Zwiedzanie Sveti Lovreč – postaw na zwiedzanie interioru Istrii

, 6 marca 2023 Tagi , , , ,

Nie da się ukryć, że półwysep Istria uważany jest za jeden z najpiękniejszych w całej Chorwacji. Wydawać by się mogło, że turyści głównie doceniają jego wybrzeże oraz słynną miejscowość, jaką jest Pula. Jednak warto zauważyć, że to interior półwyspu Istria może zaskoczyć w o wiele bardziej pozytywny sposób. Sveti Lovreč jest jednym z takich miasteczek, które znajduje się właśnie w środkowej części tego malowniczego półwyspu. Jakie atrakcje tam czekają i co warto zwiedzić? Sprawdźmy!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Sveti Lovreč na półwyspie Istria?

Nie da się ukryć, że turyści nie bez powodu często wybierają do Puli. Miasto to jest największą metropolią półwyspu, a jednocześnie dojazd do niego jest najłatwiejszy. Interio Istrii – miasteczko Sveti Lovreč może nam zagwarantować niezapomniane wrażenia, a znajduje się ono jedynie 44 kilometry od Puli!

Wobec tego, z dojazdem również będzie większego problemu. Można skorzystać z:

  • wypożyczonego samochodu – wówczas cała podróż zajmie nie więcej niż niż około 44 minuty. Do Sveti Lovreč z Puli dojedzie się drogą numer 21.
  • komunikacji miejskiej – prosto z głównego dworca w Puli do Sveti Lovreč dojeżdża autobus prywatnego przewoźnika Autorans by Arriva. Cała podroż zajmie około 50 minut.

Jak więc widać, dojazd do Sveti Lovreč jest wyjątkowo prosty, a w samym miasteczku czeka niezliczona ilość atrakcji. Warto więc się na takie odwiedziny zdecydować i cieszyć pięknem, jakie ma nam do zaoferowania interior Istrii.

Co można i co warto zwiedzić w Sveti Lovreč?

Sveti Lovreč to najbardziej zabytkowe i historyczne miasteczko, jakie tylko można znaleźć we „wnętrzu” Istrii. Choć być może nie rozpieszcza ono swoimi rozmiarami, to jednak można być pewnym tego, że nie zabraknie tam atrakcji. To również gmina, w której skład wchodzą niewielkie wioski malowniczo rozsiane pomiędzy wzgórzami. Oto popularne atrakcje.

Sveti Lovrec (Italian: San Lorenzo del Pasenatico) is a small historic town in Istria, Croatia. The town has preserved city walls, towers and gates from the Venetian period.
Sveti Lovrec (włoski: San Lorenzo del Pasenatico) to małe historyczne miasto na Istrii w Chorwacji. W mieście zachowały się mury miejskie, wieże i bramy z okresu weneckiego, licencja: shutterstock/By

1. Kościół Świętego Wawrzyńca

Zgodnie z legendami, w Sveti Lovreč – tak niewielkim i kameralnym miasteczku – znajdowało się aż 35 kościołów! Kościół Świętego Wawrzyńca jest jednym z nich. Oferuje on zapoznanie się z bliska z gotycką architekturą, a także z niesamowicie zdobionym wnętrzem.

2. Bazylika świętego Marcina

To z kolei nieco pokaźniejsza, historyczna budowla sakralna, która znajduje się praktycznie w samym centrum miasta. Wyróżnia się ona malowniczymi kopułami, które z całą pewnością szybko przyciągną uwagę.

3. Kościółek świętego Błażeja

Kościółek świętego Błażeja to niewielka i urokliwa budowla sakralna, która w całości wykonana została z drewna. Kościołek ten jest niewielki, aczkolwiek skrywa on w sobie ponadprzeciętny urok.

4. Stare Miasto

Stare Miasto Sveti Lovreč słynie ze swojego owalnego układu, a także z szeregu niesamowitych, kamiennych uliczek. Jest to idealne miejsce na to, by wtopić się w klimat wsi i jednocześnie odpocząć od zgiełku i szumu wielkich metropolii.

Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzanie interioru Istrii będzie dla większości z jednym z niesamowitych przeżyć.

Gdzie można spróbować chorwackiej kuchni w Sveti Lovreč?

Okazuje się, że pomimo kameralnych rozmiarów miasteczka, baza gastronomiczna jest w nim całkiem dobrze rozwinięta. Wobec tego, turyści mogą liczyć na to, że będą mieć co najmniej kilka okazji, aby nieco bliżej zapoznać się z chorwacką kuchnią – która uważana jest za jedną z najsmaczniejszych w Europie.

Gdzie w Sveti Lovreč można dobrze zjeść? Otóż:

  1. Istrian House Kontija Restaurant – to tradycyjna i dość ekskluzywna restauracja. Można tu zapoznać się nieco bliżej z najlepszymi smakołykami chorwackiej kuchni, a także zdecydować się na degustację wyśmienitych win.
  2. Tomażeva Konoba Family Agroturism – to jedna z wyjątkowych restauracji w gospodarstwie agroturystycznym. Możemy tu zjeść posiłki „domowej roboty”, do których przygotowania wykorzystuje się produkty pochodzące z ekologicznych upraw. W gospodarstwie tym znajduje się również winnica, a co za tym idzie, możemy spróbować lokalnego wina.
  3. Pizzeria „BELLA ISTRIA” – to lokal dla miłośników pizzy, jednak w chorwackim wydaniu. Serwowane jest tam również lokalne piwo.

Dlaczego warto zwiedzić Sveti Lovreč – interior Istrii?

Zwiedzanie Sveti Lovreč niesie za sobą olbrzymią wartość kulturalną i historyczną. Interior Istrii jest bowiem uważany za najpiękniejszy na całym półwyspie. Możną tu nie tylko odpocząć i dobrze zjeść, ale także zdecydować się na bliższe spotkanie z niesamowitą architekturą, kulturą i sztuką. Wakacje spędzone w Sveti Lovreč pozwolą nam spojrzeć na półwysep Istria z nieco innej perspektywy – odpoczuniesz od zatłoczonych miast i wtopisz się w klimat malowniczej wioski. Takiego wyjazdu z pewnością nikt nie będzie żałować, a wspomnienia pozostają na długo!

Czytaj także: Wakacje na Istrii? Oto TOP pytań i odpowiedzi!

Pomysł na aktywne wakacje w regionie Istria w Chorwacji

Poprzedni

Trasa rowerowa Parenzana – sprawdź, co musisz wiedzieć i jak się zorganizować!

Triest – oto TOP 5 miejsc i atrakcji w Trieście, które koniecznie musisz zobaczyć!

Następny

Dodaj komentarz