Wybrzeże w Słowenii, podobnie zresztą jak całe państwo, jest naprawdę małe. Chociaż ma zaledwie 46,6 km długości, to znalazła się na tym terenie prawdziwa perła Adriatyku – Piran. Jest to wyjątkowo malowniczo położone miasteczko, tuż nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Piran posiada spójną, średniowieczną zabudowę z typowymi wpływami Wenecjan. Spacerując po krętych, wąskich ulicach Piranu nie można nie zakochać się w tej słoweńskiej miejscowości i jej wyjątkowym klimacie.
W szczególności warto się udać w Piranie w okolice katedry św. Jerzego, skąd rozpościera się malownicza panorama na całą miejscowość i jej okolice. W sąsiedztwie Piranu można znaleźć kilka ładnych plaż oraz wyjątkowo fotogeniczny Park Przyrody Strunjanz niesamowitą przyrodą i klifami. Słoweńskie wybrzeże, chociaż małe i wciśnięte między Włochy oraz Chorwację, jest wyjątkowo ładne. Jakie są największe atrakcje Piranu? Gdzie warto się zatrzymać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się we wpisie poniżej.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Piran – historia powstania miasta
Bujny rozwój Piranu rozpoczął się w VII w., gdy trafił on do strefy wpływów Bizancjum. Natomiast z końcem VI w. kolonizację miejscowości rozpoczęli Słowianie wspierani przez Franków. Od X w., na podstawie umowy z Republiką Wenecką, miasto stało się typowym miastem targowym. Dzięki uzyskanej w 1192 roku swojej politycznej strukturze, mieszkańcy Piranu uzyskali prawo wyboru reprezentantów, a nadmorskie miasta otrzymały możliwość zawierania umów handlowych. W trakcie ekspansji Republiki Weneckiej na kolejne miasta Półwyspu Istria w 1283 roku został podbity także Piran, w którym kilka lat później zaczął bujnie rozkwitać protestantyzm.
Piran w latach od 1797 do 1805 był pod panowaniem Austriaków, następnie trafił pod rządy francuskie i później w okresie od 1805 do 1809 był włączony do Królestwa Włoskiego. W wyniku podbojów Napoleona w latach 1809-1813 Piran trafił do ilirskich prowincji.
Co ważne, okres rządów Cesarstwa Austriackiego w wieku XIX zapisał się w historii miasta jako okres dobrobytu. W ogromnej mierze oczywiście przyczyniło się do tego wykorzystanie potencjału salin – pól solnych. Natomiast do lepszego przepływu towarów i rozwoju turystyki przyczyniła się kolej wąskotorowa, która łączyła Triest we Włoszech oraz Poreč w Chorwacji. Kolej zbudowano w latach 1900-1902, a usprawnienie jej połączeń kolejowych nastąpiło pod koniec XIX w.
Od roku 1991 Piran stał się częścią niepodległej Słowenii. Dzięki wpływom wielowiekowym Włoch, Austrii oraz Chorwacji, Piran jest obecnie niezwykle zróżnicowanym architektonicznie i etnicznie miasteczkiem, który przypomina nieco włoską Wenecję.
Piran – najważniejsze zabytki
Miasteczko Piran nie jest jeszcze zadeptane przez tłumy turystów. Spokojnym krokiem można zwiedzać wąskie uliczki i zabytki, zachwycać się ładnym placem w centrum z kolorowymi domami. Największe atrakcje miasta koncentrują się w obrębie Starego Miasta położonego na cyplu w kształcie trójkąta ze wzgórzem. W najwyższym punkcie leży katedra św. Jerzego – Župnijska cerkev sv. Jurija, czyli najlepszy punkt widokowy miasta.
Dom Wenecki
Najbardziej charakterystycznym budynkiem powstałym przy ul. Tartinijev trg jest Dom Wenecki z XV w. Budynek ten wyróżnia się czerwoną fasadą i interesującymi zdobieniami. Na Domu Weneckim znajduje się napis – „Lassa pur dir”, co znaczy: Niech mówią. Z tym zdaniem wiąże się lokalna legenda. Według niej budynek ten zbudował pewien bogaty kupiec dla swej ukochanej z niższej sfery. Oczywiście spowodowało to powstanie fali plotek wśród mieszkańców miejscowości, aby jednak nieco ostudzić ich ciekawskie i plotkarskie zapędy, kupiec ten rozkazał umieścić na tym budynku to krótkie, ale dobitne zdanie.
Mediadom Pyrhani
Warto odwiedzić także Mediadom Pyrhani przy ul. Kumarjeva 3, aby poznać historię Piranu. Jest to w pełni multimedialne muzeum, w którym opisane są dzieje miasta, a także wybitne postaci urodzone w tym mieście.
Tartinijev trg
Zwiedzanie miejscowości warto zacząć od najpiękniejszego i głównego placu Piranu – Tartiniejv trg. Plac ten został nazwany na cześć Giuseppe Tartiniego – utalentowanego kompozytora i skrzypka, który urodził się w XVII w. w tym słoweńskim mieście. Tartiniejv trg powstał po tym, jak zasypano dawny niewielki port rybacki, który wcześniej się tutaj znajdował. Na płycie placu znajduje się także pomnik z postacią Giuseppe Tartiniego. Wokół Tartiniejv trg można znaleźć najważniejsze i najciekawsze budynki Piranu, w tym Urząd miejski oraz Dom Wenecki. Z łatwością na placu Tartiniejv trg można dostrzec charakterystyczne okiennice w stylu weneckim. Na szczególną uwagę zasługuje tzw „Wenecjanka” z XV wieku, która została wzniesiona po północnej stronie Placu Tartiniego.
Klasztor Minorytów i kościół św. Franciszka
Z placu Tartiniejv trg warto udać się ul. Bolniską w górę miasta. Droga ta prowadzi do ciekawego klasztoru Minorytów – Pokopališka kapela sv. Mohorja in Fortunata oraz kościoła św. Franciszka. Klasztor powstał w XIII w. We wnętrzach mieści się biblioteka z cennymi księgami i manuskryptami. Klasztor posiada także doskonałą akustykę i bardzo często odbywają się tam różne koncerty. W kościele natomiast można podziwiać wiele interesujących obrazów z bogatą historią.
Park Przyrody Strunjan
Dość blisko Piranu, na wschód od centrum, znajduje się bardzo ładny Park Przyrody Strunjan. Na terenie parku znajdują się imponujące klify, laguna Stjuza oraz saliny. Obszar ten jest także ostoją ptaków. Na terenie parku wytyczone są piesze szlaki – idealne na popołudniowy spacer.
Katedra św. Jerzego i dzwonnica – Župnijska cerkev sv. Jurija
W najwyższym punkcie Starego Miasta wznosi się imponująca Župnijska cerkev sv. Jurija wraz z charakterystyczną dzwonnicą. Świątynia została wybudowana w XVII w. Jej patron św. Jerzy jest nie tylko patronem świątyni, ale i patronem całej miejscowości. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na drewniany, pięknie zdobiony sufit. Jednak największą atrakcją jest dzwonnica wolnostojąca tuż obok. Po 146 schodach – na wysokość 47 metrów – można się wspiąć na jej najwyższy poziom, skąd roztacza się malownicza, rozległa panorama Piranu, ale i sąsiednich Włoch. Wejście na dzwonnicę kosztuje około 2 EUR za osobę. Planując zwiedzanie dzwonnicy, warto sprawdzić godziny jej otwarcia, ponieważ są różne w zależności od miesiąca.
Kościół Matki Bożej od Zdrowia – Cerkev Matere Božje od zdravja
Cerkev Matere Božje od zdravja jest wyjątkowo malowniczo położona na półwyspie. Na samym końcu półwyspu znajduje się właśnie zespół 2 obiektów tj. Kościół Matki Boskiej od Zdrowia oraz niewielka latarnia morska. Cerkev Matere Božje od zdravja powstała w XIII w., a następnie została przebudowana w XVIII w. Co ciekawe, nazwę świątynia otrzymała po epidemii, jaka opanowała Piran.
Pogoda i temperatura w ciągu roku, kiedy jechać do Piranu?
Najcieplejszymi miesiącami w Piranie są; czerwiec, lipiec oraz sierpień. Najzimniejszymi są: grudzień, styczeń oraz luty. Średnia temperatura w lipcu i w sierpniu w Piranie wynosi 25 st. C. Warto wziąć pod uwagę także czerwiec ze średnimi temperaturami około 23 st. C lub wrzesień z około 21 st. C. Z pewnością bez względu na to, kiedy planowany jest urlop w Piranie, miasto będzie się pięknie prezentować. Jednak najlepszym czasem na wakacje w Piranie jest okres od połowy maja do połowy września. Wtedy to oprócz zwiedzania będzie można także popływać w ciepłym Morzu Adriatyckim.
Plaże w Piranie
Miejscowość Piran, jak i całe wybrzeże w Słowenii, nie oferuje zbyt dużej ilości plaż tak jak na przykład Chorwacja. Linia brzegowa Słowenii jest mocno zabudowana i zagospodarowana. Natomiast część plaż należy także do ekskluzywnych hoteli. Pomimo tego w Piranie, jak i w jego okolicy jest kilka ładnych zatoczek godnych uwagi.
Plaża Strunjan
Plaża znajdująca się na terenie Parku Strunjan jest położona blisko salin. Jest to bardzo dobre miejsce na odpoczynek i zabawę w wodzie w szczególności dla dzieci, ponieważ dno morskie dość łagodnie opada. W okolicy tej plaży znajduje się także dość duży parking i kawiarnia.
Plaża Pacug
Na wschód od centrum Piranu, w małej zatoczce, leży plaża Pacug. Jest to żwirowo-skalista zatoka, która jest idealnym miejscem na odpoczynek na plaży, jeśli lubimy sąsiedztwo natury.
Plaża przy Prešernovo nabrežje
W Piranie największą popularnością wśród plaż cieszy się zatoka przy Prešernovo nabrežje. Jest to dość spory fragment wybetonowanego bulwaru, który na czas wakacji przekształca się w miejsce, gdzie można położyć się na ręczniku i poopalać się. Wejście do wody możliwe jest po drabinkach lub po kamieniach, dlatego też średnio nadaje się dla rodzin z dziećmi.
Plaża miejska w Portoroz
Tuż obok Piranu znajduje się miejscowość Portoroz, która jest nieco zabudowana hotelami. Jednak pomimo gęstej hotelowej infrastruktury, to tam właśnie znajduje się najwięcej ładnych plaż. Najbardziej rozpoznawalną jest plaża główna, miejska położona w samym centrum Portoroz. Plaża jest piaszczysta i doskonale nadaje się na odpoczynek z dziećmi.
Piran Słowenia- dojazd
Dojazd do Piranu nie należy do zbyt trudnych. Od stolicy Słowenii – Lublany (gdzie jest lotnisko), dzieli je zaledwie 120 kilometrów. Dystans z Wenecji wynosi około 200 kilometrów.
Gdzie zaparkować samochód w Piranie ?
Warto wiedzieć, że z parkingami w mieście jest dosyć ciężko. Stare Miasto Piran to strefa zamknięta dla ruchu kołowego. Najwygodniej jest zaparkować samochód na jednym z dość dużych parkingów przed wjazdem do centrum Piranu i dalej przejść pieszo około 2 km. W ścisłym centrum miasta można parkować zaledwie przez kwadrans. Po tym czasie na nasz koszt z przyjemnością zajmą się nim odpowiednie służby mundurowe.
Ceny za godzinę są raczej stałe w Piranie. Koszt pozostawienia auta na parkingu to około 1,20 EUR za godzinę parkowania (do 11 godzin). Najlepiej pozostawić samochód na piętrowym parkingu Garažna hiša Arze (Arze 1b, 6330 Piran) i zwiedzać miasto. Innym parkingiem nieco bliżej centrum jest Parking publiczny przy ulicy IX. Korpusa 44a.
Piran gdzie smacznie zjeść?
W Piranie znajdziemy wiele miejsc, gdzie możemy smacznie zjeść. Przeważają tutaj dania kuchni śródziemnomorskiej z owocami morza i rybami, jednak jest także sporo włoskich wpływów. Do najpopularniejszych miejsc na mapie kulinarnej Piranu należą:
Pri Mari
W restauracji Pri Mari można zjeść domowe, prosto przyrządzone jedzenie. Zawsze na podobnie wysokim poziomie z serdeczną i gościnną obsługą. Pri Mari jest rodzinnym biznesem tj. rodzice dbają o gości, natomiast syn zarządza kuchnią. Warto tam spróbować faszerowanych kalmarów.
Dantejeva ulica 17, 6300 Piran
Fritolin pri cantini
Fritolin pri cantini to dość spory lokal, a właściwie restauracja połączona ze smażalnią. Przy lokalu znajduje się spory ogródek z pachnącym rozmarynem oraz kilka stolików przy okienkach.
Prvomajski trg 10, 6330 Piran
Restavracija Neptun
Ryby i owoce morza dostarczane są do Restavracija Neptun nawet dwa razy dziennie z sąsiedniego portu. Co dzień serwowane jest co innego, w zależności od połowów.
Župančičeva ulica 7, 6330 Piran
Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Piranie
Hotel Piran
Czterogwiazdkowy Hotel Piran leży zaledwie minutę od plaży w miejscowości Piran, około 100 metrów od placu Tartiniego oraz 200 metrów od Župnijska cerkev sv. Jurija. Miejsce to oferuje całodobową recepcję, restaurację oraz taras. Niektóre pokoje posiadają prywatne patio z widokiem na Adriatyk. We wszystkich pokojach są prywatne łazienki, szafa oraz telewizor. Niektóre z nich posiadają także balkon. Goście Hotelu Piran mogą za darmo korzystać z dostępu do Internetu. Codziennie o poranku w restauracji można zjeść włoskie lub kontynentalne śniadanie.
Second Life in Piran – Hotel Zala Piran
Second Life in Piran – Hotel Zala Piran znajduje się niecałą minutę spacerem od plaży, blisko starówki Piranu oraz kilka kroków od promenady. Na miejscu do dyspozycji gości jest darmowe WiFi. W każdej opcji zakwaterowania w Hotelu Zala znajduje się prywatna łazienka z prysznicem lub wanną. Wyposażenie pokoi obejmuje także telewizor oraz klimatyzację. Hotel gwarantuje usługę pralni. W okolicy Hotelu Zala Piran można znaleźć wiele lokali gastronomicznych.
Hotel Fiesa
Hotel Fiesa leży przy plaży w Piranie. Oferuje on klimatyzowane pokoje z darmowym WiFi. Na miejscu w Hotelu znajduje się również bar przekąskowy i restauracja, która oferuje dania z karty. Wszystkie pokoje wyposażono w telewizor, biurko, minibar i lodówkę. W każdym z nich także znajduje się prywatna łazienka z prysznicem. Hotel Fiesa oferuje również dietetyczne menu. Na terenie hotelu znajduje się wspólny taras, plac zabaw dla dzieci, taras oraz stół do ping ponga.
Najlepsze hotele w Piranie z widokiem na morze
Barbara Piran Beach Hotel & Spa
Barbara Piran Beach Hotel & Spa to elegancki hotel z prywatną plażą leżący nad morzem w najbardziej zielonej oraz najspokojniejszej części wybrzeża słoweńskiego. Hotel położony jest w zatoce między starówką w Piranie i miejscowością Strunjan, kilka minut jazdy od miasta Portorož. Od granicy z Włochami i Chorwacją Barbara Piran Beach Hotel & Spa dzieli około 15 km. Do dyspozycji gości hotelu są komfortowe pokoje z widokiem na Adriatyk. Czynna przez całą dobę restauracja serwuje szeroki wybór lokalnych potraw.
Art Hotel Tartini
Art Hotel Tartini leży w sercu miejscowości Piran, około 1 minuty spacerem od plaży. Dysponuje tarasem. Hotel został w 2018 roku całkowicie odremontowany i urządzony przez jednego z najlepszych słoweńskich artystów. Pokoje są eleganckie i posiadają bezpłatny dostęp do WiFi oraz widoki na plac Tartini i Morze Adriatyckie.
Apartma Dante
Apartma Dante znajduje się w miejscowości Piran około 3 minut spacerem od plaży. W apartamencie są trzy sypialnie, dwie łazienki, jadalnia, kuchnia z pełnym wyposażeniem, ręczniki oraz pościel. Do dyspozycji gości jest również balkon, taras, bezpłatne WiFi, telewizor z dostępem do kanałów kablowych, klimatyzacja oraz patio z widokiem na morze. Odległość ważnych miejsc od Apartma Dante wynosi: plaża Punta Piran– 650 m, plaża Bernardin– niecały kilometr.
Hotele w Piranie w przystępnej cenie
B&B Miracolo di Mare Retro
B&B Miracolo di Mare Retro leży w odległości około 300 metrów od Starego Miasta Piran i około 150 metrów od plaży. Do dyspozycji gości są ładnie urządzone pokoje z prywatną łazienką z prysznicem, szafą oraz telewizorem z dostępem do kanałów telewizji kablowej. Z niektórych pokoi roztacza się ładny widok na ogród. Śniadania podawane są w ogrodzie ze stołami oraz z krzesłami.
MEMENTO B&B Piran
MEMENTO B&B Piran znajduje się w miejscowości Piran, zaledwie 90 metrów od Župnijska cerkev sv. Jurija i około 60 metrów od placu Tartini. Miejsce to oferuje dobrze wyposażone apartamenty z darmowym WiFi oraz prywatną łazienką. Wszystkie pokoje i apartamenty są klimatyzowane, posiadają telewizor z płaskim ekranem oraz lodówkę. Niektóre z apartamentów dysponują także tarasem, bądź balkonem z widokiem na Adriatyk. Codziennie rano serwowane jest śniadanie w formie bufetu.
Apartma Sunrise Piran
Apartma Sunrise Piranto to apartament z dwoma sypialniami, jedną łazienką oraz w pełni wyposażoną kuchnią. Do dyspozycji gości Apartma Sunrise Piranto jest również telewizor z dostępem do kanałów kablowych, taras, balkon z widokiem na ogród oraz bezpłatny dostęp do Internetu. Apartma Sunrise Piran oferuje także wypożyczalnię samochodów. Co ciekawe, w okolicy apartamentu Apartma Sunrise Piranto panują doskonałe warunki do uprawiania trekkingu. Apartma Sunrise Piranto położony jest w dogodnej lokalizacji w odległości 300 metrów od plaży Bernardin oraz 400 metrów od plaży Vile Park. Na miejscu znajduje się całodobowa recepcja, restauracja oraz bezpłatny prywatny parking dla gości.
Autor: Magdalena Łydka