Winnica Kozlović, zwiedzanie, degustacja win, godziny otwarcia

31 lipca 2022 Tagi , , ,

Istria słynie z doskonałych warunków do uprawy winogron i produkcji znakomitych win. Tutejsze winnice kontynuują winne tradycje od wielu lat. Jedną z nich jest Winnica Kozlović – miejsce, które jest świadectwem historii i minionych pokoleń, a sekretem jej wyjątkowości są cztery pokolenia wielbicieli wina. Zamiłowanie do wina, pasja i kontynuowanie rodzinnej tradycji sprawiły, że dziś produkcja wina wynosi prawie 100 tysięcy butelek rocznie. Odwiedziny w winnicy to nie tylko sposób na romantyczną wycieczkę, ale także możliwość skosztowania chorwackich win w najlepszym wydaniu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i zwiedzanie winnicy Kozlović w Istrii

Winnica Kozlović to jedna z wielu na terenie Istrii. Jest położona w niewielkiej miejscowości Momjan w północno-zachodniej części półwyspu Istria. Dodatkowo tereny winnicy znajdują się w samym sercu malowniczej, zielonej doliny Valle u podnóża wzgórza Momjan. To słoneczny region nieopodal granicy z Włochami i Słowenią słynący z produkcji najlepszych chorwackich win, docenianych na całym świecie. W winnicy Kozlovic powstają wina Malvazija, Valle, Svinjon, Violetta, Muscat Momiano i Teran. Dodatkowo z pozostałości winogron wykorzystywanych do produkcji wina powstaje owocowa brandy – Grappa Lacrime.

Najlepsze wina w Chorwacji

Od ponad wieku tradycja tworzenia wyśmienitych win jest kontynuowana przez kolejnych potomków rodziny Kozlović. Historia tworzenia wina sięga tu początku XX wieku. Pierwsza winorośl została zasadzona tu w już w 1905 roku, a pierwsza butelka wina trafiła do sprzedaży w 1987 roku. Dekadę później tutejsze wino Malvazija Gianfranco Kozlović otrzymało tytuł najlepszego białego wina w całej Chorwacji. Z kolei w 2001 roku Santa Lucia Malvazija 2001 zdobyła nagrodę dla najlepszego białego wina na świecie.

Początki Winnicy Kozlović to 1 hektar ziemi i niewielki dom zbudowany w miejscu dzisiejszej winiarni, który był zamieszkiwany przez jej założycieli. Oczywiście obecnie Winnica Kozlović to nowoczesny budynek o geometrycznej formie i imponujących rozmiarach zajmujący powierzchnię 2200 metrów kwadratowych. Druga część jest ukryta pod powierzchnią ziemi. Dodatkowo wod płaskim dachem porośniętym trawą i śródziemnomorską roślinnością, na trzech podziemnych kondygnacjach, znajdują się piwnice – miejsce leżakowania wyśmienitych win. Oczywiście niektórych gatunków można skosztować tylko w tym miejscu. Oszklony taras znajdujący się na szczycie jest miejscem, w którym odbywają się degustacje wina. Dodatkowo roztacza się z niego widok na plantacje winogron.

Teatro Felice

Tuż obok wznosi się Teatro Felice, czyli amfiteatr przeznaczony do organizowania pokazów i spotkań winiarskich oraz wszelkich koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Uprawa winogron wykorzystywanych do produkcji wina zajmuje dziś ponad 30 hektarów. Część to obszar rodzinnych działek na terenie doliny Valle, pozostałe plantacje znajdują się na ziemiach w okolicy Santa Lucia. Wina białe i czerwone powstają z ręcznie zbieranych owoców winogron ze szczepów Muscat Momiano, Teran, Malvazija Istriana oraz Sauvignon Blanc, Merlot i Cabernet Sauvignon.

Degustacja win i ceny zwiedzania winnicy

Na miejscu możliwe jest zwiedzenie winnicy wraz z piwnicami, w których dojrzewają, a także degustacja wszystkich powstających tu win. Zwiedzanie umożliwia poznanie etapów powstawania wina i połączone jest z opowieściami na temat historii tego miejsca, przy okazji można zapoznać się z historią winiarstwa Istrii. 

Dostępne są dwie opcje zwiedzania obiektu. Po pierwsze wycieczka po winnicy odbywa się w towarzystwie przewodnika, którym jest pracownik winnicy i trwa około 2 godzin. Obejmuje zwiedzanie i degustację 5 gatunków win. Podczas degustacji wraz z winami serwowane są potrawy nawiązujące do lokalnej kuchni, menu obejmuje dania od przystawki po deser. Zwiedzanie z degustacją to koszt 300 Kun. Z kolei w cenie 190 Kun można skorzystać z poczęstunku złożonego z regionalnych przekąsek połączonych z 4 rodzajami wina. Podczas odwiedzin winnicy można także kupić każdy gatunek wytwarzanego w niej wina – dla siebie jako pamiątkę z pobytu na Istrii lub jako prezent dla bliskich.

Winnica Kozlović – godziny otwarcia

Winnica jest czynna przez 6 dni w tygodniu, można ją odwiedzić od poniedziałku do czwartku w godzinach 11:00-16:00 oraz w piątki i soboty od 11:00 do 16:00. W niedziele i święta winnica nie przyjmuje gości.

Jak dojechać do Winnicy Kozlović i gdzie zaparkować?

Winnica Kozlović jest położona nieco na uboczu, na obrzeżach miejscowości Momjan na wschód od miasta Buje – można ją odnaleźć pod adresem Vale Momjan 78, 52460 Buje. Aby tu dojechać, najlepiej wybrać drogę krajową oznaczona numerem 21 i jechać nią w kierunku południowym. Na wysokości Buje trzeba zboczyć i wjechać na utwardzoną drogę prowadzącą do Momjan. Oczywiście z dotarciem do winnicy nie powinno być większego problemu – na trasie znajdują się liczne drogowskazy pomagające trafić na miejsce. Oczywiście na terenie winnicy, przy wejściu do głównego budynku winiarni znajduje się przestronny parking, na którym można się zatrzymać na czas odwiedzin.

Hotele blisko Winnicy Kozlović w Istrii

Momjan to mała wieś i choć posiada kilka prywatnych apartamentów, to w sezonie może być problem ze znalezieniem noclegu w dogodnym terminie. Planując odwiedziny w Winnicy Kozlović, można zatrzymać się także w sąsiednich miejscowościach oddalonych o kilka kilometów – Merišće, Kastel, Marušići lub Buje. Poniżej kilka propozycji noclegów na terenie Momjan.

Casa Martin

Przestronna willa z pięcioma sypialniami, tarasem z pięknym widokiem oraz basenem, sauną i strefą fitness. Obiekt pomieści dwunastu gości – osiem osób dorosłych i czworo dzieci. Jedna noc to koszt od 1800 do 3400 złotych. Oczywiście cena różni się w zależności od sezonu (adres: Gorinja Vas 29, Momjan).

Villa San Mauro

Nowoczesna willa z czterema sypialniami i miejscem dla dziewięciu osób, do dyspozycji gości jest ogród, odkryty basen i taras z widokiem na okolicę. Za jeden nocleg trzeba zapłacić od 1400 do 2600 złotych. Oczywiście cena zależy od sezonu (adres: Dolinja Vvas 25 b, Momjan).

Villa Momiano

Dom z dwiema sypialniami, dużym ogrodem i odkrytym tarasem. Obiekt znajduje się w spokojnej, zielonej okolicy i może pomieścić maksymalnie cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci. Jednodniowy pobyt to koszt od 800 do 1300 złotych, w zależności od terminu pobytu (adres: Momjan 1).

Villa Duda

Wakacyjny dom z czterema sypialniami, ogrodem, odkrytym basenem i słonecznym tarasem ze sprzętem do grillowania. Willa pomieści osiem osób, cena jednodniowego pobytu to około 2000 złotych (adres: Dolinja Vas 13, Momjan).

Apartments Viola

Trzygwiazdkowe, w pełni wyposażone apartamenty (do wyboru dwuosobowy lub trzyosobowy) w centrum miejscowości. Cena za jedną noc to około 200 złotych (adres: Dolinja Vas 10, Momjan).

Villa Nila

Wakacyjny dom z ogrodem i słonecznym tarasem z basenem oraz trzema sypialniami z miejscem dla sześciu osób. Jednodniowy pobyt kosztuje od 600 do 1400 złotych, w zależności od terminu (adres: Smilovici 133 A, Momjan).

Casa Dei Farfui

Przytulny, wakacyjny dom z ogrodem i basenem oraz dwiema sypialniami z miejscem dla pięciu osób. Koszt jednodniowego pobytu to około 800-900 złotych (adres: Kortivi 129, Momjan).

Poprzedni

Wakacje Novigrad – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Najlepsze hotele i noclegi w Fažana – wszystko co musisz wiedzieć

Następny

Dodaj komentarz