polskiego turysty, nie powinniśmy pochopnie rezygnować z jej odwiedzenia. Jeżeli masz więc odłożone nieco pieniędzy, które przeznaczyć chcesz na rozpustę, to nie musisz się wahać. Wydanie ich w Opatiji na pewno Cię nie zawiedzie, Szczególnie, że nie tylko sama Opatija jest piękna. Niedaleko jest wszak chociażby do dużo bardziej obleganej Rijeki i innych miasteczek, którymi usiana jest ta część wybrzeża Adriatyku. Niezależnie od tego czy szukasz na wakacjach hucznych imprez, wylegiwania się na plaży, zderzenia się z inną kulturą, historią, czy gastronomią, to nie wyjedziesz stamtąd rozczarowany.  Jest tu to wszystko. Nie ma więc powodu, aby zwlekać – poznaj Opatiję już teraz.

Najlepsze hotele w Istrii

Poprzedni

Wakacje w Umag – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Labin – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

Następny

Dodaj komentarz