Wodospad Zarečki krov – atrakcja dla spragnionych wrażeń

30 marca 2022 Tagi , , ,

Wśród osób odwiedzających Chorwację z pewnością większość z nich słyszała o Parku Narodowym Krka lub o jeziorach Plitwickich. Są to miejsca cieszące się bardzo dużą popularnością i patrząc na zdjęcia, nie trzeba się długo zastanawiać, dlaczego tak jest. Jednak Chorwacja ma o wiele więcej do zaoferowania, a wodospady można również zobaczyć w innych częściach kraju. Co więcej – w przeciwieństwie do wodospadów Krka i jezior Plitwickich dostęp do wielu z nich jest darmowy. Dysponując więc ograniczonym budżetem albo chcąc odkryć inny region kraju, warto pomyśleć o substytucie – świetnym przykładem pięknego wodospadu może być Wodospad Zarecki Krov.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Perełka na środku IstriiZarečki krov

Istria to półwysep w południowej Europie, którego zdecydowana większość leży na północy Chorwacji, ale część terenów należy również do Słowenii oraz do Włoch. Istrię dzieli się tradycyjnie na trzy obszary: Białą Istrię, Szarą Istrię oraz Czerwoną Istrię. Kolor oznacza rodzaj skały, która dominuje w tym obszarze. Dla Białej Istrii są to białe skały wapienne, dla Szarej – skały fliszu, a dla Czerwonej jest to gleba zawierająca wiele związków żelaza, co nadaje jej charakterystyczną barwę. Większa część obszaru jest górzysta, znajduje się tam również wiele rzek, jezior i jaskiń.

Jedną z najpiękniejszych atrakcji Istrii jest mieszczący się w jej samym środku wodospad Zarecki Krov. Znajduje się on 4 km od miasta Pazin. Charakteryzuje się 10-metrowym spadkiem do głębokiego jeziora, które jest wspaniałą atrakcją dla osób potrafiących dobrze pływać.

Jak dostać się do wodospadu?

Droga do wodospadu Zarecki Krov jest naprawdę bardzo prosta. Jeśli korzystamy z auta, wystarczy wpisać w Google Maps nazwę wodospadu i pojechać do końca sugerowanej drogi. Trasa piechotą z parking zajmuje 5 minut. Do wodospadu można dojechać dwiema drogami w zależności od miejsca, z którego startujemy. Na końcu obydwóch z nich znajduje się darmowy parking. Wstęp do wodospadu Zarecki Krov jest również darmowy. Korzystając z komunikacji miejskiej, najłatwiej dojechać do miasta Pazin. Trasa prowadząca z miasta ma 4 km, a przejście jej zajmuje 30/40 minut. Droga nie jest zbytnio wymagająca, spokojnie nadaje się dla dzieci i osób starszych i jest bardzo polecana ze względu na piękną przyrodę.


Do miasta Pazin można dotrzeć zarówno pociągiem, jak i autobusem. Jest to dobrze skomunikowana miejscowość z miastami w pobliżu, ale podczas weekendów ilość kursów znacznie spada, więc trzeba być ostrożnym, planując wyjazd.

Co można robić przy wodospadzie Zarečki krov?

Okolica wodospadu Zarecki Krov zachęca do spędzenia tam paru godzin, a nawet i całego dnia. Przede wszystkim jest to miejsce bardzo piękne, więc warto zatrzymać się tam dłużej dla pocieszenia oczu. W jeziorze pod wodospadem można pływać – jest to więc idealne miejsce do ochłodzenia się w letnim upale. W okolicy jest mnóstwo przytulnych miejsc, gdzie można usiąść na kocyku i urządzić sobie piknik lub po prostu posiedzieć, zrelaksować się i nacieszyć pięknem natury. Znajduje się tam również sporo klifów, które cieszą się popularnością dla fanów adrenaliny. Wynoszą one koło 7 metrów, a jezioro jest na tyle głębokie, że skoki do wody są w tamtym miejscu dosyć bezpieczne. Znajduje się tam również jaskinia, do której można wpłynąć.

Okolice wodospadu w miesiącach letnich cieszą się dużą popularnością, lecz wciąż należą do tych mniej tłocznych w Chorwacji. Wciąż można znaleźć miejsca, w których będzie się sam na sam z przyrodą.

Atrakcje w okolicy

Miejscem, które na pewno warto odwiedzić, jest miasto Pazin. Znajduje się w nim zamek, który jest jednym z najbardziej turystycznym miejsc. W jego wnętrzu znajdują się dwa muzea.

W okolicy organizowane są również wyprawy na zwiedzanie jaskiń oraz odwiedziny w lokalnych winiarniach. Na takiej wycieczce można skosztować lokalnego trunku oraz zobaczyć, jak wytwarzane jest wino. Dla fanów adrenaliny fajną atrakcją będzie zjazd tyrolką. Trasa ma w sumie 660 metrów i miejscami można rozpędzić się nawet do 50 km/h. 

Poprzedni

Pazin – co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, jak dojechać?

Festiwale kulinarne w Istrii, kiedy i gdzie się odbywają?

Następny

Dodaj komentarz