Zwiedzanie podziemi Puli, czyli Zerostrasse

14 kwietnia 2023 Tagi , , , , , ,

Półwysep Istria słynie ze swoich urokliwych krajobrazów, przepięknych plaż, a także z niesamowitych miast, które są tam zlokalizowane. Jednym z nich z całą pewnością jest Pula, która rok rocznie cieszy się największym zainteresowaniem turystów. Jeśli planujesz tam swój wypoczynek, to nie możesz ominąć jednej z największych atrakcji, jaką jest Zerostrasse. Co kryje się pod tą tajemniczą i co musisz o Zerostrasse wiedzieć? Sprawdźy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zerostrasse, czyli niezwykłe podziemia Puli

Zerostrasse może wzbudzić w Tobie różne emocje. Nazwa ta jest dośc mistyczna i niejednoznaczna. Musisz jednak wiedzieć, że kryje się pod nią jedna z największych atrakcji w Puli, czyli zespół podziemnych tuneli. Zgodnie ze źródłami, powstały one w XX wieku i pierwotnie miały służyć jako schronienie dla ludności cywilnej w czasie wojny. Co ciekawe, musisz mieć na uwadze to, że tunele te rozciągają się niemalże pod całym, starym miastem Puli. Co ciekawe, w momencie, kiedy tunele były budowane przez Austriaków, miały one od 3 do 6 metrów szerokości i mogły pomieścić nawet 6 tysięcy osób. W następnych lata budowa tuneli dalej postępowała, a w okresie drugiej wojny światowej, działały tam polowe szpitale. Finalnie, schronienie mogło tam znaleźć nawet do 50 tysięcy osób, co odpowiada obecnej populacji Puli. Zwiedzanie tuneli stało się dla większości turystów atrakcją obowiązkową, spróbuj I TY.

Gdzie znajduje się wejście do Zerostrasse?

Za zarządzanie podziemną trasą odpowiedzialne jest Muzeum Historii Morskiej Istrii, które znajduje się w Twierdzy Weneckiej. To właśnie tam znajdziesz kasy biletowe, przewodników, a także główne zejście do systemu podziemnych tuneli. Pozostałe trzy wejścia znajdziesz po przeciwnych stronach fortecy. Sama twierdza z kolei znajduje się w samym centrum starego miasta, więc bez problemu będziesz mógł się tam dostać.

Zerostrasse, an underground tunnel passing under the old town of Pula, Croatia
Zerostrasse, podziemny tunel przechodzący pod starówką Pula, Chorwacja, licencja: shutterstock/By

Jak zwiedzać podziemia Puli?

Należy wiedzieć, że nie wszystkie fragmenty podziemnych tuneli są udostępnione do zwiedzania, głównie ze względów bezpieczeństwa. Kiedy już zdecydujesz się na wejście, to zjeżdżasz windą w dół. Potem decydujesz, czy zwiedzasz jeden tunel, czy stawiasz na wszystkie dostępne opcje.

Największa atrakcja w podziemiach to z pewnością wystawa poświęcona historii miasta. W ścianach tuneli znajdują się szklane gabloty z eksponatami, a także z dokładnymi opisami. Jest to wystawa stała, więc nie musisz martwić się o to, że nie zdążysz się z nią zapoznać. Wnętrze tuneli jest świetnie przystosowane do podróżnych. Jest ono klimatycznie doświetlone, a także w pełni klimatyzowane. Zwykle turyści spędzają od 2 do 3 godzin a zwiedzaniu. Jednak bilet wstępu nie jest ograniczony czasowo, więc możesz spacerować i zwiedzać tyle, ile tylko chcesz.

Dvojna vrata also called twin gates in Pula, Istrian Peninsula in Croatia
Dvojna vrata zwana także bliźniaczymi bramami w Puli na półwyspie Istria w Chorwacji, licencja: shutterstock/By Joppi

Ile kosztuje bilet do Zerostrasse i jakie są godziny otwarcia?

Planując zwiedzanie Zerostrasse musisz uwzględnić konieczność zakupienia biletu wstępu, a także dostosowania swoich planów do godzin otwarcia podziemi. Wejściówki możesz zakupić online – na oficjalnej stronie Zerostrasse, ale także i w dostępnych kasach biletowych. Ich ceny prezentują się następująco:

  • bilet dla dorosłych to koszt 20 kun;
  • bilet dla dzieci to koszt 5 kun.

Jeśli wybierasz się do Zersotrasse z rodziną, to pamiętaj, że dzieci do lat 6 mogą zwiedzać podziemia Puli za darmo – podobnie jak osoby niepełnosprawne. Z kolei godziny otwarcia różnią się w zależności od konkretnego sezonu. W okresie zimowym tj. od 1 października do 31 marca możesz zwiedzić Zerostrasse od godziny 9:00 do godziny 17:00. W pozostałych miesiącach, podziemia Puli są otwarte od godziny 8:00 do godziny 21:00.

Dowiedz się więcej, na temat pozostałych atrakcji Puli:

Wenecka twierdza Kaśel w Puli – jak do niej dojechać i jak ją zwiedzać?

Trg Forum w Puli – co musisz o nim wiedzieć?

Mały rzymski teatr w Puli – zwiedzanie

Najlepsze hotele w Puli

Poprzedni

Gdzie zrobisz zakupy i wymienisz walutę w Poreč?

Kościół św Eufemii w Rovinj – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz