Wakacje w Puli – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

, , 26 lutego 2023 Tagi , , , ,

Choć Pula nie jest stolicą Istrii, bez wątpienia jest jej największym i najbardziej znaczącym miastem. Usytuowana na siedmiu wzgórzach, znana jest głównie z majestatycznego rzymskiego amfiteatru wzniesionego przez cesarza Wespazjana, który swoim wyglądem przypomina słynne Koloseum. Nic więc dziwnego, iż Pula nazywana jest dziś najbardziej rzymskim spośród wszystkich chorwackich miast.

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pula – kilka słów o historii miasta

Pula to jedno z kilku chorwackich miast położonych na południowo-wschodnim krańcu półwyspu Istria. Jego historia sięga V wieku p.n.e., gdy tereny te zamieszkiwane były przez iliryjskie plemiona. W późniejszych wiekach region ten znalazł się pod panowaniem Rzymian. To właśnie w tym czasie Pula przeżywała swój największy rozkwit. Pozostałością po tym okresie jest imponujących rozmiarów amfiteatr, łuk triumfalny, a także kamienne świątynie i teatry. Następnie Pula przeszła w ręce Bizancjum, a w 1331 roku stała się częścią Republiki Weneckiej. W XVIII wieku gdy Pulę przejęli Habsburgowie, w mieście wzniesiono port, który do dzisiaj przynosi duże wpływy do budżetu Puli. Każdego dnia wypływają z niego nie tylko kutry rybackie, ale i promy z turystami i jachty należące do najbogatszych mieszkańców kontynentu.

Pula – miejsca, które warto zobaczyć

Znany na cały świat amfiteatr

Największą atrakcją Puli jest wzniesiony przed wiekami rzymski amfiteatr. Zbudowany z białego wapienia, osadzony jest na wysokiej skarpie. W latach świetności mógł pomieścić nawet 23 tysiące widzów. Obok Koloseum w Rzymie i Al-Dżamm w Tunezji tutejszy amfiteatr jest najlepiej zachowanym tego typu obiektem na świecie. Pierwotnie amfiteatr był areną walk gladiatorów. Dziś jest miejscem, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne w regionie. Co ciekawe, amfiteatr od czasów średniowiecza stanowił źródło kamienia dla lokalnej ludności. Oryginalne fragmenty konstrukcji znajdują się dzisiaj między innymi w dzwonnicy przy katedrze w Puli. Na dzień dzisiejszy amfiteatr w Puli może pomieścić do 5000 osób. Warto wiedzieć, iż na jego scenie występowali między innymi Lucciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Zucchero, Sting, Seal i Eros Ramazzotti.

Zabytki z czasów starożytności

Złota Brama w Puli to łuk wzniesiony na chwałę trzech członków rodziny Sergievac, którzy w przeszłości piastowali ważne funkcje w państwie. Złota Brama stanęła wewnątrz południowej bramy miejskiej. Frontem zwrócona jest na zachód miasta. Jej ściany zdobią reliefy przedstawiające winorośl oraz pnącza akantu. Strop wieńczy wizerunek orła z rozpostartymi skrzydłami, który trzyma w szponach węża.

Świątynia Augusta została wzniesiona na cześć pierwszego cesarza rzymskiego. Pierwotnie była częścią triady składającej się z trzech świątyń. Co ciekawe, Świątynia Augusta na przestrzeni lat była między innymi świątynią pogańską, kościołem, spichlerzem, a także muzeum. Chcąc ją zobaczyć, należy kierować się w stronę Pałacu Miejskiego. Jej reprezentacyjna część to przedsionek z sześcioma kolumnami w stylu korynckim. Na jej tyłach znajduje się cella. Całość zdobiona jest płaskorzeźbami przedstawiającymi motywy roślinne i zwierzęta.

Brama Herkulesa usytuowana jest pomiędzy dwoma wieżami. Na jej łuku znajduje się piękna płaskorzeźba przedstawiająca Herkulesa oraz imiona dwóch rzymskich urzędników.

Zamek w Puli

Forteca w Puli nierzadko nazywana przez turystów zamkiem, to tak naprawdę barokowa forteca z XVII wieku, którą wzniesiono na najwyższym wzgórzu miasta, na szczątkach zrujnowanego, średniowiecznego zamku. Jej budowniczym był jeden z najbardziej cenionych budowniczych fortyfikacji w Europie, Antoine De Ville. Do jego budowy wykorzystano między innymi bloki kamienia pochodzące z dawnego teatru rzymskiego. Obecnie miejsce to jest siedzibą Muzeum Historycznego i Morskiego Istrii.

Atrakcja dla dzieci

Równie dużą popularnością co zabytki, cieszy się Akwarium w Puli. Odwiedzający znajdą wewnątrz aż 200 gatunków ryb morskich, gadów i płazów, które zamieszkują te rejony. Oprócz akwariów na miejscu możemy zobaczyć centrum ratowania żółwi morskich, wystawę poświęconą północno-adriatyckim roślinom i zwierzętom, a także dział o nazwie ewolucja, z dużą wystawą skamielin oraz akwaria z rybami przystosowanymi do życia na lądzie.

Pula – co i gdzie zjeść?                

Ze względu na długą i skomplikowaną historię kuchnia chorwacka stanowi prawdziwy kulinarny tygiel. W nadmorskiej części kraju zjemy świeże ryby i owoce morza, natomiast w Istrii, z której bliżej do Włoch niż do Zagrzebia, spotkamy się z potrawami, które bazują na makaronach i wyrobach mącznych. Wiele istryjskich miast posiada podwójne nazewnictwo, a ich mieszkańcy komunikują się w języku chorwackim i włoskim. Ta ścisła relacja sprawia, iż w większości restauracji położonych w Puli, zjemy nie tylko pyszną pizzę, ale i wiele innych potraw charakterystycznych dla kuchni włoskiej.

Jeśli mimo to nabierzemy ochotę na typowo chorwackie danie, powinniśmy zamówić cevap lub pleskavicę. Warto pamiętać, iż tego typu potrawy można zakupić w restauracjach, które w Chorwacji zwane są konobami. W większości przypadków serwowane są w nich wyłącznie regionalne specjały.

Do najchętniej odwiedzanych restauracji w Puli należą:

  • A Casa di Nonna,
  • Valli Fine Bistro,
  • Farabuto,
  • Konoba Boccaporta,
  • Vodnjanka – Trattoria,
  • Jupiter.

Dania, których warto spróbować:

  • Brodet – jest to popularny gulasz rybny, którego się nie miesza, lecz potrząsa. Przygotowywany z siedmiu gatunków ryb z dodatkiem muszelek, doskonale sprawdzi się jako pierwsze danie, które rozbudzi naszą ochotę na więcej.
  • Solone sardynki – to jedna z najpopularniejszych przystawek na całym Adriatyku. Ich receptura zachowana od czasów starogreckich do dzisiaj zachwyca setki tysięcy turystów. Można podawać je polane oliwą lub grillowane z cebulą, czosnkiem i rozmarynem. W przeszłości były głównym składnikiem diety miejscowych rybaków.
  • Kalmary z grilla – choć kalmary można przyrządzać na wiele sposobów, te opiekane na grillu należą do ulubionych dań przybywających do Puli turystów. Świeżo wyłowione kalmary przed umieszczeniem na ogniu doprawia się tylko solą, pieprzem i oliwą z oliwek.
  • Czapki Jacoba – czyli małże na Istrii przyrządzane są w piecu, a po wyjęciu doprawiane oliwą z oliwek i przyprawami. Podawane w ten sposób zachwycają głębią smaku.

Winne szlaki na półwyspie

Położona na południu Europy Chorwacja słynie ze znakomitych win. Kilka lat temu z inicjatywy lokalnych istryjskich winiarzy zaczęto zapraszać do winnic turystów przybywających tu na wakacje. W otwartych dla gości gospodarstwach można skosztować wyprodukowanych w nich win, zobaczyć jak wygląda proces produkcji, a także spróbować lokalnych wypieków i serów. O możliwościach wizyty w winnicach warto dowiadywać się w punktach informacji turystycznej, które posiadają aktualne informacje dotyczące wizyt. Przed przybyciem warto umówić się na spotkanie z właścicielem winnicy. Telefony i adresy stron internetowych powinny być podane w informatorach.

Jeden z chętniej wybieranych szlaków winnych obejmuje Bronigle, Umag, Novigrad, Dajle, Niva Vas, Grooznjan, Buje i Savudrije. W północnej części półwyspu można skosztować win Teran, Muscat, Merlot, a także Cabernet Sauvignon, natomiast w niewielkich miejscowościach znajdziemy gęste wino Refosk.

Istryjskie wina zawdzięczają swój smak specyficznej glebie i panującym w tej części Europy warunkom klimatycznym. Wzdłuż wybrzeża występują gleby czerwone, natomiast w głębi kraju białe i gliniaste. Rodzaj gleby ma olbrzymi wpływ na rodzaj pozyskiwanego wina. Tam, gdzie przeważają gleby czerwone, otrzymuje się wino czerwone, natomiast tam, gdzie występują gleby białe, pozyskuje się wina jasne o świeżym i aromatycznym smaku.

Pula – kiedy jechać?

Pula znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lata są tutaj gorące, a zimy łagodne. Planując wakacje na Istrii, warto zastanowić się nad celem wyjazdu. Chcąc przez cały urlop wypoczywać na plaży i doskonalić umiejętności w wybranym sporcie wodnym, warto przyjechać tutaj w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Osoby nastawione głównie na zwiedzanie, którym niestraszne wahania temperatur, powinni odwiedzić Pulę wiosną i jesienią. Odwiedzając półwysep poza sezonem, unikniemy również tłumu turystów, którzy każdego roku odwiedzają Chorwację.

Pula i sporty wodne

Półwysep Istria stwarza doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych. Usytuowany w północnej części Morza Adriatyckiego to prawdziwy raj na ziemi. Niemalże przy każdej plaży w Puli znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, dzięki czemu możemy cieszyć się aktywnym wypoczynkiem. Co więcej, w każdej z nich w sezonie pracuje przynajmniej jeden doświadczony instruktor, który bez względu na nasz poziom zaawansowania udzieli nam lekcji. W Puli z dnia na dzień możemy zacząć przygodę z nurkowaniem, windsurfingiem, a nawet żaglami. Bardziej zaawansowani mogą bez przywożenia własnego sprzętu uprawiać kitesurfing lub parasailing. W ostatnich kilku latach dużą popularnością na świecie cieszy się również pływanie na supie, czyli pływanie na desce bez żagla, przy pomocy wiosła.

Warto pamiętać, iż przed wypożyczeniem sprzętu, a nawet kajaka, warto wcześniej wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów.

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Pula

Resort del Mar

To miejsce, które doskonale sprawdzi się w przypadku rodzin podróżujących z dziećmi. Wybudowany w 2011 roku, oddalony jest od morza o zaledwie 100 metrów, a od centrum miasta o 4 kilometry. Obiekt oferuje komfortowo urządzone pokoje z pełnym węzłem sanitarnym. W każdym z pokoi oprócz klimatyzacji znajduje się telewizja satelitarna i Internet. Hotelowa recepcja pozostaje do dyspozycji zameldowanych gości przez całą dobę. Podobnie jak większość chorwackich hoteli, Resort del Mar posiada duży, zewnętrzny basen. Na miejscu goście mogą korzystać z parasoli słonecznych i leżaków. Obok basenu mieści się bar, w którym można nabyć zimne drinki.

D&A Center Apartments

To jedno z tych miejsc, w których warto zatrzymać się z dziećmi. Obiekt został urządzony w taki sposób, aby dać zatrzymującym się w nim turystom pełnię swobody i niezależności. Każdy z apartamentów składa się z salonu z kanapą, sypialni, kuchni z lodówką i zmywarką, a także z niewielkiej jadalni, w której można spożywać przygotowane wcześniej posiłki. W lokalach znajduje się wiele miejsc do przechowywania, co jest szczególnie ważne w przypadku wyjazdu z dziećmi. W pobliżu D&A Center Apartments znajduje się działająca przez większą część roku wypożyczalnia rowerów.

Apartments Violete 742

Obiekt oferuje zakwaterowanie z bezpłatnym dostępem do szybkiego Wi-Fi, odkrytym basenem, parkingiem i widokiem na zabytkowe centrum miasta. W każdym z apartamentów znajduje się przestronny salon z kanapką, telewizorem i biurkiem do pracy, a także sypialnia, jasna łazienka i jadalnia. Plaża, na której można wypożyczyć leżaki, oddalona jest od obiektu o kilkaset metrów.

Najlepsze hotele w Puli z widokiem na morze

Czterogwiazdkowy Boutique Hotel Oasi

To bez wątpienia jeden z najbardziej luksusowym hoteli w Puli. Usytuowany na wzniesieniu, zapewnia jeden z najpiękniejszych widoków na morze w Istrii. Obiekt posiada własny odkryty basen, a także SPA i strefę wellness. Na zewnątrz mieści się również jedna z jego restauracji i bar z zimnymi drinkami. Boutique Hotel Oasi to nowoczesny i przyjazny środowisku kompleks, który do podgrzewania wody wykorzystuje energię słoneczną. Hotelowa restauracja serwuje wyłącznie specjały kuchni regionalnej z opcją wegetariańską.

Park Plaza Histria Pula

W Puli znajdziemy wiele obiektów o podwyższonym standardzie. Jednym z nich jest czterogwiazdkowy Park Plaza Histria Pula. Ten wspaniały obiekt został urządzony przez znanych w Chorwacji architektów. Kolorystyką nawiązujący do odcieni tafli morza, sprawia, iż w jego wnętrzu można się nie tylko zrelaksować, ale i nabrać sił na kolejny dzień w Puli. Przez panoramiczne okna do wnętrz wpada dużo naturalnego światła, co korzystnie wpływa na nastrój wypoczywających. W Park Plaza Histria Pula znajdują się aż dwa baseny, prywatny parking, SPA, strefa wellness, bar, a także prywatna plaża z leżakami i trzy restauracje.

Na terenie hotelu znajdziemy ponadto pole do minigolfa. Większość hotelowych pokoi dysponuje balkonem, z którego roztacza się wspaniały widok na otwarte morze. Co więcej, wszystkie są klimatyzowane i posiadają łazienki z darmowym zestawem kosmetyków i suszarką do włosów. W SPA oprócz zbiorników z wodą morską możemy cieszyć się łaźnią turecką, sauną i łaźnią lodową. Zainteresowani znajdą na miejscu również salon fryzjerski, a także salon kosmetyczny z gabinetami zabiegowymi.

Hotel Modo

Podobnie jak poprzedni obiekt, ten hotel posiada cztery złote gwiazdki. Położony 100 metrów od morza, doskonale sprawdzi się w przypadku miłośników sportów wodnych. Wokół hotelu znajdują się aż trzy plaże: Valovine, Stoja i Zelenik. Na miejscu znajdziemy restaurację, bar i taras, na którym można jadać zamówione w restauracji posiłki. Każdy z pokoi dysponuje częścią wypoczynkową, telewizorem z płaskim ekranem, biurkiem oraz łazienką z suszarką do włosów i zestawem kosmetyków. Hotel Modo oferuje śniadania w formie bufetu.

Hotele w Puli w przystępnej cenie

Apartments Forum 2 to obiekt, który świadczy wysokiej klasy usługi w atrakcyjnej cenie. Składa się z kilku średniej wielkości apartamentów, które zostały dostosowane do potrzeb przybywających do Chorwacji turystów. Na miejscu na przybyłych czekają kilkuosobowe apartamenty z klimatyzacją, telewizorem z dostępem do kanałów satelitarnych, a także kuchnią, łazienką i salonem.

Main Square Apartments położony jest w odległości 600 metrów od centrum miasta. Obiekt w swojej ofercie posiada trzy apartamenty z widokiem na infrastrukturę miejską. Dużą zaletą tego miejsca jest znajdujący się w sąsiedztwie plac zabaw.

W jaki sposób dostać się do Puli?

Do Puli możemy dostać się na cztery sposoby. Decydując się na podróż samochodem, należy kierować się drogą A9 na południe półwyspu, a następnie na zjeździe numer 10 zjechać w prawo.  Drugim sposobem jest pociąg. W tym przypadku należy wyjechać z Zagrzebia bezpośrednim pociągiem do Puli. Pociąg jedzie tam około pięciu godzin. Kolejną możliwością jest samolot. Lotnisko, z którego korzysta większość operatorów, położone jest kilka kilometrów od miasta. Ostatnią, czwartą możliwością, jest droga morska.

Gdzie szukać parkingu?

Przyjeżdżając do Puli samochodem, warto wybierać te hotele, które posiadają prywatne parkingi dla gości. Jeśli jednak wybrany przez nas obiekt nie posiada takiego, samochód warto pozostawić na parkingu mieszczącym się przy amfiteatrze. Jest to publiczny i bezpłatny parking z wydzielonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnością. Poza tym parkingi w Puli podzielone są na trzy strefy: czerwoną, żółtą i białą. Najdroższa jest biała strefa obejmująca centrum miasta.

Pula to jedno z najpiękniejszych miast na Istrii. Posiadające bliskie relacje z Italią wyróżnia się na tle pozostałych miejscowości, które usytuowane są na półwyspie. Duża liczna atrakcji sprawia, iż Pulę warto odwiedzić nie tylko latem, ale i zimą, gdy w mieście widoczni są głównie Chorwaci. Doskonałym tego dowodem jest 18 października, czyli dzień, w którym w Puli obchodzi się Światowy Dzień Krawata. Ale Pula to również doskonałe i zdrowe jedzenie, a także dziesiątki winnic i gajów oliwnych, z których pochodzą jedne z najlepszych oliw z oliwek w Europie.  Jeśli nie możemy spędzić w Puli całego urlopu, warto wpaść tutaj choć na jeden dzień, gdyż w Chorwacji nie ma drugiego takiego miasta.

Najlepsze hotele w Istrii

Poprzedni

Labin – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

Pazin – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

Następny

Dodaj komentarz