Zwiedzanie Domu Romańskiego w Poreč – wszystko, co musisz wiedzieć

5 maja 2023 Tagi , , , ,

Poreč to jeden z mniejszych, jednak wyjątkowo popularnych kurortów wakacyjnych na półwyspie Istria. Miasteczko to zyskało sobie sławę głównie ze względu na swoje historyczne, stare miasto. To właśnie tam skrywa się najwięcej zabytków i inspirujących miejsc. Jeśli więc planujesz swoje wakacje właśnie w malowniczym kurorcie, jakim jest Poreč, wówczas koniecznie musisz zdecydować się na zwiedzanie Domu Romańskiego. Oto wszystkie najważniejsze informacje.

Kempingi Istria
Kempingi Istria
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dom Romański w Poreč – jak możesz się do niego dostać?

Miasteczko Poreč może Cię bardzo pozytywnie zaskoczyć. Jak już dotrzesz do tego kurortu, wówczas swoje pierwsze kroki powinieneś skierować na stare miasto. Dlaczego? Otóż to właśnie tam skupiają się wszystkie, najważniejsze zabytki kameralnego miasteczka. Tam również znajdziesz Dom Romański z XIII wieku, który jest jednym z najważniejszych punktów w mieście. Stoi on przy głównej ulicy – Decumanus, która prowadzi prosto nad morskie wybrzeże. Jeśli więc chcesz dostać się do tego zabytku z nieco dalszych części Poreč, wówczas musisz kierować się prosto w stronę portu i plaż. Pamiętaj, że historyczne centrum kurortu jest całkowicie wyłączone z ruchu kołowego. Nie dostaniesz się wiec tam ani przy pomocy samochodu, ani przy pomocy komunikacji miejskiej. Alternatywnym rozwiązaniem – jeśli nie zdecydujesz się na spacer – może być dla Ciebie przejażdżka rowerowa.

Dom Romański w Poreč – co musisz wiedzieć?

Dom Romański w Poreč jest jednym z najważniejszych punktów starego miasta. Jest to samodzielna, dwupiętrowa budowla, którą znajdziesz tuż przy słynnym placu Marafor. Kiedy staniesz przed Domem Romańskim, koniecznie zwróć uwagę na jego styl architektoniczny. Budowla jest bowiem przykładem rzadko spotykanej już architektury mieszkalnej, która była typowa dla czasów romańskich. Sam zabytek – zgodnie ze źródłami – został wzniesiony w XIII wieku, jednak na przestrzeni lat był on wielokrotnie rozbudowywany i remontowany. Początkowo budowla ta miała kształt kwadratu, bez żadnych zdobień. Niemniej jednak podczas rozbudowy wykonanej w XVIII wieku, Dom Romański został wzbogacony o antyczny balkon.

A tipical house in Poreč, reconstructed cantilevered wooden walkway, paired windows and the course of ropes that were common features in civil Romanesque architecture, Istria, Croatia
Dom romański (XIII wiek) w Porec, Istria, Chorwacja., , licencja: shutterstock/By David Vioque

W późniejszych okresach Dom Romański poddawany był jeszcze wielu pracom modernizacyjnym. Ich celem było jednak zachowanie zabytku w jak najlepszym stanie, a co za tym idzie, zachowano podstawowe wyznaczniki romańskiego stylu mieszkalnego. Podczas zwiedzania koniecznie zwróć uwagę na to, że dom został wzniesiony całkowicie bez ścianek działowych – tworzą go jedynie proste i gładkie kamienne bloki. Musisz wiedzieć, że obecnie zwiedzanie tego obiektu jest możliwe jedynie z zewnątrz. Turyści nie mogą wchodzić do środka. Wobec tego, jeśli już udasz się do Domu Romańskiego w Poreč pamiętaj koniecznie, by dostrzec wszystkie elementy architektoniczne i dodatkowe zdobienia. Poniekąd to właśnie one są jednym z najważniejszych elementów tego budynku.

Czy potrzebujesz biletów wstępu do Domu Romańskiego w Poreč?

Dom Romański w Poreč jest dostępny do zwiedzania dla turystów jedynie z zewnątrz. Z tego względu budynek „czynny” jest przez całą dobę. Jeśli jednak planujesz zwiedzanie, wybierz się tam albo wczesnym rankiem, albo późniejszym wieczorem. Wynika to z faktu, że Dom Romański w Poreč jest jednym z kluczowych zabytków miasta, a w godzinach szczytu nie brakuje tam turystów. Jeśli więc liczysz na to, że będziesz mógł w spokoju podziwiać niesamowitą, romańską architekturę mieszkalną, wówczas zaplanuj swoją wycieczkę poza godzinami szczytu. Co więcej, w okolicy budynku znajdziesz także kilka restauracji i knajpek, więc po zakończonym zwiedzaniu możesz bez większych przeszkód udać się na smakowitą kawę lub chorwacki posiłek. Dom Romański w Poreč z pewnością na długo zapadnie Ci w pamięć.

Croatia porec drone photography adriatic blue water
Chorwacja porec, licencja: shutterstock/By Pawel Uchorczak

Czytaj także:

Latarnia na wyspie Sveti Nikola koło Poreč – co musisz o niej wiedzieć?

Pałac Lion w Poreč – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świątynia Marsa i Neptuna w Poreč – co musisz wiedzieć o antycznych ruinach?

Autor: Daria Gajewska

Najlepsze hotele w Poreč

Poprzedni

Idealne miejsce na spacer i relaks – oto promenada Lungomare w Opatii

TOP 10 atrakcji w Poreč – co musisz zobaczyć i zwiedzić? Sprawdźmy!

Następny

Dodaj komentarz