Zwiedzanie interioru półwyspu Istria i degustacja trufli – tego nie możesz przegapić!

11 marca 2023 Tagi , ,

Półwysep Istria jeszcze kilka lat temu był całkowicie zapomniany przez turystów. Co prawda większość nich kierowała się w stronę Dalmacji Południowej, gdzie miasta takie jak Dubrownik czy Makarska oferowały całą masę atrakcji. Teraz coraz większą popularność zdobywają także inne region w tym Istria oraz znajdująca się w tym regionie Pula. Miasto zyskało niesamowitą sławę, głównie ze względu na starożytny, rzymski amfiteatr. Interior półwyspu Istria ma wiele do zaoferowania. Degustacja trufli to jeden z elementów obowiązkowych podczas wyprawy do tego regionu. Wobec tego, jakie miasta we wnętrzu Istrii warto odwiedzić i gdzie można spróbować najlepszych trufli?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Groznjan – zabytkowe miasteczko w samym sercu Istrii

Nie da się ukryć, że interior Istrii to wiele klimatycznych miast i miasteczek, które często nie cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Okazuje się, że znacznie chętniej – nawet jeśli odwiedzają oni ten rajski półwysep – wybierają się do kurortów zlokalizowanych na wybrzeżu. Małe miasteczka, które kryją w sobie niesamowity urok oraz tajemnicę pozostają w dalszym ciągu omijane, co jednak powinno się dość szybko zmienić. Dlaczego? Otóż wystarczy spojrzeć jedynie na Groznjan, który zlokalizowany jest dosłownie w samym sercu Istrii.

Groznjan town lodge and old architecture, Istria, Croatia
Groznjan Town Lodge i stara architektura, Istria, Chorwacja, licencja: shutterstock/By xbrchx

Miasteczko to jest wyjątkowo kameralne – mieszkańcy żyją nieśpiesznie i egzystują szczęśliwie w nieco sennej atmosferze. To właśnie Groznjan można potraktować jako swoisty punkt do naszej wycieczki po wnętrzu Istrii. W tym miasteczku na szczególną uwagę zasługuje:

  • zabytkowa loża miejska – dawniej było to miejsce zgromadzeń i targu. Obecnie jednak loża miejska jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasteczka i jego naczelnym zabytkiem.
  • historyczne pomniki – są one najlepszym dowodem na to, jak wiele lat walczono o to, by Groznjan pozostał w rękach Chorwatów. To właśnie one przyciągają największą uwagę i znajdziemy je w centrum miasteczka.
  • stare miasto Groznjan – nie ma chyba nic piękniejszego niż spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami w Groznjan. Znajdziemy je na starym mieście, gdzie dodatkowo można podziwiać spektakularne, zabytkowe budowle.
Idyllic hill village of Groznjan panoramic view, landscape and architecture of Istria, Croatia
Idylliczna górska wioska Groznjan panoramiczny widok, krajobraz i architektura Istrii, Chorwacja, licencja: shutterstock/By xbrchx

Buje – wyjątkowa degustacja trufli!

Buje to kolejne, niewielkie miasteczko we wnętrzu półwyspu Istria, które również warto odwiedzić. Oczywiście można jedną z atrakcji będzie degustacja trufli. Są one bowiem znakiem rozpoznawczym i symbolem tego wyjątkowego miasteczka. Przechadzając się wąskimi, kamiennymi uliczkami, co chwilę natrafia się na znak „Trufle”, który wskazuje na miejsca, w których możliwa jest ich degustacja. Jednak Buje to znacznie więcej, niż tylko trufle! Okazuje się, że ta niewielka miejscowość znajduje się także na chorwackim szlaku winiarskim, a co za tym idzie, oprócz degustacji trufli można tu również skorzystać z możliwości spróbowania lokalnych wyrobów winnych. Oczywiście w tym miasteczku znajdziemy także wiele zabytków – można podziwiać nie tylko średniowieczną zabudowę miasta, ale także liczne obiekty sakralne, które z pewnością zachwycą swoim pięknem!

Expensive black truffles gourmet mushrooms in wicker basket
trufle, licencja: shutterstock/By grafvision

Buzet, czyli jeszcze kolejna degustacja trufli i dobrego wina!

Interior Istrii to prawdziwie zasoby, szczególnie jeśli chodzi o dobre trufle i jeszcze lepsze wino. Jeśli więc zdecydowałeś się na to, by zacząć zwiedzanie wnętrza tego malowniczego półwyspu, to kolejną miejscowością na liście powinno być miasteczko Buzet. Bardzo często jest ono określane po prostu „miastem trufli”, czemu jednak nie możemy się dziwić. To właśnie w tej okolicy, a dokładnie w dolinie Mirny można znaleźć największe złoża tego przysmaku. Z racji tego, że Buzet również znajduje się na winiarskim szlaku, nie brakuje tu także winnic. Możemy więc nie tylko poświęcić czas na degustowanie trufli – serwowane są one w lokalnych restauracjach w wielu, różnorodnych odmianach, ale także i skusić się na lampkę dobrego, chorwackiego wina. Znów możemy przekonać się o tym, jak ciekawy i fascynujący może być interior Istrii.

Hum – najmniejsze miasto świata wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa

Co jeszcze skrywa przed nami wnętrze półwyspu Istria? Otóż możemy się przekonać, że niezwykle wiele! To właśnie tam, podróżując po interiorze Istrii, można natrafić na najmniejsze miasto świata, które zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Mowa tu o miasteczku Hum – zgodnie ze źródłami, zamieszkuje je około 16 – 19 mieszkańców, więc można powiedzieć, że dosłownie wszyscy się tam znają. Jednak Hum to przede wszystkim miejsce niezwykle interesujące i ciekawe. Można nawet stwierdzić, że wizyta w tym mieście pozwoli się nam mocno przenieść w czasie.

Beautiful old town of Hum on the hill, traditional architecture in Istria, Croatia, aerial view from drone
Piękne stare miasto Hum na wzgórzu, tradycyjna architektura na Istrii, Chorwacja, widok z lotu ptaka z drona, licencja: shutterstock/By Ilija Ascic

Hum ma całkowicie kamienną zabudowę, a także jedynie jedną ulicę. To właśnie wzdłuż niej zlokalizowane są kamienne domki mieszkańców. Znajdziemy tam także jedną tawernę, w której możemy zjeść tradycyjny posiłek. Warto również zwrócić uwagę na samą lokalizację Hum. Znajduje się ono wysoko na wzgórzu i sprawia wrażenie całkowicie niedostępnego. Dodatkowo miasteczko to otoczone jest wysokimi, kamiennymi murami obronnymi, a spacer ich szczytem pozwoli nam na podziwianie niezapomnianych widoków. Z pewnością wizyty w Hum nikt z nie będzie mógł żałować.

Pazin – raj dla miłośników przyrody i natury

Kolejnym miasteczkiem, do którego warto się udać, zwiedzając wnętrze półwyspu Istria jest Pazin. Taką wycieczkę doceni każdy miłośnik przyrody i dzikiej natury. W Pazin możemy bowiem zwiedzić:

  • Zip Line Pazin Cave – to niesamowita atrakcja, która oferuje nam zjechanie na linie pomiędzy najbardziej malowniczymi skałami. Faktem jest, że z Zip Line Pazin Cave powinni korzystać jedynie Ci turyści, którzy mają nerwy ze stali!
  • Zarecki Krov – to z kolei jeden z najpiękniejszych wodospadów w Pazin, którego również nie możemy pominąć. Znajduje się on jedynie kilka metrów poza miastem i daje nam możliwość nie tylko podziwiania niesamowitych widoków, ale także i zażycia orzeźwiającej kąpieli.
  • Pazinska Jama – to również jedna z większych atrakcji w Pazin, dla odważnych i niebojących się wyzwań turystów. Jest to głęboka i całkowicie naturalnie wyrzeźbiona jaskinia. Do jej przejścia potrzeby jest odpowiedni sprzęt, który możemy dostać w kasie biletowej.
Zarecki krov waterfall in River Pazincica in Pazin
Wodospad Zarecki Krov oraz rzeka Pazincica i Pazin, licencja: shutterstock/By goran_safarek

Pazin to niewielkie miasteczko – a można nawet powiedzieć, że wioska – które znajduje się w sercu półwyspu Istria. Jednak jak łatwo możemy się przekonać, to właśnie tam każdy miłośnik przyrody będzie mógł poczuć się jak w domu!

Tinjan – najbardziej malownicza wioska w środkowej Istrii

Ostatnim miasteczkiem – a raczej wioską – którą koniecznie musimy odwiedzić w momencie, kiedy podróżujemy po środkowej Istrii jest Tinjan. Mieszka tam niespełna tysiąc mieszkańców, jednak ich miejscowość jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych w całej okolicy. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Tinjan cechuje się przede wszystkim malowniczym położeniem. Miasteczko znajduje się pomiędzy polami winiarskimi, a także niesamowitymi wzgórzami. Dodatkowo praktycznie w samym centrum miejscowości czeka na nas malownicze i krystalicznie czyste jeziorko. Możemy się więc wybrać na kajaki i delektować przepiękną naturą.

Prawdą jest, że w Tinjan nie znajdziemy zbyt dużej ilości zabytków, jednocześnie miasto to oferuje nam nieskazitelną naturę, której prawdopodobnie nie znajdziemy w żadnej innej części Chorwacji. Nie zabraknie nam tam również lokali gastronomicznych, w których możemy zatrzymać się na tradycyjny, chorwacki posiłek. Środkowa Istria kryje więc w sobie wiele tajemnic i inspirujących miejsc, których z pewnością nie możemy przegapić. Taka podróż na długo zapadnie w pamięć!

Czytaj także: Trufle z Istrii – gdzie kupić i ceny, czyli złoto przywiezione z Istrii

Poprzedni

Czy Istria jest droga? – sprawdź na jakie wydatki musisz się przygotować!

Wyspy Veliki Brijun i Mali Brijun – przewodnik dla turystów

Następny

Dodaj komentarz