Zima w Istrii – jakich temperatur możemy się spodziewać i co robić?

9 marca 2023 Tagi , , ,

Istria jest obecnie jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród turystów z Polski. Faktem jest, że latem możesz skorzystać z niezwykle ciekawej i słonecznej pogody. Jednak jeśli nie udało Ci się zarezerwować urlopu w sezonie letnim, wówczas możesz śmiało wybrać się na Istrię także zimą. Jak zatem wygląda zima w Istrii? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zima w Istrii – jakiej pogody możesz się spodziewać?

Okres od listopada do marca jest zdecydowanie najchłodniejszym na półwyspie Istria. Mimo tego, że to właśnie ciepły i łagodny klimat jest największym atutem Istrii, to w miesiącach zimowych temperatury nie należą do najwyższych. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, w którym to termometry pokazują nawet 6 stopni Celsjusza, a powietrze cechuje się ogromną wilgotnością. Dodatkowo zima w Istrii odznacza się pokaźną ilością opadów – zarówno deszczu, jak i śniegu.

Istria pogoda listopad

Listopad tak naprawdę jest pierwszym, zimowym miesiącem w Istrii. Wobec tego to właśnie wtedy możemy spodziewać się nagłego spadku temperatur. Okazuje się, że średnio termometry mieszkańców Istrii w listopadzie pokazują nie więcej niż 13 stopni Celsjusza za dnia i 11 stopni Celsjusza w nocy. Niemniej jednak temperatura wody w tym miesiącu utrzymuje się na poziomie 16 stopni. Jeśli wybierasz się na półwysep Istria w listopadzie, wówczas musisz także spodziewać się nieco większej ilości opadów i silnych podmuchów wiatru.

Istria pogoda grudzień

Grudzień nie jest zaliczany do najzimniejszych miesięcy na półwyspie Istria, jednak można odczuć wyraźne spadki temperatur. W dzień zwykle możesz spodziewać się średnio 10 stopni Celsjusza. Porą nocną jednak termometry nie pokażą więcej niż 7 – 8 stopni Celsjusza. Warto jednak zauważyć, że znacznie spada temperatura wody i wynosi ona już tylko 13 stopni Celsjusza. W Grudniu na Istrii mogą pojawić się opady śniegu, deszczu, a także dość silne podmuchy wiatru. Jest to miesiąc z najwyższą liczbą opadów i dużą wilgotnością, na co musisz się przygotować.

Istria pogoda styczeń

Jeśli wybierasz się na półwysep Istria w styczniu, wówczas ponownie musisz się przygotować na nieco większy spadek temperatur. Jest to najchłodniejszy miesiąc, który również odznacza się największą ilością opadów. Okazuje się, że w styczniu termometry średnio pokazują 8 stopni Celsjusza w dzień i 5 stopni Celsjusza w nocy. Temperatury wody z kolei utrzymują się na poziomie 9 – 10 stopni Celsjusza. Styczeń jest także miesiącem wyjątkowo śnieżnym – opady śniegu nawiedzają ten półwysep dość intensywnie. Zabierz więc ze sobą o wiele cieplejsze ubrania i się odpowiednio do takiej podróży przygotuj.

Aerial view of Pula in the evening, Croatia
Widok z lotu ptaka Puli wieczorem, Chorwacja, licencja: shutterstock/By Alexey Fedorenko

Istria pogoda luty

Luty jest pierwszym miesiącem na Istrii, w którym możemy poczuć, że temperatury nieco wzrastają, choć jej wartości dla wielu z nas nadal nie będą zbyt satysfakcjonujące. Przede wszystkim przygotuj się, że w ciągu dnia nie doświadczysz więcej niż 9 – 10 stopni Celsjusza. Z kolei porą nocną temperatury będą się utrzymywać na poziomie 6 – 7 stopni Celsjusza. Niestety – temperatury wody w lutym spadają do 10 stopni. Jeśli jednak lubisz morsować, wówczas masz ku temu najlepsze warunki. Jeśli wybierasz się na Istrię w lutym, również musisz zabrać ze sobą ciepłe ubrania i przygotować się na mieszankę opadów deszczu ze śniegiem.

Istria pogoda marzec

Marzec to jeden z tych miesięcy, który przynosi ocieplenie. Przede wszystkim powoli kończą się dokuczliwe opady, a pojawia się znacznie większa ilość dni słonecznych. Możesz spodziewać się od 11 do 14 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a także 8 stopni Celsjusza w ciągu nocy. Temperatury wody u wybrzeży Istrii utrzymują się niezmiennie na poziomie 10 stopni Celsjusza. Wybierając się na Istrię w marcu, również lepiej będzie, jeśli zabierzesz ze sobą nieco cieplejsze ubrania i dobrze się do takiej podróży przygotujesz.

Z jakich atrakcji możesz skorzystać na Istrii w sezonie zimowym?

Zima w Istrii z pewnością nie jest tym okresem, w którym półwysep jest odwiedzany przez sporą liczbę turystów. Jednak jest to idealna szansa dla Ciebie, by po prostu poświęcić czas na zwiedzanie miasteczek w spokoju i ciszy. Możesz korzystać nawet z darmowych wejść do niektórych obiektów architektonicznych oraz zabytków i nie martwić się o to, że tłumy podróżnych będą Ci przeszkadzać. Zima w Istrii skłania również do tego, być zapoznał się nieco bliżej z regionalną kuchnią i w spokoju przemierzał kamienne uliczki zabytkowych miast. Ciekawą atrakcją na wybrzeżu Istrii w sezonie zimowym może być także morsowanie. Wielu turystów decyduje się bowiem na zanurzenie w chłodnej wodzie, co przyniesie również wiele korzyści dla Twojego zdrowia. Pamiętaj, że zimą na Istrii wszystko będzie nieco tańsze, w porównaniu do sezonu letniego. Możesz więc korzystać zarówno z tańszych przelotów, jak i noclegów. Jest to więc dobry moment na tanie i spokojne wakacje, które mogą na długo zapisać się w Twojej pamięci.

Czytaj także:

Poprzedni

Muzeum Archeologiczne Istrii – Arheološki muzej Istre – zwiedzanie

Wyjątkowe miasteczko Umag – poznaj TOP 5 miejsc i atrakcji

Następny

Dodaj komentarz