Wakacje w Poreč – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

, 23 września 2023 Tagi , , ,

Atrakcyjność turystyczna Chorwacji oparta jest przede wszystkim na doskonałych warunkach naturalnych. Bliska odległość Morza Adriatyckiego, ciepły klimat i konkurencyjne ceny sprawiają, że ludzie chętnie odwiedzają ten kraj. Poreč, czyli popularny kurort turystyczny w północnej części Istrii, jest tego żywym przykładem. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających i jak zaplanować swoją wycieczkę w te strony?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Poreč – historycznie doceniony przez UNESCO

Kurort turystyczny na zachodnim wybrzeżu kraju, którego piękno i historia zostały objęte patronatem UNESCO – tak można w skrócie opisać Poreč, miasto względnie niewielkie, bo zamieszkuje je zaledwie 17 tys. mieszkańców. Bardziej imponująca jest za to liczba turystów odwiedzających to miejsce, bo aż ok. 700 tys. osób. Porec to miasto o dużej wartości zabytkowej i historycznej, w którym znajduje się m.in. wyjątkowa Bazylika Eufrazjusza z VI w n.e., która wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czy inne, równie wartościowe budynki będące częścią żywej historii miasta. Prócz tych walorów odwiedzający Poreč mogą liczyć na wiele atrakcji.

Kurort turystyczny jest doskonale zorganizowany pod każdym względem i zapewnia świetną rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. W okolicy miasta, jak i na jego terenie, znajdują się prywatne i publiczne plaże, gdzie można oddać się beztroskim zabawom w wodzie. Wieczorem natomiast można zjeść pyszną kolację i napić się lokalnych trunków w wybranej restauracji z widokiem na morze. Czego chcieć więcej?

Jak dojechać do Poreč – wskazówki i wygodne trasy

Miasto kurortowe Poreč znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu kraju. Najwygodniejszym sposobem na dostanie się do niego jest wybranie lotu samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się ok. 50 km na południe od miasta i jest to Port lotniczy Pula. Stamtąd możemy wybrać albo wynajem auta na czas pobytu, albo przejechać trasę komunikacją miejską, np. autobusem lub pociągiem. Koszty biletów lotniczych do Chorwacji bywają zaskakująco niskie, szczególnie kiedy kupujemy je poza sezonem letnim. Komunikacja miejska w Poreč jest dość dobrze zorganizowana z uwagi na dużą ilość turystów przybywających właśnie w celu dotarcia do Poreč.

Jeżeli jednak decydujemy się na podróż autem, co w przypadku Chorwacji jest dość popularnym rozwiązaniem, szczególnie stosowanym przez Polaków, to trzeba przygotować się na ok. jedenastogodzinną podróż wiodącą przez Czechy, Austrię i Słowenię. Optymalną trasą w tym przypadku jest międzynarodowa droga E59 i E75, dłużej natomiast będziemy jechać trasą S6. Należy pamiętać o opłatach za przejazd tymi trasami. Można tych płatności dokonać za pośrednictwem aplikacji mobilnej na telefon, bądź bezpośrednio w specjalnych punktach na trasie.

Parkingi – czy opłaca się wynająć auto

Jak na każdym większym porcie lotniczym, również na chorwackim lotnisku Pula znajduje się wypożyczalnia aut umożliwiająca dalszą podróż własnym środkiem transportu. Dla kogo jest to dobra opcja? Przede wszystkim dla osób podróżujących z małymi dziećmi, a także dla tych, którzy zabierają ze sobą jakiś sprzęt sportowy. Do wyboru mamy kilka opcji wypożyczalni – są to renomowane firmy ze znaną marką, np. Enterprise, Avis czy Budget, oferujące auta w różnych przedziałach cenowych. Wybierając bardziej ekonomiczną opcję, możemy liczyć na dość atrakcyjne ceny. Szczególnie jeżeli decydujemy się na wypożyczenie auta na dłużej niż kilka dni.

Warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje szkody w przypadku zarysowania czy uszkodzenia auta. Są to niewielkie kwoty, a zupełnie niespodziewanie mogą uchronić nas przed ogromnymi kosztami związanymi z zepsuciem czy uszkodzeniem samochodu. To, czy wypożyczenie auta na chorwackim lotnisku i dotarcie nim do Poreč, a także późniejsza eksploatacja w okolicy miasta jest opłacalne, zależy tylko i wyłącznie od indywidualnej oceny oraz potrzeb danych turystów. Niemniej jednak ta opcja jest dostępna i chętnie wykorzystywana przez przybyszów z całego świata.  

Komunikacja miejsca w Poreč – jak poruszać się po mieście?

Z uwagi na ogromną ilość osób rocznie odwiedzającą miasto Poreč, komunikacja miejska działa dość sprawnie i szybko. Zarówno w samym mieście, jak i jego okolicach, kursuje wiele autobusów, które są raczej punktualne. Dodatkowo świetne połączenia możemy znaleźć u prywatnych przewoźników, którzy przewożą pasażerów w najbardziej atrakcyjne miejsca, np. do aquaparku niedaleko miasta. Bez problemu możemy polegać na transporcie komunikacji miejskiej. Szczególnie jeżeli zależy nam na zwiedzeniu zabytkowej części miasta, a nie tylko korzystania z atrakcji, jakie znaleźć można na samym wybrzeżu kurortowym.

Bilety na autobusy komunikacji miejskiej możemy zakupić zarówno w specjalnych punktach sprzedaży znajdujących się w mieście, ale również u samego kierowcy. W przypadku wynajęcia własnego auta przemieszczanie po mieście i jego okolicach jest znacznie ułatwione. Podróżujemy wtedy wedle własnego uznania, bez konieczności czekania na przystankach autobusowych. Jeżeli chodzi o parkingi na terenie miasta, mamy ich całkiem sporo, szczególnie w centrum miasta. Na jego obrzeżach natomiast dość popularną praktyką jest parkowanie wzdłuż ulicy, jednak warto dobrze rozglądać się za znakami, by uniknąć mandatu!

Co warto zwiedzić w Poreč – najważniejsze zabytki

Poreč to nie tylko popularny kurort turystyczny, gdzie można wylegiwać się w pełnym słońcu i leniwie przechadzać po piaszczystych plażach. Jest to również miasto o wielkiej wartości historycznej, które pod tym względem ma wiele do zaoferowania turystom. Najbardziej znanym miejscem o niezwykłej historii jest Bazylika Eufrazjusza pochodząca z VI wieku n.e.. Można w niej podziwiać przepiękne mozaiki sztuki bizantyjskiej, a także inne, cenne eksponaty. Bazylika w 1997 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie sposób również pominąć jednego z piękniejszych placów w mieście, a mianowicie Trg Slobode. Znajdziemy tu przepiękny, barokowy kościół Matki Boskiej Królowej Aniołów.

Ciekawość mogą wzbudzić również doskonale zachowane mury obronne, jakimi niegdyś było otoczone miasto. Najlepiej zachowany fragment muru zobaczyć można od strony północnej, gdzie wzdłuż morza przebiega przyklejona do niego promenada. Mury można obejrzeć z bliska, są również dostępne stanowiska opisujące dokładnie ich dzieje na przestrzeni wieków oraz pełnione funkcje. Można przejść się również piękną promenadą Riva, wzdłuż której podziwiać można kamienice o unikatowej architekturze. Dzięki renowacjom są one wciąż praktycznie w niezmienionej formie. Na zwiedzanie Poreč poświęcić warto co najmniej dwa dni, by móc obejrzeć wszystkie najważniejsze jego miejsca.

Wydarzenia i festiwale w Porec – najciekawsze w sezonie letnim

Bogata, chorwacka kultura i zamiłowanie do zabawy pozwoli turystom poznać panujące tu zwyczaje i wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach, jakie na przestrzeni roku organizowane są właśnie w Poreč. Najbardziej znanym wydarzeniem kulturowym i muzycznym jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Chóralny i Orkiestrowy, który zrzesza zespoły z całego świata. Turyści i lokalni mieszkańcy mogą bawić się w rytmach muzyki. Festiwal organizowany jest pod koniec kwietnia i trwa kilka dni. Wstęp jest zwykle bezpłatny, choć jest możliwość zakupienia biletów do specjalnej strefy.

Innym, równie ciekawym wydarzeniem, jest organizowany z ogromnym rozmachem Open Air Festival w Poreču. Trwa on od 1 lipca aż do 14 września. W tym czasie odbywa się około 100 różnych imprez muzycznych, gastronomicznych i kulturalnych. Można nie tylko pobawić się przy doskonałej muzyce, ale również spróbować wyjątkowych specjałów z całego świata dzięki food truckom rozstawionym na głównych ulicach. Jedno jest pewne – w sezonie letnim w Poreču na pewno nie będziemy się nudzić!

Plaże w Poreč – gdzie najlepiej wypoczywać?

Na terenie miasta znajduje się kilka bardzo ładnych i zadbanych plaż o dużej powierzchni. Umożliwiają one słodkie lenistwo, ale i wodne szaleństwa. Jednakże pierwszą i jednocześnie najbardziej polecaną plażą dla turystów w Poreč, jest Sveti Nikola znajdująca się na pobliskiej wyspie o tej samej nazwie. Można tam dopłynąć motorówką lub specjalnymi promami kursującymi praktycznie co godzinę. Jest to wyjątkowo ładne miejsce o dużej powierzchni. Plaża jest czysta i zadbana, są również dostępne leżaki i parasole do wynajęcia, jako że plaża należy do jednego z większych kurortów na wyspie.

Kolejną plażą, tym razem znajdująca się już bezpośrednio w Poreč, jest Pical zlokalizowana na wschód od starówki. Odległość tą pokonamy pieszo w zaledwie kilka minut. Plaża ta jest częściowo pokryta betonem, jednak duża jej część jest piaszczysta. Wody są tam wyjątkowo spokojne i płytkie, więc jest to dobre miejsce do zabawy z dziećmi. Nad plażą porastają również gęste drzewa, dzięki czemu w największy upał możemy schować się w jej cieniu. Ostatnią już plażą, na którą warto się udać w Poreč, jest kamienista plaża Červar. Znajduje się na niedużym półwyspie na północ od miasta. Miejsce to jest wyjątkowo urokliwe, niech nie zwiedzie nas jej kamienista powierzchnia! Można znaleźć wygodne miejsca do wypoczynku i podziwiać piękne widoki. Zdecydowanie warto!

Aquaparki – świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych!

Alternatywną rozrywką dla klasycznej zabawy na plaży są aquaparki, które cieszą się ogromną popularnością w kurortach turystycznych. Również w mieście Poreč dostępne są takie atrakcje, a dokładnie nieco poza jego granicami. Zaledwie kilkanaście kilometrów na południe znajduje się największy na Istrii aquapark – Aquacolors. Do dyspozycji gości znajduje się tam nie tylko kilka rodzajów basenów (w tym ze sztucznymi falami), ale również 13 wodnych zjeżdżalni, place zabaw i zaplecze gastronomiczne, w tym bary, restauracje i kawiarenki. Jest to obiekt niezwykle popularny i oblegany, szczególnie w sezonie letnim – warto zakupić bilety z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem. Alternatywą dla tego miejsca jest również nieco mniejszy aquapark Istralandia. Ma on w swoim zanadrzu 3 duże baseny, aż 12 wodnych zjeżdżalni oraz tereny do uprawiania różnych sportów, m.in. siatkówki, koszykówki oraz boisko do piłki nożnej. Można tu również znaleźć plac zabaw, dlatego warto udać się tu z małymi dziećmi.

Pogoda i temperatura w Poreč – kiedy jechać?

Chorwacja jest znana ze swojego wyjątkowo ciepłego klimatu i doskonałych warunków do wypoczywania. Warto tutaj jednak również zwracać uwagę na porę roku, planując wyjazd wakacyjny. Najkorzystniejszymi porami roku na wyjazd będzie późna wiosna, lato oraz wczesna jesień, a zatem miesiące od maja aż do września. To wtedy jest najlepsza pogoda, najwyższa temperatura i praktycznie brak opadów deszczu. Średnia temperatura w sierpniu wynosi 27 stopni, a dla porównania w styczniu przewidywana temperatura to ok. 7 stopni, co zdecydowanie może sugerować, jaki miesiąc będzie najlepszy na wyjazd do Poreč.

W październiku i listopadzie za to można spodziewać się największej ilości dni deszczowych. Dlatego ostatnim, najlepszym miesiącem na wyjazd, jest wrzesień. Oczywistym jest to, że poza sezonem jest o wiele mniejsza ilość turystów w kurortach, jednak pogoda i temperatura wody są wtedy znacznie niższe, a to może wpływać na komfort wypoczynku.

Restauracje w Poreč – gdzie najlepiej zjeść?

Każdy dobry kurort turystyczny posiada dużą ilość punktów gastronomicznych, które pozwolą turystom spróbować nowych smaków. W chorwackim mieście Poreč mamy całkiem spory wybór restauracji, barów i kawiarni, gdzie każdy znajdzie coś idealnie dla siebie. Pierwszym, bardzo polecanym miejscem, jest Konoba aba, restauracja lokalna z doskonałej jakości jedzeniem. W ofercie znajdziemy takie pyszności jak owoce morza w różnych wydaniach, a także świetnej jakości alkohol. Jest to miejsce schowane nieco na uboczu, ale zawsze tętniące życiem. Kolejne miejsce na gastronomicznej mapie Poreč to Konoba Ćakula, która słynie z doskonale przyrządzonych ryb i ośmiornic. Ceny są bardzo przystępne, a jedzenie świeże i fantazyjnie podane. Owoce morza również zjemy w tym miejscu, warto spróbować szczególnie krewetek i ośmiorniczek.

Hotele w Poreč w przystępnej cenie

Wakacje w popularnym kurorcie wcale nie oznaczają, że musimy wydać sporą ilość pieniędzy na nocleg. W mieście Poreč mamy do wyboru nie tylko hotele, ale również prywatne apartamenty, które ostatecznie będą kosztować o wiele mniej niż pobyt w najpopularniejszych hotelach kurortowych. Optymalnym rozwiązaniem może być nocleg w dwugwiazdkowym Lanterna Sunny Resort by Valamar, zlokalizowanym ok. 2 minuty pieszo od plaży. Jest to kompleks apartamentów, w których znajdziemy aneks kuchenny, prywatną łazienkę oraz podstawowe wyposażenie, takie jak łóżko, szafa, telewizor czy kanapa. Do dyspozycji pozostaje również plac zabaw dla dzieci, bezpłatny parking oraz Wi-Fi.

Kolejną opcją jest kameralny kompleks Apartments Maris, również oferujący małe apartamenty z ekonomicznym wyposażeniem, znajdujący się ok. 6 minut pieszo od najbliższej plaży. Obiekt oferuje m.in. przestronny taras, sprzęt do grillowania, a także praktycznie wyposażone pokoje. Mimo swojej miejskiej lokalizacji na terenie obiektu jest dużo zieleni. Ostatnią propozycją taniego noclegu w Poreč jest zarządzany przez prywatnego gospodarza Apartment Červar, apartament o powierzchni ok. 40 m2, który zapewnia maksymalną prywatność i spokój. Znajduje się on nieco dalej od miasta, bo ok. 6 km, jednak stanowi najtańszą alternatywę noclegu tak jak pozostałe, prywatne kwatery do wynajmu. Cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na przyjaznego gospodarza i jego gościnność.

Najlepsze hotele z widokiem na morze

Poreč to miasto położone na wybrzeżu, dlatego też wiele hoteli oferuje piękny widok na morze, co cieszy się wyjątkowo dużą popularnością. Ofertę noclegową z opcją pokoju lub apartamentu z widokiem na morze oferuje dla przykładu czterogwiazdkowy obiekt Hotel Parentium Plava Laguna. Jest on zlokalizowany tuż przy samej plaży. Do dyspozycji gości pozostaje ogromne centrum odnowy biologicznej, spa, basen, a także wygodne pokoje. Zadbano w nich nie tylko o komfort, ale również o estetykę. Większość pokoi posiada balkon z widokiem na morze, jednak warto podkreślić chęć otrzymania takiej rezerwacji podczas jej dokonywania.

Kolejną propozycją hotelu oferującego piękne, nadmorskie widoki, jest Aparthotel Adeo znajdujący się nieco dalej od plaży. Dzięki wzniesieniu pozwala podziwiać piękno Zatoki Molindrio. Wszystkie apartamenty dostępne dla gości są klimatyzowane, dźwiękoszczelne i dysponują balkonem z pięknym widokiem. W każdym z nich dodatkowo znajdują się liczne udogodnienia, takie jak telewizor z płaskim ekranem, sofy oraz aneks kuchenny ze zmywarką, kuchenką mikrofalową i lodówką. Na terenie ośrodka znajduje się również odkryty basen oraz bezpłatny parking dla gości. Opinie nie pozostawiają złudzeń. Oba obiekty w tej miejscowości cieszą się ogromną popularnością ze względu na wysoki poziom usług, ale również zapierające dech w piersi widoki!

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Poreč

Podróżujący z małymi dziećmi rodzice zwracają często uwagę na konkretne udogodnienia, które pozwalają cieszyć się komfortowym wypoczynkiem i zadbać o potrzeby najmłodszych w trakcie pobytu. W mieście Poreč znajdziemy bez problemu hotele przyjazne dzieciom, oferujące konkretne usługi i atrakcje dla najmłodszych. Jednym z nich jest luksusowy Hotel Park Plava Laguna, który cieszy się opinią doskonałego ośrodka rodzinnego. Obiekt udostępnia swoim gościom centrum odnowy biologicznej, odkryte baseny, restauracje i bary. Szczyci się także bogatą ofertą sportową i rozrywkową zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Propozycją wartą rozważenia dla podróżujących z małymi dziećmi jest również nieco bardziej kameralny, ale wciąż bardzo komfortowy obiekt Apartmani Natalija. Oferuje on różne formy zakwaterowania, również pokoje rodzinne z możliwością dostawienia łóżeczek dziecięcych. Do dyspozycji pozostaje prywatna łazienka z pełnym wyposażeniem, odkryty basen, ogród z placem zabaw oraz leżaki. Obiekt znajduje się w korzystnej lokalizacji względem największych atrakcji miasta.

Najlepsze hotele w Istrii

Poprzedni

Buje – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

Pogoda i temperatura w Istrii w ciągu roku

Następny

1 komentarz do wpisu “Wakacje w Poreč – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże”

  1. Pingback: Buzet - co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać? - Istria.pl - Wakacje w Istrii, wczasy All Inclusive, hotele

Dodaj komentarz