Zamek Predjama (Predjamski Grad) – poznaj najważniejsze informacje

8 marca 2023 Tagi , ,

Chyba nikt z nas nie ma większych wątpliwości co do tego, że Słowenia skrywa w sobie wiele urokliwych miejsc. Zwykle turyści wybierają się jedynie do najpopularniejszych miast jak np. stolica Słowenii – Lubljana. Jednak w ten sposób można pominąć prawdziwie perełki. Jedną z nich jest historyczny Zamek Predjama – Predjamski Grad. Wobec tego, co warto o nim wiedzieć i w jaki sposób można go zwiedzić? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zamek Predjama – jego położenie oraz historia

Zamek Predjama jest jednym z najważniejszych – pod względem historycznym – miejsc w Słowenii Znajduje się on zaledwie 10 kilometrów od słynnej Jaskini Postojna. Obiekt sam w sobie osadzony jest na ponad 123-metrowych, majestatycznym klifie i co więcej, znajduje się on w tym miejscu już od ponad 700 lat. Zamek Predjama zaliczany jest to najpiękniejszych cudów ludzkości i jednocześnie jest on jednym z największych, jaskiniowych zamków na całym świecie. Ciekawostką może być fakt, że praktycznie co roku w tym zamku urządzany jest międzynarodowy turniej rycerski, gdzie można podziwiać zmagania rycerzy z dosłownie całego świata.

Castle of Predjama in Slovenia
Zamek Predjama w Słowenii, licencja: shutterstock/By mairu10

Historia zamku związana jest z postacią Erazma – służącego, który podstępem został skłoniony do zdrady swojego pana. Zamek był oblężony, jednak Erazm znalazł podziemny tunel, którym potajemnie przekazywał informacje oraz amunicję. Tunel Erazma jest atrakcją dla najodważniejszych turystów. Co więcej, tuż pod zamkiem znajduje się naturalnie wydrążona jaskinia przez potok Lokva. Obecnie nie tylko cały zamek, ale także Tunel Erazma i jaskinia tuż pod nim udostępnia się do zwiedzania dla turystów.

Zamek Predjama – w jaki sposób można go zwiedzić?

Zwiedzanie Zamku Predjama nie jest skomplikowane. Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie zamku całkowicie samodzielnie, wówczas w kasie biletowej zostanie nam wręczony audioprzewodnik, który będzie wsparciem podczas zwiedzania. Warto wiedzieć, że sama jaskinia pod zamkiem, a także budowla znajduje się aż na czterech poziomach, które przemierza się po kolei, wyznaczając kolejne etapy wycieczki. Wobec tego zwiedzanie rozpoczynamy od:

  • najwyższego poziomu – znajdziemy tam Erazm’s Gap oraz Fizenice. Są to poszczególne części zamku, które zostały udostępnione dla turystów,
  • przechodzimy na drugi poziom – w tym miejscu nasza podróż jaskinią doprowadzi nas do Stajni oraz „Przejścia Nazwisk”. Jest to jednocześnie główna część tunelu. Tam również możemy znaleźć podpisy osób zwiedzających, a także złożyć własny podpis w księdze. Znajduje się tam ona aż od XV wieku, po dzisiaj. Można sobie tylko wyobrazić, ile kartek zostało już zapisanych,
  • przechodzimy na trzeci poziom – jeden z trudniejszych etapów,
Homely atmosphere in a living room inside the Predjama Castle
Domowa atmosfera w salonie wewnątrz Zamku Predjama, licencja: shutterstock/By
  • docieramy do czwartego poziomu – jest to ostatni poziom, który jednocześnie jest najmłodszym z utworzonych. To właśnie tu czeka na nas górski potok Lokva. Warto zauważyć, że finalny etap czwartego poziomu przeznaczony jest jedynie dla najbardziej doświadczonych i odważnych turystów. Wynika to z faktu, że występują na nim mocne zwężenia i pochylenia. Jeśli zdecydujemy się na przejście tym odcinkiem, warto od razu dać znać przewodnikowi – w tym wypadku będzie on nam potrzeby i wyposaży nas w niezbędny sprzęt.
Stairs in the Predjama castle rock formation
Schody w formacji skalnej zamku Predjama, licencja: shutterstock/By Werner Lerooy

Zwiedzanie Zamku Predjama na pierwszy rzut oka może wydawać się wyjątkowo wymagające, ale nie zniechęcaj się. Zamek Predjama wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa i doceniany na całym świecie ze względu na swoje majestatyczne położenie. Taka wędrówka i zwiedzanie być może wymaga od nas nieco większego wysiłku i dość dobrej kondycji, jednak z pewnością nie będziemy tego żałować.

Cennik biletów i godziny zwiedzania Zamku Predjama

Zamek Predjama jest dumą narodową Słowenii, a co za tym idzie, musimy liczyć się z tym, że wstęp do niego nie jest darmowy. Oto ceny biletów:

  • dorośli za bilet wstępu do Zamku Predjama zapłacą 17,5 euro;
  • uczniowie oraz studenci w wieku od 16 do 25 lat za wstęp do zamku zapłacą już 14 euro;
  • dzieci w wieku od 6 do 15 lat zapłacą za wstęp do Zamku Predjama 10,5 euro;
  • z kolei dzieci do lat 5 zapłacą jedynie 1 euro.
Predjama Castle in Slovenia, Europe. It is located in the village of Predjama. Drone
Zamek Predjama w Słowenii, Europa. Znajduje się w miejscowości Predjama., licencja: shutterstock/By photosounds

Warto również – podczas planowania wizyty – uwzględnić godziny otwarcia Zamku Predjama. W miesiącach takich jak: styczeń, luty, marzec, listopad oraz grudzień zamek ten czynny jest od godziny 10:00 do godziny 16:00. W kwietniu i październiku zaś możemy się do niego udać w godzinach od 10:00 do godziny 17:00. Dodatkowo w miesiącach takich jak: maj, czerwiec oraz wrzesień Zamek Predjama czynny jest w godzinach od 9:00 do godziny 18:00. W okresie wakacyjnym tj. lipiec i sierpień możemy na zwiedzanie wybrać się od godziny 9:00 do godziny 19:00.

Czytaj także:

Najlepsze hotele na Istrii

Poprzedni

TOP 5 miejsc i atrakcji w Puli, które koniecznie musisz zobaczyć!

TOP 5 miejsc i atrakcji w Poreč, które koniecznie musisz zobaczyć!

Następny

Dodaj komentarz