Wenecka twierdza Kaśel w Puli – jak do niej dojechać i jak ją zwiedzać?

13 kwietnia 2023 Tagi , , , , ,

Pula często uważana jest za najpiękniejsze miasto półwyspu Istria, a także najciekawsze miasto w całej Chorwacji. Obecność starożytnych ruin i wielu innych zabytków w Puli jest poniekąd związana z jej dość burzliwą historią. Jeśli chcesz bliżej ją poznać, to koniecznie musisz odwiedzić twierdzę Kaśel. Jak jednak możesz do niej dojechać i w jaki sposób najlepiej ją zwiedzić? Przekonajmy się!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wenecka twierdza Kaśel w Puli – poznaj jej historię

Twierdza Kaśel nazywana jest często Twierdzą Wenecką. Zwykle przyciąga ona do siebie największe grupy turystów, którzy chcą bliżej zapoznać się z jej kunsztem. Jeśli Ty również chcesz odwiedzić jeden z najważniejszych zabytków w Puli, wówczas powinieneś w pierwszej kolejności poznać jego historię. Twierdza Kaśel została wybudowana w latach 1630 – 1633. Za projekt odpowiadał francuski inżynier – Antoine De Ville. Wenecka twierdza została wzniesiona z myślą o jej walorach obronnych. Budowla reprezentuje styl barokowy, a za głównych pomysłodawców jej powstania uważa się Wenecjan – stąd też nazwa twierdzy. Ciekawostka jest fakt, że na jej miejscu dawniej stała rzymska warownia, która została doszczętnie zniszczona.

Ancient Roman Amphitheater in Pula, Croatia, Famous Travel Destination, in Sunny Summer Evening with Trees and Flowers in Foreground
Starożytny rzymski amfiteatr w Puli, Chorwacja, słynny cel podróży, w słoneczny letni wieczór z drzewami i kwiatami na pierwszym planie,licencja: shutterstock/By

Twierdza Kaśel nieco różni się od tradycyjnych i dobrze Ci znanych budowli obronnych. Jest ona niska i posiada cztery bastiony. Jednocześnie historia samej fortecy jest nieco bardziej skomplikowana. Tuż po upadku Wenecjan, cała Pula dostała się pod panowanie Austriackie. Wówczas rozpoczęły się przebudowy twierdzy Kaśel i wzbogacania jej o kolejne elementy. Austriacy dobudowali całkowicie nową wieżę strażniczą, a także wydzielili pomieszczenia odgrywające rolę więzień. W tej formie wenecka twierdza Kaśel przetrwała po dziś dzień.

Jak możesz dojechać do twierdzy Kaśel?

Dojazd do twierdzy Kaśel nie powinien być dla Ciebie większym problemem. Jest ona bowiem ulokowana w samym sercu starego miasta, na niewielkim wzgórzu. Spacerując starówką w Puli, kieruj się więc w stronę Łuku Sergiusza i morskiego wybrzeża. Sama budowla jest świetnie oznaczona, znajdziesz ją bez problemu. Do twierdzy możesz dojechać również komunikacją miejską, gdyż w jej okolicy zlokalizowanych jest kilka przystanków.

Twierdza Kaśel – jak powinieneś ją zwiedzać?

Zwiedzanie twierdzy Kaśel może być dla Ciebie wyjątkowym przeżyciem – szczególnie jeśli jesteś zagorzałym miłośnikiem historii. Po dotarciu na miejsce swoje pierwsze kroki skieruj na dziedziniec, skąd z łatwością możesz zwiedzić również inne zakamarki. Obecnie dla podróżnych dostępna jest wieża strażnicza. Potem możesz iść do Zerostrasse, czyli do systemu podziemnych tuneli. To tam dawniej były więzienne lochy. Nie zapomnij, by wejść również na mury obronne, z których rozciąga się niesamowity widok na całą panoramę miasta. Dodatkową atrakcją w twierdzy Kaśel jest Muzeum Historii Morskiej Istrii. Możesz w nim podziwiać dawny sprzęt żołnierzy morskich, herby, a także i mundury. Znajdziesz tam również niewielki sklepik z pamiątkami, w którym możesz zaopatrzyć się w sentymentalne drobiazgi.

Wenecka twierdza Kaśel – godziny otwarcia i bilety wstępu

Wybierając się do twierdzy Kaśel musisz pamiętać o tym, że jest to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Wobec tego obowiązuje Cię bilet wstępu, a także dostosowanie się do godzin otwarcia. Ceny wejściówek prezentują się następująco:

  • dorośli zapłacą 10 euro;
  • dzieci i młodzież zapłacą 5 euro.

Pamiętaj, że kupując bilet wstępu do twierdzy Kaśel możesz także w jego ramach zwiedzić Muzeum Historii Morskiej Istrii. Jeśli zaś chodzi o godziny otwarcia zabytku, to twierdza jest czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00. Warto zauważyć jednak, że w dni świąteczne, a także w sezonie turystycznym, godziny otwarcia twierdzy mogą ulec nieznacznym zmianom. Warto więc, żebyś przed wyjazdem zapoznał się z informacjami, które znajdują się na oficjalnej stronie weneckiej twierdzy.

Czytaj także:

TOP 5 miejsc i atrakcji w Puli, które koniecznie musisz zobaczyć!

Muzeum Archeologiczne w Puli – bilety, zwiedzanie, przewodnik

Poprzedni

Trg Forum w Puli – co musisz o nim wiedzieć?

Wypożyczalnie samochodów w Puli – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz