Wejście na Vojak – najwyższy szczyt masywu Učka w Górach Dynarskich

, 8 marca 2023 Tagi , , , , , ,

Chyba nikt z nas nie będzie miał większych wątpliwości co do tego, że Chorwackie góry są jednymi z najpiękniejszych. Szczególnie jeśli mowa tu o Górach Dynarskich i masywie Učka. To właśnie tam możemy oddychać całkowicie świeżym powietrzem i to właśnie tam można podziwiać jedne z najpiękniejszych krajobrazów. Można też wejście na Vojak. Ale jak się do tego przygotować? O czym pamiętać? Sprawdźmy!

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wejście na Vojak – to musisz wiedzieć przed podróżą!

Wejście na Vojak, szczególnie w momencie, kiedy udajemy się tam po raz pierwszy, powinno zostać odpowiednio zaplanowane. Nie oszukujmy się, ale do nieznanych nam gór warto podchodzić z nieco większym dystansem. Pamiętajmy, że Vojak ma wysokość 1401 metrów nad poziomem morza, czyli bardzo podobne parametry co polska Śnieżka czy Turbacz. Często zdarza się, że pomimo wybrania dość łagodnego szlaku, momentami staje się on dość niebezpieczny i ciężki do pokonania.

Uchka National Natural Park, Mount Voyak, islands in the Adriatic
Park Narodowy Uchka, Góra Voyak,,licencja: shutterstock/By Igor Alexsander

Z podstawowych informacji, przed wejściem na Vojak, warto również wiedzieć, że nawet jeśli wybieramy się tam w samym środku sezonu wakacyjnego, to w miarę wysokości, jakie będziemy pokonywać, będzie się tam robić zdecydowanie coraz chłodniej. Dodatkowo mogą się też pojawić nieoczekiwane opady deszczu.

Co należy ze sobą zabrać?

Bardzo ważne jest więc to, by zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania, a nawet i płaszcz przeciwdeszczowy. Dodatkowo nie obejdzie się bez:

  • odpowiednich butów – przydadzą się nam buty trekkingowe, z solidną podeszwą i wysoką cholewką;
  • wody – podczas całej, górskiej wspinaczki niestety, nie napotkamy po drodze żadnego sklepu, wobec tego zapas wody czy termos z ciepłym napojem to prawdziwa podstawa;
  • przekąski – podobnie jak w przypadku wody, warto mieć ze sobą coś do przegryzienia. Wejście na Vojak to dość spory wysiłek, więc odpowiednia dawka energii z pewnością się nam przyda.

Pamiętajmy także o tym, że podczas szlaku znajdziemy ławeczki i miejsca na odpoczynek, więc nie musimy narzucać sobie ogromnego tempa. Postarajmy się zadbać o to, by wejście na Vojak było dla nas po prostu przyjemnością i szansą na podziwianie niesamowitej przyrody.

Jak wygląda trasa i wejście na Vojak?

Z pewnością zależy nam na tym, by wybrać dla siebie w miarę łagodny szlak i wejść na Vojak bez większych problemów i utrudnień. Wobec tego jedną z najłatwiejszych tras, która powinna każdemu z nas przypaść do gustu to ta, która zaczyna się w schronisku Planinarski Dom Poklon. To schronisko znajduje się tuż koło parku narodowego Učka i to właśnie tam powinniśmy rozpocząć nasze zdobywanie szczytu. Warto zauważyć, że pierwszy etap naszej trasy będzie prowadził przez przełęcz o dokładnie tej samej nazwie, czyli Poklon. Trasa głównie będzie nas prowadziła przez las i miejscami będzie przecinała się z drogą asfaltową. W tym momencie warto mieć na uwadze to, że miejscami trasa ta może być wyjątkowo stroma, więc trzeba się do takich zejść przygotować.

Fortress, Vojak - Istra Peninsula Croatia
Twierdza, Vojak – Półwysep Istria Chorwacja, licencja: shutterstock/By ssputnik

Kolejne etapy trasy obejmują głównie podejścia – niekiedy dość wymagające, jednak jest to jedna z najłatwiejszych tras. Cały czas podążasz przełęczą, a pokonywanie wzniesień rozpoczyna się dopiero w tym momencie, kiedy zbliżamy się już do samego szczytu. Opisana trasa – zgodnie z tym, co już zostało wspomniane – jest jedną z najłatwiejszych. Faktem jest, że istnieje jeszcze kilka innych szlaków trekkingowych, które mogą zabrać nas na szczyt. Jednak większość z nich jest zdecydowanie przeznaczona dla bardziej doświadczonych trekkerów. Jeśli więc decydujemy się wejść na Vojak po raz pierwszy, to z pewnością nie warto sobie znacznie tego zadania utrudniać.

Szczyt Vojak – co na nim znajdziemy?

Po pokonaniu wspominanej już trasy możemy sobie pogratulować, właśnie weszliśmy na najwyższy szczyt masywu Učka – Vojak. Wobec tego, z całą pewnością warto się dowiedzieć, co tam na nas czeka? Otóż – ku zdziwieniu wielu podróżnych – na samym szczycie Vojak możemy podziwiać dwie rzeczy – wieżę telekomunikacyjną oraz wieżę radiową. Jednak to nie wszystko, gdyż tuż obok nich podróżni mogą znaleźć także platformę widokową i to właśnie nią warto się najmocniej zainteresować. Cała wieża została bowiem wybudowana z kamienia w 1911 roku przez Austriacki Klub Turystów.

Hike to the top of the Ucka Mountain on Vojak - Primorje-Gorski - Croatia
Wędrówka na szczyt góry Ucka na Vojak – Primorje-Gorski – Chorwacja, licencja: shutterstock/By

W czasie I wojny światowej to właśnie ta wieża służyła jako pomoc dla austriackiej armii. Niemniej, jednak jeśli zdecydujemy się „wdrapać” na tę wieżę, wówczas możemy podziwiać z niej fenomenalne widoki i co najważniejsze, wykonać także spektakularne, pamiątkowe zdjęcia. Ciekawostką jest fakt, że na szczycie Vojak znajduje się również jeden, niewielki sklepiki, w którym można kupić pamiątki – sklepki znajduje się bezpośrednio w wieży. Z kolei sam wstęp na tę platformę widokową jak dotąd jest całkowicie bezpłatny. Zejście z Vojaka warto wykonać w ten sam sposób co wejście, wówczas znamy już całą trasę i nic nie powinno nas zaskoczyć.

Czytaj także:

Najlepsze hotele w Opatija

Poprzedni

Bazylika Eufrazjusza w Poreču – wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą!

TOP 5 miejsc i atrakcji w Puli, które koniecznie musisz zobaczyć!

Następny

Dodaj komentarz