Zatoka Kvarner – co warto zobaczyć oraz zwiedzić?

7 marca 2023 Tagi , , , , , ,

Zatoka Kvarner to jedno z najbardziej urokliwych, a jednocześnie najciekawszych miejsc do zwiedzania w Chorwacji. Położona jest między półwyspem Istria a pasmem Welebitu i stanowi odrębny, mały świat, znacznie różniący się od pozostałych części kraju. Jego wielowiekowa historia i tradycja przyciąga rokrocznie tysiące turystów i jest warta poznania. Co zatem można tu robić? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia Zatoki Kvarner

Kvarner składa się z pięciu części (Zatoka Rijecka, Kvarnerić, Kanał Welebicki, Vinodolski kanał i sam Kvarner). Do tego zamieszkiwany był w starożytności przez ludy iliryjskie. Sama nazwa pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego „mare quaternarium”, a to oznacza „morze podzielone na cztery części”. Po czasach rzymskich do Zatoki przybyło wiele migrantów z ludów słowiańskich, a w kolejnych wiekach wyspy przechodziły w ręce Republiki Weneckiej, Margrabstwa Istrii czy Królestwa Węgier. Następnie po I wojnie światowej Kvarner podzielono, a jego części znajdowały się pod panowaniem Włoch, Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po burzliwych losach w trakcie II wojny światowej Kvarner został zjednoczony i dołączony do obszaru Jugosławii, a po jej rozpadzie – do terenów Chorwacji.

Malowniczy widok na niebieską lagunę wioski Veli Losinj w słoneczny dzień. Lokalizacja miejsce Kvarner Gulf, wyspa Losinj, Chorwacja, Europa. Fotografia dronów. Koncepcja wakacji letnich. Odkryj piękno ziemi.
Malowniczy widok na niebieską lagunę wioski Veli Losinj w słoneczny dzień. Lokalizacja miejsce Kvarner Gulf, wyspa Losinj, Chorwacja, Europa. Fotografia dronów. Koncepcja wakacji letnich. Odkryj piękno ziemi., licencja: shutterstock/By Creative Travel Projects

Zatoka Kvarner – podstawowe informacje

Kvarner to ogromna zatoka, która otoczona jest lasami i łańcuchami górskimi, a pokryta pięknymi plażami, dolinami i wąwozami. Na wyspach Cres, Losins, Krk, Rab i Pag możesz przenieść się w czasie i zwiedzić średniowieczne miasta, malutkie, niezmienione od dekad wsie i parki narodowe. Na wyspach znajduje się ogrom hoteli i baz noclegowych, wśród których znajdziesz dla siebie to idealne. Możesz tu zaznać adrenaliny, uprawiając wspinaczkę lub żeglarstwo. Piękne tereny zachęcają do spacerowania i odkrywania.

Plaże Kvarner – poznaj najlepsze miejsca do opalania

Najważniejszą atrakcją Zatoki są plaże, na których można opalać się, grać w siatkówkę i wypoczywać, regenerując siły. Jeśli nie lubisz obcisłych strojów plażowych i wolisz opalać się nago – znajdziesz tu również plażę dla nudystów. Również w wodzie możesz zaznać wiele rozrywki, nie tylko żeglując czy pływając, ale również uprawiając sporty bardziej ekstremalne – kitesurfing czy windsurfing.

Superb morning scene of Baska Beach. Romantic summer seascape of Adriatic sea, Baska town location, Krk island, Kvarner bay archipelago, Croatia, Europe. Beautiful world of Mediterranean countries.
Wspaniała poranna scena plaży Baska. Romantyczny letni pejzaż morski Adriatyku, lokalizacja miasta Baska, wyspa Krk, archipelag zatoki Kvarner, Chorwacja, Europa. , licencja: shutterstock/By Andrew Mayovskyy

Regionalna kuchnia, która zaskakuje

Regionalna kuchnia jest tym, co może być dla Ciebie najważniejszym punktem wycieczki. Szczególnie że Zatoka słynie z doskonałych restauracji, serwujących śródziemnomorskie dania na bazie ryb i owoców morza. Do każdego dania podaje się lokalne wino, bez którego ciężko wyobrazić sobie posiłek. Jednym z najlepszych trunków jest Vrbnička žlahtina. To wytwarzane na wyspie Krk białe wino, powstające z miejscowej odmiany winogron i smakujące cytrusami. Równie popularny jest także szampan Valomet, fermentujący na dnie morza i niezawierający cukru. Jednakże nie samym alkoholem człowiek żyje.

Wyspa Krk słynie z uprawiania oliwek, które można zbierać razem z mieszkańcami, obserwować proces tłoczenia oliwy i degustować jej różne rodzaje. Na wyspie Rab możesz zaś spróbować ciasta papieskiego, które przygotowuje się przez trzy dni. Ma kształt spirali, zrobione jest z marcepanu i lokalnego, migdałowego likieru Maraschino. Wspaniałe słodycze można dostać także w Opatiji i Milenij, które słyną z ponad 20 rodzajów czekolady, a manufakturze możesz samemu stworzyć swoją własną czekoladę.

Luxury seafood board and a glass of wine with amazing sea view of Kvarner bay and Lošinj archipelago of Croatia islands
Luksusowa deska owoców morza i kieliszek wina z niesamowitym widokiem na morze na zatokę Kvarner i archipelag Lošinj na chorwackich wyspach,licencja: shutterstock/By Veronika Kovalenko

Atrakcje Zatoki Kvarner

Wspaniałą atrakcją dla wszystkich, którą oferują plaże Zatoki, są możliwości wycieczek morskich – z przewodnikiem lub bez. Bez problemu możesz wynająć łódź i samemu zwiedzać Zatokę od jej najpiękniejszej strony.

Na amatorów mocniejszych wrażeń czekają jaskinie Biserujka, w których można spacerować z dziećmi i oglądać skarby świata naturalnego. Najmłodsi również będą zachwyceni parkiem wodnym Cikat, który znajduje się na wyspie Losinj.

Awesome view of the blue lagoon of island Losinj on sunny day. Location place Kvarner Gulf, Croatia, Europe. Aerial photography, drone shot. Luxury vacation concept. Discover the beauty of earth.
Niesamowity widok na błękitną lagunę wyspy Losinj w słoneczny dzień. Lokalizacja miejsce Zatoka Kvarnerska, Chorwacja, Europa. licencja: shutterstock/By Creative Travel Projects

Noc pod namiotem to także doskonała atrakcja dla Ciebie, szczególnie jeśli cenisz sobie nocny krajobraz pełen gwiazd.
Jeśli wybierasz się do Kvarner w lutym, możesz dołączyć do obchodów karnawału w Rijece. W kwietniu zaś w miejscowości Lovran odbywa się festiwal szparagów.

Dzień Dziecka to doskonały moment, by świętować Dzień Delfina w Veli Losinj. Możesz przedłużyć czerwcowy urlop i zostać na Rijeka Summer Night Festival. A jeśli jednak preferujesz wino – wyspa Krk obchodzi Dni Wina pod koniec sierpnia.

Czytaj także:

Najlepsze hotele na Istrii

Poprzedni

Ciekawe miejsca i atrakcje w Piranie? Oto nasz TOP5!

Transport i komunikacja miejska w Istrii – co musisz wiedzieć przed podróżą?

Następny

Dodaj komentarz